Reklama

Kościół

Rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia: dawanie świadectwa o miłosierdziu to podstawowe zadanie Kościoła

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach trwa sympozjum pt. „Bóg bogaty w miłosierdzie”. - Dawanie świadectwa o miłosierdziu Boga jest podstawowym zadaniem posłannictwa Kościoła wobec współczesnego świata - mówił do jego uczestników ks. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia.

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Boże Miłosierdzie

B. M. Sztajner/Niedziela

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego otwarte są wszystkie możliwe zdroje łask. Warto zrobić krok wiary i przekroczyć bramy miłosierdzia

Duchowny wygłosił wykład pt. „Prawda o Bogu i człowieku w świetle encykliki ‘Dives in misericordia’”. Zaznaczył w nim, że miłosierdzie jest kluczem do zrozumienia tajemnicy Boga i człowieka.

- Charakteryzuje ono Boga objawiającego się człowiekowi w historii zbawienia. Jest głównym tematem nauczania Chrystusa i zostaje w pełni ukazane w tajemnicy zbawienia, w Jego śmierci i Zmartwychwstaniu. Miłosierdzie jest jednocześnie szczególną szansą dla człowieka, ponieważ przez nie może on doświadczyć bliskości Boga, który jest miłosierny - wskazał.

Reklama

Kapłan podkreślił, że zgodnie z omawianą encykliką, Bóg jest miłością, która dzieli się z każdym stworzeniem, ponieważ Jego naturą jest obdarowywanie. - W miłosierdziu, jak podkreśla Jan Paweł II, ukazują się różne odcienie miłości Boga do człowieka: dobroć, życzliwość, łaska i wierność, czułość i współczucie jakie charakteryzuje matkę, wielkoduszność i życzliwość oraz litość, oszczędzanie przeciwnika i przebaczenie - wymienił.

Prelegent zaznaczył, że ukazywanie Bożego Miłosierdzia jest podstawowym wymiarem misji wobec świata powierzonej apostołom przez Chrystusa. - W encyklice Dives in misericordia Jan Paweł II wyraźnie wskazuje na potrzebę dawanie świadectwa o miłosierdziu Boga jako podstawowym zadaniu posłannictwa Kościoła wobec współczesnego świata - podkreślił, dodając, że obok głoszenia miłości miłosiernej równie ważne jest także czynienie miłosierdzia oraz modlitwa o miłosierdzie dla świata.

- Spełniając uczynki miłosierdzia wynikające z doświadczenia miłosierdzia Boga, chrześcijanin poznaje ukrytą w sobie zdolność do dzielenia się miłością. Jan Paweł II podkreśla w Encyklice „Dives in misericordia”, że człowiek jest zdolny do poznania miłosiernej miłości Boga, o ile sam potrafi okazać miłosierdzie innym. Miłość miłosierna jest siłą jednoczącą i podnoszącą ludzi we wzajemnych relacjach przemieniając osobę obdarowaną i obdarowującą - kontynuował.

Reklama

Ks. Machniak zauważył, że miłosierdzie jest istotnym elementem kształtującym stosunki międzyludzkie w duchu poszanowania godności człowieka i odkrywania jego zdolności czynienia dobra. - Apostolstwo miłosierdzia w wymiarze czynów miłosierdzia musi zawsze odwoływać się do tego podstawowego doświadczenia miłości w Chrystusie, by miłosierdzie nie stało się filantropią, lub nie zostało zastąpione sprawiedliwością społeczną - przestrzegł.

Wykładowca przypomniał, że podczas zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu podczas konsekracji bazyliki Bożego miłosierdzia, św. Jan Paweł II zaznaczył, że współczesny człowiek bardzo potrzebuje tego przymiotu Boga. - Zawierzenie świata Bożemu Miłosierdziu jest aktem wiary, którego fundamentem jest postawa dziecięcego zaufania Bogu, miłosiernemu Ojcu, że nie opuszcza On nigdy człowieka obdarowując go bez przerwy swoją miłością - stwierdził.

Odwołując się do praktycznych wymiarów miłosierdzia, ks. Machniak uwypuklił, że z doświadczenia miłości miłosiernego Boga powinno zrodzić się miłosierdzie wobec potrzebujących. - Prawda o Bogu i człowieku jest, jak podkreślał wielokrotnie Jan Paweł II, centralnym elementem misji, jaką uczniowie Chrystusa otrzymali od swojego Pana. Obejmuje ona wyznanie wiary w Boga miłosierdzia i uwielbienie Boga, bogatego w miłosierdzie oraz odważne i pełne nadziei spojrzenie w przyszłość - wyjaśnił.

Prelegent na zakończenie powiedział, że miłosierdzie Boże doświadczane przez człowieka uznającego swoją słabość otwiera go na bliźniego, ukazując możliwość dzielenia się miłosierdziem. - Owocuje jako bezinteresowna pomoc udzielana człowiekowi znajdującemu się w potrzebie Miłosierdzie Boże nabiera szczególnego wymiaru dzięki doświadczeniu św. Faustyny Kowalskiej, którą Jan Paweł II nazwał „darem Boga dla naszych czasów”. Ta święta pomaga współczesnemu człowiekowi w odkrywaniu Boga miłosierdzia obecnego w świecie i czynienia miłosierdzia wobec bliźnich - podsumował ks. Machniak.

Sympozjum pt. „Bóg bogaty w miłosierdzie” potrwa do popołudnia. Przygotowano je z okazji 40-lecia encykliki „Dives in misericordia”.

2020-10-03 12:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków-Łagiewniki: losowanie patronów na rok 2021

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Kraków

patron

Graziako

Tradycyjnie 1 stycznia każdego roku we wszystkich klasztorach Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia odbywa się losowanie rocznych patronów. Od czterech lat mogą to zrobić także internauci odwiedzający stronę faustyna.pl.

Wraz z orędownikiem na cały rok każda siostra otrzymuje także intencję, w której ma się modlić, oraz przesłanie. Patronów losują także osoby związane ze zgromadzeniem: kapłani, współpracownicy, członkowie i wolontariusze stowarzyszenia „Faustinum”, przyjaciele oraz uczestnicy grupy: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Facebooku. Od 1 stycznia 2017 roku patronów losują także internauci, nawiedzający stronę: faustyna.pl.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłańskie w diecezji sosnowieckiej

2021-06-17 08:29

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.sosnowiec.pl

Czerwiec to w polskich diecezjach tradycyjnie czas zmian na różnych odcinkach duszpasterskiego frontu. Część księży pracujących na parafiach lub w instytucjach diecezjalnych zostaje skierowanych do wykonywania nowych zadań.

Nie inaczej jest i w tym roku. Podczas konferencji księży dziekanów zorganizowanej w Domu "Szilo" w Czeladzi 16 czerwca br. bp Grzegorz Kaszak wręczył księżom nowe dekrety.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: odsłonięcie i poświęcenie odnowionej Symbolicznej Mogiły Sybirackiej

2021-06-23 16:29

[ TEMATY ]

pomnik

Sybiracy

Warszwa

ipn.gov.pl

Odsłonięcie i poświęcenie Symbolicznej Mogiły Sybirackiej

Odsłonięcie i poświęcenie Symbolicznej Mogiły Sybirackiej

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odnowionej Symbolicznej Mogiły Sybirackiej. W imieniu biskupa polowego poświęcenia pomnika dokonał ks. kpt Mateusz Korpak, administrator katedry polowej.

Symboliczna Mogiła Sybiraków znajduje się obok kwatery powstańców styczniowych. Upamiętnia Polaków zesłanych, więzionych, zmarłych i zgładzonych na ziemiach byłego imperium carskiego i sowieckiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję