Reklama

Duchowość

EWANGELIA WIERSZEM OPOWIEDZIANA

Ciasne drzwi dla zbawionych

[ TEMATY ]

Biblia

BOŻENA SZTAJNER

Zdawać by się mogło,
że współczesny człowiek żyje
tak, jakby Boga nie było,
lub innym razem
zbyt ufa w Jego miłosierdzie.
Tak myśląc,
już dzisiaj nie pyta Mistrza –
jak w Ewangelii na XXI Niedzielę Zwykłą –
"Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?" (Łk 13,23).

Tymczasem -
niezależnie od naszego myślenia,
naszych poglądów i upodobań -
ci dostąpią zbawienia,
co przez ciasne drzwi
wchodzą do Królestwa Bożego,
pozostali zostaną na zewnątrz
Domu Pańskiego,
pragnąc wejść,
lecz nadaremnie (por. Łk 13,24-25).

Bezskuteczne będą ich wołania,
kołatanie do drzwi,
by Pan domu tego
pozwolił im wejść
do wnętrza swego.
Pozostaną nie rozpoznani
przez Tego,
co drzwi otwiera
i wprowadza sprawiedliwych
do swojej chwały (por. Łk 13,24-25).

"Nie wiem, skąd jesteście!" (Łk 13,25) –
usłyszą w odpowiedzi
na swoje wołanie.
Nie przemogą Go nawet
ich nalegania, jakoby wystarczy
przelotna znajomość,
by zyskać łaskę
Tego, co zna tajemnice
ludzkiego istnienia (por. Łk 13,26).

On mówi do nas
każdego dnia,
o każdej jego porze:
"Prawdą jest,
że jestem pośród was,
daję wam moje Ciało
na pożywienie,
by zaspokoić wasz głód
i moją Krew jako napój,
co gasi wasze ludzkie pragnienia,
lecz tylko z tego powodu
nie mogę powiedzieć,
iż was znam".

Zatem:
"Odstąpcie ode Mnie wszyscy
dopuszczający się niesprawiedliwości",
gdyż "zaprawdę powiadam wam,
nie wiem skąd jesteście" (Łk 13,27).

Za waszą obojętność
na moje natchnienia,
życie na krótką metę,
bez wiary, nadziei i miłości,
bez Boga, który jedynie
może odkupić człowieka
dając mu łaskę
wiecznego życia,
za waszą małostkowość
w praktykowaniu
miłości bliźniego,
za wyuzdanie, grzeszne życie,
wszelkie zło tego świata,
wzniecanie wojen i niepokojów,
niszczenie daru życia,
otrzymanego od Boga
w momencie poczęcia,
a odbieranie go tym,
co w swej starości
zniedołężniali,
za te i inne nieprawości,
znane Bogu i waszemu sumieniu
czeka na was
wieczne odrzucenie.

Reklama

Teraz się śmiejecie,
żartujecie sobie,
świetnie się bawicie
i mówicie:
wszak "Bóg bogaty jest w miłosierdzie" (Ef 2,4),
nic bardziej złudnego,
bardziej szalonego,
gdyż w dniu,
o którym nie wiecie
i o godzinie,
której nie znacie,
przyjdzie Pan
i zatrzaśnie
przed wami
drzwi swego Domu.

Zostaniecie na zewnątrz,
w gronie takich samych,
jak wy – egoistów,
pełni spóźnionego żalu,
"płacząc i zgrzytając zębami"
wobec Ojców Narodu Wybranego,
Proroków i wszystkich Świętych,
którzy "przyjdą ze wschodu i zachodu,
z północy i południa i siądą za stołem
w Królestwie Bożym" (por. Łk 13,27-29).

"Tak oto są ostatni,
którzy będą pierwszymi,
i są pierwsi,
którzy będą ostatnimi" (Łk 13,30).

2013-08-21 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzieciństwo Jezusa

Niedziela przemyska 4/2014, str. 8

[ TEMATY ]

Biblia

Arkadiusz Bednarczyk

Dzieciństwo Jezusa od stuleci pobudza wyobraźnię. Skąpe przekazy ewangeliczne św. Łukasza oraz św. Mateusza usiłowano przez stulecia uzupełniać obfitym piśmiennictwem apokryficznym, a także wyrazić poprzez bogatą twórczość malarską

Uchodząca za najwcześniejszą Ewangelia według św. Marka nie informuje nas o dzieciństwie Jezusa. Marek, uczeń św. Piotra koncentruje się na najważniejszych, dojrzałych już latach życia Chrystusa: Jego nauczaniu oraz męczeńskiej śmierci. Z przytoczonych dwóch Ewangelii, które poświęcają trochę miejsca dziecięctwu Mistrza z Nazaretu możemy dowiedzieć się, że Jezus urodził się za panowania Heroda, króla Judei. Okrutny król (który zamordował swojego syna Antypatra, jedną ze swoich żon, oraz jej synów, brata i matkę) zmarł jednak 4 r. p.n.e., po ciężkiej chorobie nerek. Kazał również wymordować wszystkich chłopców w Betlejem do lat dwóch. Musiał zatem wiedzieć o narodzinach Jezusa wcześniej, tak więc data narodzin Jezusa musi być wcześniejsza niż 4 r. p.n.e. Wiemy również, że Jezus urodził się podczas spisu ludności. Jednak Ewangelia według św. Łukasza wspomina gubernatora Kwiryniusza, który przeprowadził spis w 6 wieku naszej ery. Ponieważ w jego czasie nastąpiła rebelia Żydów spis ten zapamiętał św. Łukasz i powiązał go z wcześniejszym, o którym wspominał wczesnochrześcijański pisarz imieniem Tertulian. Chodziło wówczas o spis gubernatora Sentiusa Saturninusa, który urzędował w latach 9-6 p.n.e. Nie popełnimy błędu sytuując narodzenie Jezusa na lata 5-7 p.n.e. Narodzinom Jezusa towarzyszyła gwiazda. Było to niezwykłe zjawisko astronomiczne. Słynny astronom Jan Keppler z XVII, obliczył, że w latach 7-6 p.n.e., które uważane są za prawdopodobny czas narodzenia Jezusa – istotnie nastąpiło niezwykłe zjawisko astronomiczne: koniunkcja planet Jowisza, Saturna i Marsa, a które zaobserwować mogli „Magowie”, ludzie parający się w tamtym czasie nie tylko astronomią.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję