Reklama

Polska

Zawada k. Dębicy: uroczyste obchody 100-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Zawadzkiej

„Nie wystarczy nałożyć na skroń Maryi korony ze szczerego złota. My sami mamy być Jej żywą, najpiękniejszą koroną” - powiedział kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył Mszy św. z okazji 100-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Zawadzkiej. W Mszy św. w Zawadzie koło Dębicy uczestniczyli duchowni, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy oraz licznie zgromadzeni wierni.

2020-09-13 17:12

[ TEMATY ]

Matka Boża Zawadzka

Zawada k. Dębicy

Anna Bandura

Subtelne oblicze Matki Bożej Zawadzkiej

Subtelne oblicze Matki Bożej Zawadzkiej

Kardynał Dziwisz podkreślił w homilii, że z pomocą Matki Bożej i przy Jej wsparciu mamy wnosić nasz osobisty wkład do budowania na ziemi królestwa Jej Syna. „Taki jest głęboki sens każdej koronacji wizerunku Matki Chrystusa. Dlatego pomyślmy, w jaki sposób my sami możemy wyrazić wdzięczność Maryi i oddać Jej cześć naszym życiem osobistym, rodzinnym i społecznym. Szlachectwo zobowiązuje! Jeżeli jesteśmy dziećmi takiej Matki i Królowej, powinniśmy nieustannie dorastać do takiego ideału życia, miłości i służby, jaki ukazał nam w Ewangelii Jej Syn, a nasz pan Jezus Chrystus” - powiedział.

Były sekretarz św. Jana Pawła II, krakowski metropolita senior przypomniał, że uroczystościom pięćdziesiątej rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Zawadzkiej przewodniczył metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła. „Wpisał się wtedy na zawsze w historię Zawadzkiego Sanktuarium Matki Bożej. Osiem lat później pasterz Kościoła Krakowskiego został Biskupem Rzymu i pasterzem Kościoła powszechnego, dając się poznać całemu światu jako Jan Paweł II. Dziś, mając w pamięci całego jego życie, również cały jego dwudziestosiedmioletni pontyfikat, dziękujemy za dar tego człowieka dla Polski, Europy i świata” - dodał kardynał Dziwisz.

Reklama

Przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Zawadzkiej od wielu pokoleń mieszkańcy Zawady i okolic znajdują szczególną duchową przystań na drodze doczesnego pielgrzymowania - mówił podczas uroczystości biskup tarnowski Andrzej Jeż.

„Liczne świadectwa na temat wielu cudów sprawiły, że w 1654 roku biskup krakowski Piotr Gembicki zaświadczył, że obraz Matki Bożej jest słynący łaskami. Szczególnym potwierdzeniem szerzącego się kultu Matki Bożej była koronacja obrazu w 1920 roku. Dziś nasze serce wypełnia wdzięczność za dar tego sanktuarium. Radujemy się, że przed stu laty na skroniach Jezusa i Maryi spoczęły korony - symbol ofiarowania tego, co w kategoriach ludzkich jest najwyższą wartością i godnością”- powiedział bp Andrzej Jeż.

Mszę św. koncelebrowali także abp Henryk Nowacki, bp Edward Białogłowski, bp Stanisław Salaterski, bp Leszek Leszkiewicz i licznie zgromadzeni kapłani.

Reklama

Do Zawady przyjechali rolnicy z Podkarpacia. Były to także dożynki wojewódzkie. Specjalny list skierował do rolników prezydent RP Andrzej Duda, który podziękował im za całoroczną trudną pracę na roli oraz za podtrzymywanie tradycji i postawę służby.

Na zakończenie uroczystości bp Andrzej Jeż zawierzył diecezję tarnowską Matce Bożej Zawadzkiej.

Matka Boża w sanktuarium w Zawadzie bywa nazywana „Nadzieją zrozpaczonych Jedyną”.

W 1913 roku watykańska Kapituła św. Piotra wydała orzeczenie zawierające zgodę na ukoronowanie zawadzkiego wizerunku koronami na prawie papieskim. Jednak w wyniku wybuchu I wojny światowej uroczystości koronacyjne mogły odbyć się dopiero po siedmiu latach – 8 września 1920 roku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tatry: Trwają poszukiwania 40-latki z Warszawy

2020-09-30 18:03

[ TEMATY ]

tatry

Bożena Sztajner

Od 10 dni w Tatrach prowadzone są poszukiwania zaginionej 40-latki z Warszawy, która wyszła z pensjonatu w Zakopanem kierując się w góry. Do poszukiwań wykorzystywany był śmigłowiec TOPR-u, policyjne drony oraz psy poszukiwawczo-ratownicze – poinformowało w środę biuro prasowe małopolskiej policji.

Patrole skupiają się na przeszukiwaniu niedostępnych terenów w pobliżu szlaków turystycznych oraz inne niebezpieczne miejsca w rejonie Hali Gąsienicowej w Tatrach. Tam bowiem poszukiwana została uchwycona przez kamery monitoringu schroniska Murowaniec 20 września ok. godz. 11.30.

Z informacji ratowników TOPR wynika, że kobieta ze schroniska ruszyła w kierunku rozwidlenia szlaków prowadzących na Czarny Staw, Kasprowy Wierch i w kierunku Kuźnic. TOPR apeluje do turystów, którzy w niedzielę 20 września byli w tym rejonie, aby prześledzili swoje zdjęcia. Być może ktoś uchwycił poszukiwaną 40-latkę o wzroście 175 cm i krótkich jasnych włosach. Kobieta wychodząc ze schroniska była ubrana w niebieską koszulkę i niebieską bluzę dresową. Miała przy sobie nieduży, niebieski plecak. Dzięki informacjom ratownicy będą mogli zawęzić rejon poszukiwań.

"W poszukiwaniach biorą udział policjanci z różnych wydziałów zakopiańskiej komendy policji wraz z Ratownikami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W działaniach oprócz policjantów udział biorą funkcjonariusze straży pożarnej oraz strażacy ochotnicy. Ponadto na apel o pomoc licznie odpowiedzieli ratownicy Grup Ratowniczo-Poszukiwawczych. Do działań wykorzystywane są specjalistyczne policyjne drony oraz śmigłowiec TOPR-u" – czytamy w komunikacie policji. Ekipy poszukiwawcze wspomagają także specjalnie wyszkolone psy tropiące wraz z przewodnikami.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mark/

CZYTAJ DALEJ

Kraków: wybrano nowego prowincjała kapucynów

2020-09-30 21:40

Biuro Prasowe Kapucynów - Prowincja Krakowska

Podczas obrad 30. Kapituły Prowincjalnej Zwyczajnej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincji Krakowskiej wybrano ministra prowincjonalnego.

Brat Marek Miszczyński został mianowany nowym ministrem prowincji krakowskiej.

Po wieczornej sesji wyborczej współbracia życzyli bratu Markowi światła Ducha Świętego oraz otwartości na wolę Boga i braci.

Obrady kapituły potrwają do piątku. Zachęcamy do modlitwy za nowego prowincjała i wszystkich zakonników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję