Reklama

„Barwy Małopolski” dla Jana Pawła II

24 stycznia br. odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Barwy Małopolski” dla Jana Pawła II, którą przygotowało Biuro Wystaw Artystycznych w Miechowie, od 11 lat, corocznie, organizujące Międzynarodowe Plenery Malarskie „Barwy Małopolski”

Niedziela rzeszowska 7/2011

Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie po raz kolejny ma wspaniałą okazję zaprezentowania publiczności wystawy sztuki współczesnej tak wielu wybitnych twórców polskich jak i zza granicy. Wystawa zbiegła się z radosną wiadomością o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego i ogłoszeniu daty beatyfikacji sługi Bożego Jana Pawła II, którego wystawa dotyczy i jest mu dedykowana. A prace są bardzo różne, jak różna jest wrażliwość artystów. Różna tematyka, technika i materiał, ale ten sam klimat, w którym czuje się Jana Pawła II, słyszy jego głos, patrzy się jego oczyma na świat, który dał nam Bóg. Wystawa jest hołdem dla wielkiego Polaka z Małopolski, który był i jest największym autorytetem przełomu wieków i jest w naszych sercach niedoścignionym ideałem miłości czystej i świętej, którą twórcy chcieli pokazać językiem sztuki.
W wystawie uczestniczą artyści i profesorzy, reprezentujący różne uczelnie artystyczne (Wincenty Kućma, Stanisław Batruch, Leszek Misiak, Allan Rzepka i Ewa Kutermak-Madej - reprezentujący ASP Kraków, Stanisław Białogłowicz - Uniwersytet Rzeszowski, Stanisław Baj - ASP w Warszawie, Franciszek Maśluszczak Politechnikę Warszawską, Dorota i Marek Sakowie - ASP w Łodzi oraz Andrzej Guttfeld - Uniwersytet w Toruniu i Władysław Szczepański - Uniwersytet w Kielcach), artyści malarze (Janusz Lewandowski, Antoni Wróblewski, Stanisław Mazuś, Stanisław Sacha Stawiarski, Stanisław Chomiczewski i Miro Bucher), artyści pedagodzy i animatorzy kultury, dla których uczestnictwo w wystawie jest ważnym wyzwaniem. Na wystawie prezentowane są prace artystów reprezentujących 9 krajów: Finlandię, Ukrainę, Rosję, Hiszpanię, Włochy, Słowację, Irak, Polskę i RPA. Celem wystawy, zorganizowanej dla uczczenia najwyższego autorytetu dla współczesnego świata Jana Pawła II, jest budowanie świadomego dialogu artystów z odbiorcami sztuki poszukującymi piękna wzbogacającego duchowość człowieka. Jak napisała o wystawie jej pomysłodawczyni i kurator Krystyna Olchawa, dyrektor Galerii „Jaksa” z Miechowa, „do ekspozycji włączono takie dzieła, które nie tworzą sytuacji, w których można zgubić sens przekazu artystycznego. Prezentowana na wystawie sztuka jest czytelna i zawiera treści potrzebne do kreowania lepszej i piękniejszej rzeczywistości”.
Dlatego bp Kazimierz Górny, otwierając wystawę, wspominał niezwykle ciepłe relacje Jana Pawła II ze światem artystów. Apelował, aby i dziś twórcy budzili nadzieję dla Polski i świata. Niezwykłym dopełnieniem tego, co zobaczyliśmy na wystawie było wystąpienie prof. Wicentego Kućmy, który opowiedział o swoim spotkaniu z Janem Pawłem II, kiedy zaprezentował mu projekt katedry w Irkucku w Rosji.
Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem, bo rzadko w Rzeszowie można zobaczyć dzieła tak znakomitych artystów w jednym miejscu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: poprzez migrantów Bóg przemawia do Kościoła

2021-12-03 15:53

[ TEMATY ]

migranci

Franciszek

Franciszek w Grecji i na Cyprze

Vatican News

Wasze świadectwa są jak „zwierciadło” dla nas, wspólnot chrześcijańskich - mówił papież Franciszek podczas ekumenicznej modlitwy z migrantami w Nikozji. Zapewnił, że poprzez ich marzenia i trudności życia, Pan Bóg przemawia do całego Kościoła.

W swoim przemówieniu papież odniósł się do usłyszanych świadectw. „Bóg przemawia do nas przez wasze marzenia. Wzywa także nas, abyśmy nie godzili się na świat podzielony, na podzielone wspólnoty chrześcijańskie, ale abyśmy szli przez historię urzeczeni marzeniem Boga: o ludzkości bez murów podziału, wolnej od wrogości, w której nie ma cudzoziemców, a jedynie współobywatele. Oczywiście różniący się i dumni z tych cech, które są dla nas charakterystyczne, a które są darem Bożym, ale zarazem będący pojednanymi współobywatelami” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Wojciechowski: kard. Wyszyński zawsze myślał o przyszłości

2021-12-03 16:56

[ TEMATY ]

Francja

Wyższe Seminarium Duchowne

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

„Kard. Wyszyński nigdy nie był człowiekiem, który działał doraźnie, tylko w tym miejscu; cokolwiek działał, zawsze myślał o przyszłości. Był to wizjoner. Widział dalej niż tylko dzisiaj. Cokolwiek robił dzisiaj, spodziewał się owoców w przyszłości” – powiedział portalowi polskifr.fr ks. Sławomir Wojciechowski pracujący w Couëron we Francji, który jako kleryk drugiego roku warszawskiego seminarium asystował przy pogrzebie kard. Stefana Wyszyńskiego.

Ks. Sławomir w rozmowie z portalem polskifr.fr nawiązał do wydarzeń bezpośrednio poprzedzających śmierć kard. Wyszyńskiego, która nastąpiła 28 maja 1981 r., w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Do ciężko chorego Prymasa dodzwonił się przebywający w szpitalu po zamachu papież Jan Paweł II. W celu realizacji połączenia trzeba było specjalnie przedłużać linię telefoniczną. Jak zaznaczył ks. Sławomir, był to czas wyjątkowy, kiedy z jednej strony papież walczył o powrót do zdrowia po zamachu, a w Warszawie umierał „niekoronowany król Polski”, jak określano Prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję