Reklama

Polska

Legioniści Maryi na Jasnej Górze modlili się za narody nękane niepokojami społecznymi

Za Kościół, Ojczyznę i narody nękane wojnami, niepokojami społecznymi, głodami i epidemiami modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 26. Pielgrzymki Legionu Maryi.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Legion Maryi

Karol Porwich

Jasna Góra

Jasna Góra

- To także czas naszej modlitwy o rozwój tego dzieła w Polsce i w świecie – podkreśliła Danuta Olczak ze Stegien. Legion Maryi jest apostolskim ruchem katolików świeckich, legioniści działają w parafiach, są w większości polskich diecezji. Za rok ruch obchodził będzie stulecie istnienia w świecie. Powstał w 1921 r. w Dublinie, a swoją nazwę zapożyczył od legionu rzymskiego. Założycielem był Irlandczyk Frank Duff. Do Polski Legion Maryi dotarł w 1947 r., jednak dopiero w latach 80. mógł zacząć się normalnie rozwijać. Obecnie legioniści pracują w większości polskich diecezji.

Członkowie Legionu - osoby duchowne i świeckie - spotykają się na cotygodniowych zebraniach, w programie których znajduje się przede wszystkim modlitwa, a także wymiana doświadczeń z pracy ewangelizacyjnej. Jak mówią członkowie Ruchu, ich zadaniem jest "niesienie Chrystusa do ludzi, przybliżanie osoby Matki Bożej, uświęcanie własne i prowadzenie innych do świętości". Dwie godziny w tygodniu przeznaczają na pracę w parafii na apostolat zwłaszcza wśród osób zagubionych duchowo, osób, które potrzebują katechizacji, wśród chorych, samotnych, których odwiedzają i towarzyszą im duchowo, przygotowując często do sakramentu pokuty. - Rzeczywiście często takie zaniedbane rodziny, które odeszły od Pana Boga, straciły nadzieję, że ktokolwiek ich wysłucha, przygotowane przez Legionistów Maryi, umówione z księdzem, wracają do Kościoła i porządkują swoje życie sakramentalne, życie modlitwy. To jest ta przestrzeń apostolatu, którą podejmują legioniści – wyjaśnia ks. Józef Sarzyński opiekun duchowy Regii Legionu z Lublina.

Reklama

O. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry, witając legionistów, wskazał na obchodzone dziś w Kościele wspomnienie Imienia Maryi. Przypomniał wielkie zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego sprzed 337 lat nad Turkami – To był piękny dzień obrony wiary chrześcijańskiej przed zalewem islamu – mówił o. Wilk. - Dobrze, że przybywacie do Jasnogórskiej Matki i Królowej w tym dniu, przybywacie, aby Ją prosić, ażeby swym błogosławieństwem Ona wypraszała u Boga zwycięstwo Jej Syna w naszych sercach. Zagrożenia wcale nie są mniejsze niż te w XVII wieku, a na pewno bardziej podstępne. Niech przez wasze prośby, Bóg swoją mocą zwycięża w sercach wszystkich ludzi – życzył zebranym zakonnik.

Bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy Legionu Maryi z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, w homilii wskazał na maryjną postawę Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Hierarcha podziękował legionistom za ich gotowość i ofiarność w ewangelizacji swoich środowisk. - Właśnie wy jesteście w tej pierwszej linii takiego frontu ewangelizacyjnego w waszych parafiach, i za ten wysiłek, trud i za to wszystko, co robicie, bardzo wam z serca dziękuję i życzę, żebyście w tej pracy nie ustawali, bo jesteście Kościołowi potrzebni, powiedziałbym, że jesteście dla Kościoła niezbędni – zapewniał bp Marcinkowski.

W specjalnym telegramie skierowanym do Ojca Świętego Franciszka legioniści Maryi zapewnili o swoim wsparciu modlitewnym we wszystkich sprawach papieża i Kościoła. – Przygotowując się do obchodów jubileuszu setnej rocznicy powstania Legionu Maryi, musimy podjąć rozważanie, jak w działaniach ewangelizacyjnych zmierzyć się z wyzwaniami obecnego czasu i licznych niebezpieczeństw, które niesie tak zwany nowoczesny świat. W chwili obecnej najbardziej potrzebna jest nasza troska o ludzi zagrożonych ideologiami rujnującymi młode życie i stojącymi w jawnej sprzeczności z nauką Kościoła – napisali legioniści.

2020-09-12 17:08

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszowe przebłagalne nabożeństwo

Niedziela sandomierska 18/2019, str. 8

[ TEMATY ]

Legion Maryi

Archiwum autora

W nabożeństwie licznie wzięli udział nie tylko parafianie z Olbierzowic, ale członkowie Legionu Maryi z tarnobrzeskiego komicjum

W nabożeństwie licznie wzięli udział nie tylko parafianie z Olbierzowic,
ale członkowie Legionu Maryi z tarnobrzeskiego komicjum

Ulicami parafii Olbierzowice przeszła dziesiąta Przebłagalna Droga Krzyżowa z udziałem członków i sympatyków Legionu Maryi oraz miejscowych parafian. Część trasy wiodła także poza miejscowością przez lasy i łąki.

CZYTAJ DALEJ

Sejm upamiętnił 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

2021-09-15 16:45

[ TEMATY ]

Warszawa

Zamek Królewski

wikipedia.org

Sejm - podczas środowego posiedzenia - przyjął przez aklamację uchwałę upamiętniającą 50. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Dziękujemy tym, którzy swoją niezłomną postawą i wieloletnim działaniem doprowadzili do wzniesienia go z ruin - głosi uchwała.

W uchwale przypomniano, że "Zamek Królewski w Warszawie jest symbolem polskiej państwowości". "Przez lata był siedzibą książąt mazowieckich, potem królów i parlamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To tutaj uchwalano najważniejsze prawa I Rzeczypospolitej, w tym konfederację warszawską 1573 r. i Konstytucję 3 maja 1791 r. Po utracie przez Polskę niepodległości Zamek Królewski był systematycznie niszczony przez zaborców, a jego bogate wyposażenie oraz zgromadzone w nim dzieła sztuki zostały wywiezione do Rosji" - napisano.

CZYTAJ DALEJ

Oddani Maryi. 13. Pompejański Dzień Skupienia

2021-09-16 10:52

[ TEMATY ]

dzień skupienia

nowenna pompejańska

Matka Boża Pompejańska

Monika Jaworska

Czas podziękowań na zakończenie Mszy św.

Czas podziękowań na zakończenie Mszy św.

Uczestnicy pompejańskiego dnia skupienia usłyszeli, jak ważne jest oddanie się Maryi.

13. Pompejański Dzień Skupienia Czcicieli Matki Bożej Królowej Różańca św. z Pompejów odbył się w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli wspólnot Apostolstwa Dobrej Śmierci (ADŚ) zaangażowanych w krzewienie nowenny pompejańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję