Reklama

Niedziela Legnicka

Tydzień Wychowania Katolickiego zainaugurowany

Na początek Msza św. w legnickiej Katedrze a po niej konferencja „Wychowywać młodych w rodzinie i w szkole do miłości, solidarności, odkrywania prawdy” – tak w piątek 11 września w Legnicy zainaugurowano X Tydzień Wychowania Katolickiego oraz 40 rocznicę powstania NSZZ Solidarność . Organizatorami spotkania był Starosta Legnicki oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

2020-09-13 22:32

Monika Łukaszów

Wyzwaniom, jakie stoją przed współczesną rodziną a tym samym sprawom wychowania młodych ludzi, była poświęcona konferencja, która w piątek 11 września odbyła się w Starostwie Powiatowym w Legnicy. Organizatorami Spotkania było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej oraz Starosta Legnicki. W konferencji uczestniczyli m.in. nauczyciele, wychowawcy, rodzice, a także przedstawiciele stowarzyszeń katolickich i władz samorządowych.

Zebrani w sali konferencyjnej legnickiego starostwa wysłuchali czterech wykładów. Ks. prof. dr hab. Stanisław Araszczuk wygłosił wykład wprowadzający pt. „Jan Paweł II do młodych na Westerplatte (12.06.1987) – nauka wciąż aktualna”. Kolejna prelekcja to "Wychowanie i praca w kontekście myśli społeczno-pedagogicznej Stefana Wyszyńskiego” którą wygłosił ks. dr Bartosz Mitkiewicz z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Głos zabrał również Starosta Legnicki Adam Babuśka, który w wykładzie „Z doświadczeń Roku Rodziny w powiecie legnickim – analiza sytuacji rodzin powiatu podstawą rozwiązywania problemów społecznych i wychowawczych” - pokazał słuchaczom wyniki analizy sytuacji rodzin w powiecie legnickim, która została przeprowadzona na przestrzeni roku.

Reklama

- Formuła X Tygodnia Wychowania połączona z 40. rocznicą powstania NSZZ Solidarność musiała zostać ograniczona ze względu na sytuację pandemiczną, niemniej jednak się odbywa. Właśnie po to, by spróbować wspólnie znaleźć rozwiązania wielu problemów, które dotykają współczesną rodzinę. Po spotkaniach zarówno ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, jak i z pełnomocnikiem ds. rodziny przy KGHM, rozpoczęliśmy pewien proces nie tylko w naszym powiecie, ale również w całym regionie. Przeprowadziliśmy badanie wśród młodzieży, aby zdiagnozować największe problemy. Teraz od diagnozy przejdziemy do realizacji działań profilaktycznych - mówi Adam Babuśka, starosta powiatu legnickiego.

Jako ostatni, głos zabrał Bogdan Orłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność, który mówił o tym, co z 40-stu lat doświadczeń NSZZ Solidarność pozostało i co warto przekazać młodemu pokoleniu.

- X Tydzień Wychowania jest to ogólnopolska idea, którą przyjęliśmy w naszej diecezji. To dla nas bardzo ważna inicjatywa. Zawsze staramy się podczas tego tygodnia zwrócić uwagę na to, co w tym czasie jest najważniejsze dla rodzin. Stąd też nasze hasła konferencji trochę różnią się od tych ogólnopolskich, bo staramy się zwrócić uwagę na to, co dzieje się w naszej diecezji, samorządach, w rodzinach. Te tygodnie organizujemy na początku roku szkolnego po to, by uwrażliwić rodziców, że to oni są głównymi wychowawcami, to oni odpowiadają za to, jaką drogę wybierze ich dziecko, a poza tym mają również obowiązek współpracy ze szkołą, z przedszkolem, żłobkiem, z różnymi instytucjami kultury i sportu i obserwowanie, czego te instytucje uczą, jakie wartości przekazują – mówi Stanisława Repa ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęcił Polaków do pielęgnowania modlitwy różańcowej

2020-09-30 10:45

[ TEMATY ]

różaniec

papież Franciszek

Karol Porwich

„Bądźcie wierni waszemu zwyczajowi modlitwy różańcowej w waszych wspólnotach, a szczególnie w rodzinach” - powiedział papież do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Oto słowa Ojca Świętego:

Serdecznie pozdrawiam Polaków. Drodzy bracia i siostry, wchodzimy w miesiąc październik, tradycyjnie poświęcony Matce Bożej Różańcowej. Bądźcie wierni waszemu zwyczajowi modlitwy różańcowej w waszych wspólnotach, a szczególnie w rodzinach. Rozważając każdego dnia tajemnice życia Maryi w świetle zbawczego dzieła Jej Syna, pozwólcie Jej uczestniczyć w waszych radościach, w waszych troskach i w chwilach szczęścia. Niech przez Jej ręce Bóg wam błogosławi!

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

W minionych tygodniach wspólnie zastanawialiśmy się, w świetle Ewangelii, jak uzdrowić świat cierpiący na chorobę, którą uwydatniła i podkreśliła pandemia. Przemierzyliśmy drogi godności, solidarności i pomocniczości, które są niezbędnymi sposobami promowania ludzkiej godności i dobra wspólnego. Jako uczniowie Jezusa postanowiliśmy iść Jego śladami, podejmując opcję na rzecz ubogich, troskę o wspólny dom i rewidując sposób korzystania z dóbr. Pośród trapiącej nas pandemii zgłębialiśmy zasady nauki społecznej Kościoła, pozwalając kierować się wiarą, nadzieją i miłością.

Pragniemy nadal iść razem, „patrząc na Jezusa” (Hbr 12,2), który zbawia i uzdrawia świat. Jezus, który odnawia i dokonuje pojednania wszelkiego stworzenia (por. 2 Kor 5, 17; Kol 1, 19-20), daje nam dary potrzebne do tego, by kochać i uzdrawiać tak, jak On potrafił to czynić (por. Łk 10, 1-9; J 15, 9-17), by otoczyć troską wszystkich, niezależnie od rasy, języka czy narodu. Możemy odrodzić społeczeństwo i nie powracać do tak zwanej „normalności” – tej normalności, która była chora na niesprawiedliwość, nierówności i degradację środowiska. Normalnością, do której jesteśmy powołani, jest królestwo Boże, gdzie „niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię” (Mt 11, 5). Dlatego, aby wyjść z pandemii, musimy znaleźć lekarstwo nie tylko na koronawirusa, ale także na wielkie wirusy ludzkie i społeczno-ekonomiczne.

Zawierzmy ten proces uzdrowienia opiece Dziewicy Maryi. Niech Ta, która nosiła w swoim łonie Jezusa, pomaga nam być ufnymi. Ożywieni Duchem Świętym, będziemy mogli pracować razem dla królestwa, które Chrystus rozpoczął na tym świecie: królestwa światłości pośród ciemności, sprawiedliwości pośród tak wielu zniewag, radości pośród tak wielu cierpień, uzdrowienia i zbawienia pośród chorób i śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Weź udział w Dniu św. Franciszka

2020-09-30 22:22

Archiwum Fundacji Brat Słońce

Już po raz dziewiąty Fundacja Brat Słońce zaprasza do wspólnego przeżywania Dnia św. Franciszka.

Dziewiąty krakowski Dzień św. Franciszka odbędzie się 4 października na placu Franciszkańskim pod hasłem "Ekologia - od Franciszka do Franciszka". Centralnym punktem wydarzenia będzie Msza św. w bazylice św. Franciszka z Asyżu o godz. 11.

– Dzień św. Franciszka to najlepsza okazja, aby w przystępny sposób i w duchu franciszkańskim rozważyć niezwykle aktualny i potrzebny w tych czasach temat ekologii oraz… po prostu dobrze się bawić – mówi Karolina Górska, koordynator projektu.

W programie znalazły się m.in. warsztaty ekologiczne prowadzone przez Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu o 12, 13 i 15 czy wykład o najważniejszych przesłankach Encykliki papieża Franciszka Laudato si' o 14.30. Dla młodszych uczestników przewidziano atrakcje – warsztaty z tematyki ochrony zwierząt oraz konkurs prac rysunkowych. Zwycięzcy otrzymają książki o ekologii.

– Z ciekawostek: na 14.15 zaplanowane jest błogosławieństwo zwierząt – zabierzcie koniecznie swoje pupile – informuje Karolina. – Jak co roku zaprosiliśmy też do udziału różne działa franciszkańskie – spotkacie u nas przedstawicieli Misji Franciszkańskich czy Wydawnictwa Bratni Zew oraz wielu innych. Zostaną też wystawione dwie wystawy – dodaje.

Szczegóły dot. wydarzenia znajdują się na stronie Fundacji Brat Słońce na Facebooku oraz stronie internetowej: www.bratslonce.pl.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję