Reklama

Niedziela Wrocławska

Sybiracy świętowali we Wrocławiu

17 września wspominamy agresję Związku Radzieckiego wobec Polski. Pamiętamy w naszym modlitwach o ofiarach II wojny światowej. Jest to także Międzynarodowy Dzień Sybiraka, który we Wrocławiu obchodzono m.in. w kościele św. Bonifacego, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. Abp Józef Kupny.

Redakcja

Podczas uroczystej Eucharystii homilię wygłosił ks. Jerzy Żytowiecki, proboszcz parafii. Przypomniał on historię odzyskiwania jednej ze świątyń w Rosji, która wcześniej została zamieniona przez władze na magazyn. Opowiedział też o żołnierzu Armii Czerwonej bezczeszczącym świątynię.

– Najpierw ochlapał czerwoną farbą obraz Maryi, potem zrzucił z wieży krzyż. – Już nie będziesz taka ładna – mówił do Maryi. Po latach i interwencji w Moskwie, gdy została przywrócona funkcja budynku i znów mógł być świątynią, młody kapłan przysłany do pracy przy renowacji zaprosił do prac miejscowych wiernych. Wśród nich pojawił się również czerwonoarmista. Ksiądz zaproponował mu pracę przy prostowaniu gwoździ, niezbędnych do odbudowy. Po kilku godzinach pracy ludzie przybiegli do księdza, przerażeni, z informacją, że mężczyzna nie powinien już pracować, bo jego ręce są całe w ranach. Ksiądz ruszył na pomoc i zobaczył żołnierza z uniesionymi rękami. – One na to zasłużyły… - mówił. Wskazywał na istotę przebaczenia, które jest darem i ściśle łączy się z przylgnięciem do Boga. – Bez Boga trudno jest przebaczyć, zwłaszcza taką krzywdę, jaką zadano wam, ludziom, którzy byli na Nieludzkiej Ziemi.

Reklama

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy Pomniku Zesłańców Sybiru, by oddać hołd obrońcom Ojczyzny oraz upamiętnić cierpienie i śmierć tysięcy mieszkańców Kresów Wschodnich.

- Aby przebaczyć, musimy wiedzieć komu – mówił Andrzej Drogoń, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu

Wręczono także medale "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria" osobom zasłużonym za kultywowanie tradycji patriotycznych. Wśród nagrodzonych był ks. kpt. Maksymilian Jezierski, kapelan z Wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych, który otrzymał medal “Pro Patria”

Po Apelu Poległych i salwie honorowej przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, delegacje organizacji społecznych i kombatanckich, harcerze i poczty sztandarowe szkół złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

2020-09-17 22:49

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miał czas dla innych - pożegnano ks. Jacka Wawrzyniaka SDS

2021-01-23 16:33

ks. Łukasz Romańczuk

W Obornikach Śląskich pożegnano zmarłego ks. Jacka Wawrzyniaka SDS, proboszcza parafii pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego.

Na uroczystości pogrzebowe licznie przybyła rodzina, współbracia Salwatorianie, kapłani, siostry zakonne, wierni z parafii oraz z różnych części naszej Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Ostatni taki prymas

Nie ulega wątpliwości, że wraz z odejściem kard. Józefa Glempa skończyła się w Kościele pewna epoka. Tak naprawdę jednak dobiegła ona końca już w roku 2009, kiedy przestał on pełnić urząd prymasa

Mocno już schorowany Ksiądz Prymas mówił do mnie niedawno: „Jestem gotowy na odejście. Mam świadomość, że nie spoczywają już na mnie zadania do wypełnienia. Nie mam też żadnych długów wobec nikogo. Testament napisałem, nawet ostatnio go uaktualniłem, oddając Kościołowi to wszystko, co otrzymałem od Kościoła. Jestem spokojny. Ufam, że jest Boże światło i że ono jest większe od ciemności…”.

CZYTAJ DALEJ

Szaleństwo Boże

2021-01-23 23:14

Małgorzata Pabis

    W sobotę, 23 stycznia, w przededniu czwartej rocznicy śmierci śp. Helenki Kmieć, młodej polskiej wolontariuszki, która 24 stycznia 2017 roku zginęła w czasie misji w Boliwii – w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dziękowaliśmy za jej ziemskie życie i wypraszaliśmy dla niej dar nieba. Mszy świętej o godz. 15.20 przewodniczył ks. bp Jan Zając, wujek Helenki.

Na początku Eucharystii ks. Zbigniew Bielas, kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia, przypomniał krótko, kim była Helenka Kmieć. - Była też apostołką miłosierdzia w czasach nam współczesnych – podkreślił, przypominając fakt, że rodzice Helenki właśnie w Łagiewnikach odebrali statuetkę „Miłosierny Samarytanin”, która została jej pośmiertnie przyznana. - Dzisiaj dziękujemy za dar jej życia, ufamy, że dar nieba osiągnęła, ale o to niebo dla niej też się modlimy – powiedział ks. Bielas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję