Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

[ TEMATY ]

konferencja

Bożena Sztajner

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich odbyła się 23 sierpnia na Jasnej Górze. Spotkanie było elementem przygotowania do nowego roku szkolnego i III Tygodnia Wychowania. Na tegoroczne motto pracy w szkołach wybrane zostały m.in. słowa papieża Franciszka o tym, że wiara i miłość do Jezusa pomagają budować prawdziwe i głębokie relacje międzyludzkie.

Bp Wojciech Polak, sekretarz Episkopatu Polski mówił o wychowaniu do wiary i o odpowiedzialności nauczycieli za kształtowanie dojrzałej wiary, do czego nawiązuje także tegoroczny list Episkopatu na rozpoczęcie roku szkolnego. - Szczególną wartością, w oparciu o którą i do której należy wychowywać młode pokolenie, jest wiara – czytamy m.in. w liście Episkopatu.

Reklama

W kazaniu podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej bp Polak podkreślił, że „w trwającym Roku Wiary tutaj, u stóp Maryi, Jasnogórskiej Pani, Kobiety Wiary, upraszamy dla nas, dla naszych wspólnot, dla naszych kolegów i koleżanek nauczycieli i wychowawców, serca pełne wiary. Tak ich nam potrzeba, aby nie zwątpić, nie zawahać się, nie zatrzymać w drodze”.

Sekretarz generalny Episkopatu zauważył, że „jest to piękna, ale i wymagająca droga, oparta na słuchaniu i widzeniu”. - Albowiem tożsamość szkoły katolickiej, jak mówił w Stanach Zjednoczonych papież Benedykt XVI, nie jest po prostu sprawą liczby uczniów katolickich, to raczej kwestia przekonania, czy naprawdę wierzymy, że tylko w Misterium Słowa Wcielonego wyjaśnia się tajemnica człowieka? Czy naprawdę jesteśmy gotowi zawierzyć całe nasze jestestwo, intelekt i wolę, umysł i serca – Bogu, czy akceptujemy prawdę objawioną przez Chrystusa, czy wiara jest naprawdę obecna w naszych uczelniach i szkołach? Czy wyraża się tam żywo w liturgii, w sakramentach, przez modlitwę, dobre uczynki, troskę o sprawiedliwość i szacunek dla stwórczego dzieła Boga? – mówił kaznodzieja. Podkreślił, że jedynie w ten sposób dajemy świadectwo o znaczeniu tego, kim jesteśmy i w co tak naprawdę wierzymy.

Ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich podkreślił, że w Polsce wciąż potrzebna jest praca nad formowaniem świadomości o potrzebie wychowywania. Temu służy m.in. III Tydzień Wychowania, który odbędzie się od 15 do 21 września. „Szkoły mają formować osobowość człowieka, pokazywać mu wartości życia, które są bardzo ważne szczególnie w dzisiejszym świecie, gdzie jesteśmy bombardowani różnymi rzeczami a młody człowiek czuje się zagubiony. Musimy mu pokazywać właściwą drogę”, podkreślił ks. Latawiec. Jego zdaniem, to dlatego tak ważna jest też formacja nauczycieli i ukazanie im do czego są powołani.

Reklama

W tym roku dyrektorzy szkół katolickich w sposób szczególny w omawianych zagadnieniach skupili się problemach psychologicznych. Mowa była m.in. o kompetencjach psychologicznych w kierowaniu szkołą, której fundamentem są wartości głoszone przez Kościół czy o dylematach prawno-etycznych w umowie o pracę. Przedstawione zostały także materiały formacyjno-edukacyjne na rok szkolny 2013/2014.

Dyrektorzy modlili się w intencji polskiej oświaty o zaprzestanie ciągłych reform i zmian rujnujących szkolnictwo i system wychowania.

Nieprzypadkowe jest miejsce, w którym dyrektorzy spotykają już od 8 lat. Matka Boża Jasnogórska jest Patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce.

W kraju mamy już prawie 600 szkół katolickich różnego szczebla. Pozostają one pod opieką Konferencji Episkopatu Polski. Rada Szkół zrzesza szkoły katolickie prowadzone przez kościelne osoby prawne oraz szkoły, które zostały uznane za katolickie dekretem biskupa diecezjalnego i są prowadzone przez inne osoby prawne lub fizyczne.

2013-08-24 06:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dodają energii

Niedziela małopolska 4/2017, str. 3

[ TEMATY ]

konferencja

Maria Fortuna-Sudor

W czasie konferencji Medal św. Brata Alberta prezentował jego twórca – Krzysztof Sieprawski, podopieczny schroniska z Fundacji Brata Alberta w Radwanowicach

W czasie konferencji Medal św. Brata Alberta prezentował jego twórca
– Krzysztof Sieprawski, podopieczny schroniska z Fundacji Brata
Alberta w Radwanowicach

To już tradycja, że w pierwszej połowie stycznia dziennikarze są zapraszani na konferencję prasową organizowaną przez Fundację im. Brata Alberta i Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Ich przedstawiciele ogłosili laureatów Medalu św. Brata Alberta oraz przekazali informacje o XVII Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2017”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: nowi święci i błogosławieni

2021-11-25 20:13

[ TEMATY ]

kanonizacja

błogosławieni

papież Franciszek

Vatican News

Bł. Tytus Brandsma

Bł. Tytus Brandsma

Papież Franciszek zdecydował dzisiaj o kolejnych kanonizacjach i beatyfikacjach. W najbliższym czasie świętym zostanie ogłoszony bł. Tytus Brandsma (ur. Anno Sjoerd), kapłan z zakonu karmelitów, ur. 23 lutego 1881 r. w Bolsward, w Holandii i zamordowany z nienawiści do wiary 26 lipca 1942 r. w Dachau oraz bł. Maria od Jezusa (ur. Karolina Santocanale), założycielka Zgromadzenia Sióstr Kapucynek Niepokalanej z Lourdes; ur. 2 października 1852 r. w Palermo i zm. 27 stycznia 1923 r. w Cinisi, we Włoszech.

Ojciec Święty upoważnił Kongregację spraw kanonizacyjnych do promulgowania dekretu o męczeństwie sług Bożych: Henryka Plancharta, kapłana z Instytutu Zakonnego św. Wincentego a Paulo, Władysława Radigue oraz trzech towarzyszy, kapłanów ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi oraz Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, zamordowanych z nienawiści do wiary 26 maja 1871 r. w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

"Miejsca bezdomne" na Jasnej Górze

2021-11-27 21:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Marian Florek /Niedziela

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce częstochowskie Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater przygotowało patriotyczny projekt pt. „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego”.

Jego pierwszą odsłoną był koncert na Jasnej Górze. Artyści muzycy Urszula Borzęcka (sopran), Stanisław Dudą (baryton), Gabriela Potępa (klarnet) i Katarzyna Sałapa (skrzypce) pod kierunkiem Grzegorza Majki, kompozytora i sonorysty przedstawili poemat muzyczny pt. „Miejsca bezdomne” do słów poety Tadeusza Szymy. Dopełnieniem wydarzenia była prezentacja albumu „Miejsca bezdomne. 40-lecie stanu wojennego” z wierszami Tadeusza Szymy i fotografiami Stanisława Markowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję