Reklama

Niedziela w Warszawie

Dzień Świętego Franciszka i Lasu Bielańskiego

Parafia bł. Edwarda Detkensa, Katolickie Centrum Kultury Dobre Miejsce oraz Rada i Zarząd Dzielnicy Bielany zapraszają 4 października na święto patrona ekologii.

Ze względu na sytuację epidemiczną Dzień Świętego Franciszka i Lasu Bielańskiego będzie obchodzony w bardziej kameralnym wymiarze niż w latach poprzednich. Ponadto uczestnicy, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, zobowiązani są do używanie maseczek oraz przestrzeganie pozostałych wymogów bezpieczeństwa.

A oto, co czeka na osoby, które 4 października przyjadą do Lasu Bielańskiego:

- 11:00. Procesja. Na placu wokół Kościoła Bielańskiego odbędzie się uroczysty pochód ze zwierzętami - „naszymi braćmi mniejszymi” jak to zwykł mawiać św. Franciszek. W modlitwie błogosławieństwa wierni będą dziękować Bogu za piękno stworzenia i wszystkiego co nas otacza. Organizatorzy zapraszają uczestników do zabrania ze sobą swoich pupilów. Pieski, kotki, chomiki i wszelkie stworzenia Boże są mile widziane.

Reklama

Procesję poprowadzi ks. proboszcz z ośliczką Klarą. Grać będzie Bielańska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Krzysztofa Tomaszewskiego.

- po procesji będzie sprawowana uroczysta Eucharystia, o której oprawę zadbają zespół wokalny Bornus Consort orazChór pod dyrekcją Agnieszki Kowalik,

- ok g. 12:00 burmistrz Bielan, Grzegorz Pietruczuk i ks. proboszcz Wojciech Drozdowicz będą rozdawać worki i rękawiczki, które pomogą w corocznym sprzątaniu Lasu Bielańskiego,

- 13:00. W Auli im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Dobrym Miejscu Teatr Temat zaprezentuje barwny i interaktywny spektakl dla dzieci „Pochwała uścisków”. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatna rejestracja i więcej informacji ://dobremiejsce.org/teatr-temat-w-spektaklu-pochwala-usciskow/

- 17:00. W Podziemiach Kamedulskich odbędzie się koncert młodej artyski, songwriterki, wokaliski, aktorki i autorki tekstów Moniki Kowalczyk. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia. Więcej informacji://dobremiejsce.org/monika_kowalczyk/

- 18:00. W Auli im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Dobrym Miejscu odbędzie się koncert duetu małżeńskiego – GGDuo - tworzonego przez Gabrielę Gąsior - wokalistkę, autorkę tekstów i muzyki, oraz Wojciecha Gąsior - multiinstrumentalistę, aranżera. Jako support zagra zespół Sklejaj Moją Tratwę. Bezpłatna rejestracja i więcej informacji pod adresem://dobremiejsce.org/ggduo-w-koncercie-moja-cisza/

2020-10-02 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Marciniak zostaje do końca mundialu

2022-12-07 18:19

[ TEMATY ]

mundial

sędziowie

Katar

Adobe Stock

Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca piłkarskich mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

FIFA do prowadzenia meczów tegorocznego mundialu desygnowała 36 arbitrów głównych, 69 asystentów, wśród których są pomagający Marciniakowi Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki oraz 24 sędziów VAR, m.in. Tomasza Kwiatkowskiego. Spora część z nich już zakończyła pracę w Katarze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję