Reklama

Niedziela Małopolska

Konkurs dla szkół: zrealizuj projekt charytatywny

Młodzież chce pomagać innym, trzeba ją tylko do tego odpowiednio zachęcić. 5 października rusza kolejna edycja akcji „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”, w ramach której szkoły mogą zrealizować projekt charytatywny. 

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

Do akcji, organizowanej corocznie przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie, zaproszone są szkoły z Małopolski.

W ramach inicjatywy od września 2020 r. do czerwca 2021 r. uczniowie mają zrealizować i udokumentować wybrany przez siebie projekt charytatywny. Celem akcji jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby innych oraz promowanie dobra – także w sieci. Projekt powstał w odpowiedzi na przesłanie papieża Polaka, który podczas ostatniej wizyty w Ojczyźnie apelował, abyśmy „dawali świadectwo miłosierdzia”.

Reklama

Organizatorzy przewidzieli nagrody rzeczowe dla laureatów I, II i III miejsca. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają pamiątkowe medale. Udział w akcji traktowany jest jako działalność wolontariatu i daje uczniom możliwość uzyskania punktów na świadectwie (zgodnie z Decyzją Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie).

Regulamin dostępny jest na stronie internetowej: www.mwm.edu.pl/?xiv-edycja-projektu-2020-21,52.

Patronat honorowy nad projektem objęli m.in. arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej ks. kard. Stanisław Dziwisz, biskup diecezji tarnowskiej ks. bp Andrzej Jeż oraz małopolski kurator oświaty Barbara Nowak.

2020-09-23 14:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#Wymadlać - dołącz i Ty!

2020-10-27 19:13

Adobe Stock

O tym, co się dzieje w naszym kraju nie trzeba tłumaczyć. Potrzeba pokoju, jedności i nawrócenia. Niemożliwe? Co na to wrocławscy duszpasterze?

Zapraszają do nowenny o jedność, pokój i nawrócenie. Przez 9 kolejnych dni o godzinie 20:00 dziewięciu kapłanów zaprasza do wspólnej modlitwy Koronką do Bożego miłosierdzia.

- To jest akcja wynikająca z chęci działania. Jest propozycją odpowiedzi dla tych, którzy jako katolicy czują się bezradni wobec tego, co się dzieje. W całej tej sytuacji mogą być osamotnieni i zastraszeni widząc krzyczące zło. Postrzegam to, jako walkę duchową. Dlatego naszą propozycją wspólnej modlitwy, odpowiadamy miłością na jej brak. Modlimy się o pokój, jedność i nawrócenie, zarówno dla zwolenników aborcji jak i dla nas, byśmy umieli wybierać w naszym życiu miłość, abyśmy potrafili kochać. - mówi ks. Jakub.

Codziennie o godz. 20 na stronie FB wydarzenia #wymadlać jeden z dziewięciu kapłanów będzie prowadził modlitwę online. Zaproście swoich przyjaciół.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec - ratunek dla zmarłych

2020-10-28 18:58

Paweł Wysoki

Listopad to czas, kiedy częściej odwiedzamy cmentarze, aby pochylić się nad grobami naszych bliskich. To czas refleksji nad naszym życiem, ale również nad przemijaniem. „Tam gdzie wy jesteście, my kiedyś będziemy”- czytamy na jednym z nagrobków.

Jak paciorki Różańca przesuwają się chwile/ Nasze smutki, radości i blaski/ A Ty Bogu je zanieś, połączone w Różaniec/ Święta Panno, Maryjo pełna łaski. Słowa tej pieśni szczególnej wymowy nabierają w październiku (miesiącu poświęconym modlitwie różańcowej) i w listopadzie, w którym czcimy pamięć zmarłych - naszych najbliższych, kapłanów, członków wspólnot.

Jak wiemy, najpiękniejszym prezentem dla tych, co odeszli do wieczności jest Msza św. i modlitwa. Kwiaty, wieńce, które stawiamy na ich grobach szybko zwiędną, znicze wypalą się; tylko pamięć modlitewna jest im najbardziej potrzebna. Różaniec wypominkowy przynosi radość wieczną zmarłym. Odmawiając tę modlitwę, pomagamy im w pełni zjednoczyć się z Bogiem. Modląc się w ten sposób, utrzymujemy stały kontakt z bliskimi, którzy są już po drugiej stronie brzegu. Może nie zdążyliśmy im powiedzieć, jak bardzo ich kochaliśmy, może nie mieliśmy odwagi przeprosić za przykre słowa, czyny; może żałujemy, że tak mało poświęcaliśmy im czasu czy uwagi. Nie ma sensu dalej rozpamiętywać! Lepiej weźmy do ręki różaniec i odmówmy w ich intencji przynajmniej jedną cząstkę. Jeżeli będziemy gorliwie się modlić za naszych bliskich, możemy mieć nadzieję, że i za nas ktoś kiedyś ofiaruje modlitwę.

Święty Jan Paweł II mówił, że „modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego namaszczenia, by dostąpić radości nieba”.

Antidotum na choroby

Modlitwa różańcowa łagodzi napięcia i stymuluje układ nerwowy tych, którzy ją odmawiają. Potwierdziły to badania naukowe. Włoski naukowiec Luciano Bernardi pracujący na Uniwersytecie Pavia, na podstawie długotrwałych badań stwierdził, że modlitwa, podczas której są powtarzane te same słowa, reguluje ciśnienie, wzmacnia układ odpornościowy i łagodzi stany zapalne.

Potwierdził to inny uczony dr David Servan-Schreiber i wysunął odważną tezę, że różaniec jest antidotum na nowotwory. W swojej książce Anticancer – a New Way of Life zachęca do codziennego odmawiania różańca w celu ,,osiągnięcia równowagi biologicznej związanej z możliwościami adaptacyjnymi człowieka”.

Odmawiając te modlitwę, angażujemy ciało i duszę. I tak przesuwając paciorki, angażujemy nasze ręce, pobudzamy umysł, usta i struny głosowe (jeżeli mówimy głośno lub szeptem). Równomierny rytm ciała wpływa na stan naszej duszy. Nie jest istotna pozycja (klęcząca, stojąca czy siedząca), ważne jest tylko to, by wcześniej wzbudzić sobie jakąś intencję, a później gorliwie się modlić.

Modlitwa różańcowa uspokaja i wycisza. Przekonałam się o tym, gdy prowadziłam modlitwy w intencji zmarłej 17-letniej Justyny, która zginęła w wypadku samochodowym. W kaplicy, zanim zaczęliśmy się modlić, obie babcie okropnie rozpaczały, stawiając pytanie: Dlaczego Bóg powołał do wieczności tę młodą dziewczynkę a nie ich?. W trakcie odmawiania różańca obie panie się uspokoiły i włączyły do modlitwy.

Zachęta do modlitwy

Kościół od dawna preferuje modlitwę różańcową. Matka Boża podczas objawień w Fatimie i Medziugorju gorąco prosi o różaniec. Odmawiajcie różaniec codziennie ….(13.05. 1917), Módlcie się i niech różaniec będzie w waszych rękach jako znak dla szatana, że do mnie należycie (25.02.1988). Do kapłanów zwraca się ze specjalnym przesłaniem: Napominam was, byście cały świat wzywali do modlitwy różańcowej. Z różańcem przezwyciężycie wszystkie trudności, które szatan stwarza Kościołowi katolickiemu (2.05.1985).

To przesłanie jest ważne szczególnie teraz, gdy obserwujemy zmasowany atak na kapłanów i Kościół, gdy do naszych świątyń wkraczają grupy rozkrzyczanych osób, chcąc zakłócić porządek Mszy św. zamanifestować swój protest przeciwko postanowieniom Trybunału Konstytucyjnego.

Na zakończenie warto przypomnieć warunki uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych. Są one następujące: stan łaski uświęcającej, wyrzeczenie się przywiązania do grzechu, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa w intencji Ojca Świętego, nawiedzenie cmentarza i modlitwa za osobę zmarłą.

W tym roku w związku z pandemią papież Franciszek wydał dekret, w którym czytamy, że odpust zupełny za zmarłych możemy uzyskać modląc się w dowolnych dniach listopada (przez 8 dni). Warto dodać, że każdego dnia ofiarujemy modlitwę tylko za jedną osobę. Jako ludzie wierzący nigdy nie możemy tracić nadziei na spotkanie z Panem Bogiem i bliskimi. Ofiarujmy im już teraz swoje modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję