Reklama

Edukacja

„Nie” dla gender na katolickiej uczelni

Na Papieskim Uniwersytecie Ksaweriańskim w Bogocie odwołano wykłady, które miały być prowadzone przez czołowych aktywistów LGBT z Kolumbii i Ekwadoru. Przeciwko promocji związków homoseksualnych i ideologii gender na katolickiej uczelni zaprotestowali kolumbijscy biskupi i katolicy.

[ TEMATY ]

gender

Lars Plougmann / Foter.com / CC BY-SA

Jak poinformował ks. bp José Daniel Falla, sekretarz Konferencji Episkopatu Kolumbii, dzięki interwencji ks. kard. Rubéna Salazara, arcybiskupa Bogoty i zarazem przewodniczącego tamtejszego Episkopatu, ks. abp. Ettore Balestrero, nuncjusza apostolskiego, i nacisków świeckich kurs „Ciclo Rosa Académico”, który miał odbyć się na Papieskim Uniwersytecie Ksaweriańskim w dniach 28-30 sierpnia br., został odwołany.

Dużą presję na wycofanie wykładów wywarli świeccy, którzy podjęli akcję zbierania podpisów pod petycją do władz uczelni. Domagali się odwołania kursu poświęconego ideologii sprzecznej z Ewangelią i nauką Kościoła, podważającej prawdę o człowieku i jego godność.

Organizacja Głos Katolicki Kolumbii (GKK) na swojej stronie internetowej podziękowała pasterzom Kolumbii za interwencję, a także katolickim organizacjom i środkom społecznego przekazu, które przyłączyły się do protestu.

„Pragniemy przypomnieć, że nie jest to inicjatywa wymierzona przeciw nauce lub ośrodkowi akademickiemu, ale skierowana na rzecz uczciwego dochodzenia do Prawdy” – czytamy. GKK zwrócił uwagę na konieczność reakcji wobec relatywizmu naukowego, braku spójności prawdy o człowieku i jego instrumentalnym traktowaniu.

Kurs „Ciclo Rosa Académico” miał otwarcie promować ideologię gender i program polityczny LGBT (lesbijek, gejów, trans- i biseksualistów) w Ameryce Południowej. – Realizacja tego przedsięwzięcia na uniwersytecie katolickim implikuje łamanie prawa i zaangażowanie w prawdę ewangeliczną nakazane przez Konstytucję Apostolską o uniwersytetach katolickich „Ex Corde Ecclesiae” – przestrzegała organizacja GKK.

Dyrektor Instytutu Studiów Społecznych i Kulturowych PENSAR na Papieskim Uniwersytecie Ksaweriańskim o. Alberto Múnera, organizator wydarzenia, tłumaczył się, że chodzi „jedynie o badania i analizy fenomenu społecznego i kulturowego”, a nie promocję związków homoseksualnych i ideologii gender. Jednak jak wynika zarówno z programu planowanych wykładów, jak i listy zaproszonych wykładowców tematyka wykładów nie pozostawia złudzeń i jest otwartą promocją ideologii gender i życia homoseksualnego.

Reklama

Wśród zaproszonych wykładowców był m.in. transseksualista, jak też osoby spośród „elit” środowisk homoseksualnych dążących do zmiany prawa w ustawodawstwie państwa. Na spotkania przygotowano również specjalne materiały promocyjne sfinansowane przez LGBT.

Jak wskazali organizatorzy, „są to osoby kompetentne w materii”, by rozmawiać o homoseksualizmie. Na pytania o możliwość uczestnictwa i konsultacji ze strony Kościoła organizator – o. Múnera, odpowiedział, że „nie jest to miejsce na prezentowanie nauki Kościoła”.

2013-08-14 09:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Genderyzmem w polskie dzieci

Niedziela Ogólnopolska 12/2019, str. 3

[ TEMATY ]

gender

edytorial

Sięgnijmy od razu do sedna. Świat wyszedł z ręki Boga i został tak stworzony, że mężczyzna i kobieta to dwa „sposoby” bycia człowiekiem, które są sobie nawzajem równe. Żadna z dwóch płci nie jest ani lepsza, ani gorsza. Zróżnicowanie płci zostało wpisane w akt stwórczy Boga. Ponieważ „nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam” (Rdz 2,18), Bóg w swoim planie do wspólnego życia stworzył kobietę, a nie drugiego mężczyznę. To podstawowy porządek aktu stwórczego i porządek natury. „Płeć nie jest czymś, co człowiek nabywa albo czego się uczy. Płeć jest czymś, co człowiek otrzymuje. Naukowcy zgodnie twierdzą, że jest określona na poziomie oprogramowania genomu, a więc nie można jej wybierać” – tak porządek, według którego Bóg urządził świat, opisał ks. prof. Waldemar Chrostowski w eseju pt. „Płeć jest darem Boga”, zawartym w książce „Dyktatura gender”.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Ks. Żak: Dyskusja? Nie ma chęci rozumienia Jana Pawła II, jest powielanie uproszczeń

2022-12-05 14:13

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

BP KEP

O Adam Żak

O Adam Żak

- Jan Paweł II rozwijał się, jeśli chodzi o reakcję i zrozumienie problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele. Na przestrzeni kilkunastu lat bardzo wiele się nauczył, gdyż decyzje, jakie potem podjął okazują się po dziś dzień decyzjami kluczowymi dla oczyszczania Kościoła - mówi o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka Akademii Ignatianum w Krakowie, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Ekspert apeluje o poważną, opartą na źródłach, dyskusję w Polsce na ten temat. „Przykro mi, ale nie widzę żadnej dyskusji. Dyskusja byłaby możliwa, gdyby była chęć rozumienia osoby Jana Pawła z jego uwarunkowaniami i błędami, ale też z jego dokonaniami i wielkością” – dodaje.

Anna Wojtas: Czytał Ojciec “Bielmo” Marcina Gutowskiego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję