Reklama

600-lecie parafii św. Mikołaja Biskupa w Urzejowicach

Niedziela przemyska 8/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z początkiem roku, 9 stycznia br., pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka, rozpoczęły się uroczystości Jubileuszowe 600-lecia istnienia parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Urzejowicach. Wśród zaproszonych gości byli: ks. prał. Stanisław Szałankiewicz (dziekan dekanatu Przeworsk I), ks. prał. Zenon Ruchlewicz (dziekan dekanatu Przeworsk II), księża rodacy - ks. Stanisław Boratyn oraz ks. Bogdan Brauła. Licznie zgromadzeni wierni mogli doświadczyć głębokiej uczty duchowej, której zwieńczeniem była oprawa muzyczna Mszy św. i koncert kolęd w wykonaniu rzeszowskiego chóru mieszanego „Collegium Musicum” pod dyrekcją Andrzeja Szypuły. Wydarzenie to było transmitowane przez Diecezjalne Radio „Fara”. Centralne uroczystości jubileuszowe odbędą się we wrześniu, a poprzedzą je misje parafialne (poprowadzi je ks. prał. Michał Józefczyk - proboszcz parafii Tarnobrzeg-Serbinów), których celem będzie duchowe przygotowanie wszystkich wiernych do centralnych obchodów Jubileuszu 600-lecia istnienia parafii.

Historia parafii

Parafia w Urzejowicach jest jedną z najstarszych w naszej archidiecezji, jej początków możemy szukać na początku XV wieku.
Po przeprowadzonych w Urzejowicach badaniach archeologicznych można wnioskować o istnieniu tutaj wczesnośredniowiecznej osady (X-XIII wiek). Najstarsza wzmianka kronikarska o Urzejowicach znajduje się w dokumencie erekcyjnym, z 14 września 1411 r., powołującym w tej miejscowości parafię rzymskokatolicką. Przywilej fundacyjny kościoła znajduje się w materiałach Archiwum Diecezji Przemyskiej.
Fundatorami byli bracia Jan i Mikołaj Szenko (Sienko) oraz ich matka. Rodzina wzniosła kościół parafialny św. Mikołaja, który ofiarowali prepozyturze w Przeworsku. Drewnianą świątynię erygował biskup przemyski Maciej Janina. Zgodnie z przekazami historycznymi, w czasie najazdu tatarskiego w 1623 r. parafia znacznie ucierpiała. Wówczas to w tutejszej plebanii kwaterował wódz tatarski Kantymir, który następnie rozkazał spalić plebanię. Kościół jednak ocalał. Niedługo potem Urzejowice przeszły pod rządy trybuna przemyskiego Jana Szamowskiego. W 1650 r. ufundował on nowy kościół, który został wybudowany obok starego.
Na życzenie fundatorów, biskup przemyski Maciej Janina zlecił prowadzenie parafii w Urzejowicach Kanonikom Regularnym Bożego Grobu w Miechowie, którzy (pomimo kasacji przez cesarza austriackiego zakonu bożogrobców w 1820 r.), aż do 1860 r. opiekowali się parafią.
W 1870 r. parafię objął ks. Karol Pawłowski, który przy pomocy nowych właścicieli Urzejowic, Hermana i Genowefy Turnau, dokonał kapitalnego remontu kościoła.
Pod koniec XIX wieku stan świątyni oraz jej wielkość nie spełniały potrzeb parafian. Ksiądz stanął więc przed trudnym problemem: rozbudować starą świątynię czy od podstaw budować nową. Ostatecznie przystąpiono do budowy nowego kościoła. Projekt i kosztorys opracował Henryk Hochberg ze Lwowa. Gotowe plany świątyni zostały przedstawione biskupowi przemyskiemu, który po wyrażeniu swojej aprobaty umożliwił komitetowi parafialnemu podjęcie pierwszych prac budowlanych. Prace rozpoczęto od wybudowania cegielni, położonej poza obrębem wioski. Miała ona dostarczać materiału do budowy świątyni. Rozpoczęto więc przygotowanie terenu pod budowę. Ważnym krokiem było poświęcenie kamienia węgielnego, który wraz z dokumentami erekcyjnymi wmurowano w ścianę kościoła za wielkim ołtarzem. Budowa nowej świątyni trwała trzy lata (1904-07) i zakończona została 9 czerwca 1907 r. Wtedy ks. Teofil Łękawski, prepozyt kapituły przemyskiej dokonał poświęcenia kościoła. Od tego dnia wszystkie nabożeństwa odprawiane były tylko w nowym kościele. Wmurowana w ścianę tablica upamiętniała zakończenie budowy świątyni wzniesionej w stylu neogotyckim.
Konsekracji kościoła pw. św. Mikołaja Biskupa w Urzejowicach dokonał 24 maja 1910 r. bp Józef Sebastian Pelczar.
W ostatnich latach (kiedy proboszczem został ks. Antoni Łyko) wykonano m.in. zewnętrzną elewację kościoła oraz pokryto dach blachą miedzianą. Prace te wykonała firma budowlano-konserwatorska „Leopolis Empire” ze Lwowa pod dyrekcją Michała Bugajca Josepowicza. Ponadto Stanisław Lenar według własnego projektu wykonał nową polichromię. Wysiłkiem wszystkich parafian zrobiono także ogrzewanie świątyni, a obecnie trwają prace przy remoncie organów, które w 2009 r. zostały wpisane do rejestru zabytków. Prace renowacyjne prowadzi firma Stanisława Bałchan z Bielska-Białej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Kapłani

Proboszczem parafii w Urzejowicach jest obecnie ks. Antoni Łyko, który 17 listopada 1991 r. objął parafię po śmierci ks. Ludwika Wawrzyszko (+ 14 X 1991), dotychczasowego proboszcza. W okresie wakacji 1992 r. do pomocy w pracy duszpasterskiej został skierowany do Urzejowic wikariusz - ks. Stanisław Bąk (rodem z Przysietnicy). Po trzech latach pracy, w 1995 r. ks. Stanisław odszedł z parafii, a w jego miejsce został mianowany nowy wikariusz - ks. Jacek Wajda (rodem z Korczyny). Obowiązki wikariuszowskie pełnił on do roku 1997, kiedy to do parafii został skierowany neoprezbiter - ks. Piotr Głazowski (rodem z Ustrzyk Dolnych). W roku 1999, na miejsce ks. Piotra, do Urzejowic został skierowany ks. Włodzimierz Nowak (rodem z Pisarowiec). Pracował on tutaj do 2001 r. Jego następcą został ks. Wojciech Szmuc (z Łańcuta), który w parafii Urzejowice pracował trzy lata - do 2004 r. W miejsce ks. Wojciecha do parafii został posłany ks. Krzysztof Rygiel (pochodzący z Iwonicza), który w Urzejowicach duszpasterzował trzy lata. W sierpniu 2007 r. wikariuszem mianowany został, jako noeprezbiter, ks. Krystian Koś, który posługę tę pełni do obecnej chwili.

Zabytkowy pałac Turnauów

Pisząc o historii parafii nie sposób nie wspomnieć szczególnego miejsca dla Urzejowic. Otóż, pośrodku wioski, naprzeciwko kościoła znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy z XIX wieku. Pałac został wybudowany przez właścicieli: Genowefę i Hermana Turnau, którzy zapisali się na kartach historii kościoła w Urzejowicach, jako główni jego fundatorzy. Zespół Pałacowo-Parkowy składa się z: pałacu piętrowego, murowanego (1887 r.), oficyny murowanej, do niedawna była tam poczta (budynek pochodzi z końca XIX wieku), spichlerza murowanego, drewnianego czworaka, obecnie dom prywatny, parku krajobrazowego.
Do lutego 1997 r. mieściła się w pałacu szkoła podstawowa. Pałac był kiedyś piękną budowlą, ozdobioną gzymsami i rzeźbami. Wnętrze było elegancko wyposażone. Znajdowały się w nim ładne, stylowe meble, arrasy, obrazy, charakterystyczne płaskorzeźby oraz bogaty księgozbiór. Park był gęsto zadrzewiony, poprzecinany alejami, rosło w nim mnóstwo kwiatów, które również szerokim pasem okalały staw. Do dzisiaj rośnie w parku platan - rzadko spotykany gatunek drzewa.

Wszystkich, którzy chcieliby zgłębić swoją wiedzę na temat parafii pw. św. Mikołaja w Urzejowicach oraz zabytków, które znajdują się na jej terenie, zapraszamy na stronę internetową parafii - www.urzejowice.przemyska.pl.

2011-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Ghana: nie ma kościoła, w którym nie byłoby obrazu Bożego Miłosierdzia

2024-04-24 13:21

[ TEMATY ]

Ghana

Boże Miłosierdzie

Karol Porwich/Niedziela

Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do Ghany, jako pierwszą na Czarny Ląd, do tej pory ludzie wspominają tę wizytę - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News abp Henryk Jagodziński. Hierarcha został 16 kwietnia mianowany przez Papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Republice Południowej Afryki i Lesotho. Dotychczas był papieskim przedstawicielem w Ghanie.

Arcybiskup Jagodziński opowiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News o niezwykłej wierze Ghańczyków. „Sesja parlamentu zaczyna się modlitwą, w parlamencie organizowany jest też wieczór kolęd, na który przychodzą też muzułmanie. Tutaj to się nazywa wieczorem siedmiu czytań i siedmiu pieśni bożonarodzeniowych" - relacjonuje. Hierarcha zaznacza, że mieszkańców tego kraju cechuje wielka radość wiary. „Ghańczycy we wszystkim, co robią, są religijni, to jest coś naturalnego, Bóg jest obecny w ich życiu we wszystkich jego aspektach. Ghana jest oczywiście państwem świeckim, ale to jest coś naturalnego i myślę, że moglibyśmy się od nich uczyć takiego entuzjazmu w przyjęciu Ewangelii, ale także tolerancji, ponieważ obecność Boga jest dopuszczalna i pożądana przez wszystkich" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję