Reklama

Kościół

Bp Bab: Kościół, który się nie gromadzi i nie głosi Ewangelii przestaje być sobą

Wszyscy, jak tu przybyliśmy, jesteśmy ewangelizatorami. Bez gromadzenia się i bez głoszenia Kościół przestaje być sobą - powiedział bp Adam Bab. Biskup pomocniczy przewodniczył sumie odpustowej w lubelskim Sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, Patronki Nowej Ewangelizacji.

[ TEMATY ]

Bp Adam Bab

Archiwum

Bp Adam Bab

Bp Adam Bab

W swoim kazaniu, bp Adam Bab mówił o wezwaniu Chrystusa do głoszenia Ewangelii. - To nie jest jakaś część życia Kościoła, jakieś dodatkowe zadanie, zarezerwowane dla niektórych. Ewangelizacja jest samym byciem Kościołem. Byciem wspólnotą głoszącą dobrą nowinę, dającą o Nim świadectwo, zdobywającą ludzkie serca dla Boga. Wszyscy jak tu przybyliśmy, jesteśmy ewangelizatorami. Gdybyśmy nie głosili Dobrej Nowiny, to jesteśmy w rękach Jezusa daremni, nie robimy tego, co On dla nas zaplanował – mówił.

Najmłodszy polski biskup zauważył, że aby wzrastać w wierności wobec Boga potrzebujemy spotkania zarówno z Nim jak i wspólnotą. – Kościół, który się nie gromadzi, nie jest kościołem. Nie chodzi o jakiekolwiek, towarzyskie zgromadzenie. Chodzi o zgromadzenie wokół Chrystusa. Takim zgromadzeniem jest każda eucharystia. To ważne żebyśmy czerpali z niej to, kim jesteśmy. Zwłaszcza w tym doświadczeniu, które trwa już pół roku, a jego znakiem są nasze maseczki. Nie wszyscy przychodzą do świątyń, wielu się boi, co szanujemy. Zachowując ostrożność i odpowiedzialność za brata i siostrę, nie można się nie gromadzić wokół Chrystusa – powiedział.

Reklama

Hierarcha nazwał odpustową eucharystię „szkoleniem u Maryi”, ponieważ to ona w słowach skierowanych do sług w Kanie Galilejskiej, dała lekcję jak należy budować swoje życie. – Komu Maryja poleciła, aby zrobili wszystko, co powie Jezus? Służbie, kelnerom, tym, którzy byli najniżej w hierarchii uczestników wesela. Chodzicie po weselach? Pamiętacie imiona kelnerów, którzy was obsługiwali? Anonimowi ludzie stali się wykonawcami pierwszego cudu Jezusa. Nie para młoda i nie goście. Kimkolwiek jesteś, nie wolno Ci się bać, że masz liche znaczenie. Kryterium twojego znaczenia, to nie to, co znaczysz w tym świecie, ale Twoje posłuszeństwo słowom Jezusa – głosił bp Bab.

Obraz Matki Bożej Latyczowskiej został namalowany w połowie XVI w. na wzór wizerunku Matki Bożej Śnieżnej „Saulus Populi Romani”. Papież Klemens XVIII podarował go dominikanom, którzy na początku XVII w. przywieźli go do Latyczowa. Na przestrzeni wieków wiele razy zmieniał miejsce pobytu. W 1945 r. obraz został wywieziony z Kresów Wschodnich przez siostry służki NMP i do 2014 r. znajdował się w ich kaplicy w Lublinie. 4 października 2014 r. został uroczyście przewieziony do kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, gdzie Matka Boża Latyczowska czczona jest również jako patronka nowej ewangelizacji w archidiecezji lubelskiej.

Decyzją Penitencjarii Apostolskiej z dnia 1 marca 2019 r., sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji w Lublinie zostało afiliowane do bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Od tej pory obydwa miejsca kultu maryjnego łączy szczególna więź duchowa. W praktyce oznacza to, że lubelskie sanktuarium otrzymało te same odpusty, jakie są przywilejem bazyliki rzymskiej.

2020-10-04 16:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy jesteśmy ewangelizatorami

Niedziela lubelska 41/2020, str. I

[ TEMATY ]

Bp Adam Bab

Archiwum parafii

Parafianie i pielgrzymi dziękowali Matce Bożej za otrzymane łaski

Parafianie i pielgrzymi dziękowali Matce Bożej za otrzymane łaski

Gromadźcie się przy Chrystusie, nie rezygnujcie z Niego – z takim apelem zwrócił się do wiernych bp Adam Bab.

W niedzielę 4 października doroczne uroczystości odpustowe zgromadziły wiernych u stóp Matki Bożej Latyczowskiej Patronki Nowej Ewangelizacji. Pod przewodnictwem bp. Adama Baba parafianie i pielgrzymi w sanktuarium przy ul. Bursztynowej w Lublinie dziękowali Maryi za Jej obecność i prosili o łaskę wierności Chrystusowi. – Dziękujemy, że to miejsce Matka Boża obrała sobie, by tu zatrzymać się na swoim pielgrzymim, czterowiekowym szlaku. Ufamy, że zostanie z nami do końca – powiedział ks. Marek Warchoł, proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prał. Czesław Jaworski

2021-04-20 10:19

archiwum parafii NSPJ w Radymnie

ks. Czesław Jaworski

ks. Czesław Jaworski

W wieku niespełna 68 lat, zmarł ks. prał. Czesław Jaworski, emerytowany proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca oraz Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie - której był twórcą.

Ks. Czesław Jaworski urodził się 22 czerwca 1953 r. w Chmielniku. Po ukończeniu studiów w przemyskim WSD, przyjął święcenia kapłańskie 4 czerwca 1978 r. w Przemyślu. Pracował jako wikariusz w Łętowni i Krościenku Wyżnym. Pełnił funkcję proboszcza w Iskrzyni (1985-2000), w Tuczempach (2000-2006), Radymnie pw. św. Wawrzyńca (2006-2015) i Radymnie pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (2015-2018). Był dziekanem dekanatu Radymno I. Odznaczony przywilejem EC. W 2012 r. został włączony do grona gremialnych kanoników Jarosławskiej Kapituły Kolegiackiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję