Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pierwszy dzień 387. Zebrania Plenarnego KEP – Prezentacja Encykliki Papieża Franciszka „Fratelli tutti”

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu dzisiejszym w budynku Wyższego Seminarium Duchownego rozpoczął się pierwszy dzień 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Pierwszym punktem spotkania była prezentacja encykliki Papieża Franciszka „Fratelli tutti”. Prowadzącymi prezentację byli ks. Leszek Gęsiak SJ – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski oraz Marcin Przeciszewski – Katolicka Agencja Informacyjna.

W sobotę Ojciec Święty podpisał trzecią w swoim pontyfikacie encyklikę, która jednocześnie jest drugą encykliką o tematyce społecznej – podkreślali prowadzący.

Reklama

„Fratelli tutti” kierowana jest nie tylko do wierzących i katolików, ale wszystkich ludzi dobrej woli. Ten akcent wybrzmiewa już w tytule, gdzie pojawia się temat braterstwa. Zagadnienie braterstwa rozbrzmiewa w całym dokumencie – podkreślał ks. Leszek Gęsiak.

- Encyklika ta podejmuje zagadnienia społeczne – podkreślał natomiast abp S. Gądecki i odnosi się ona nade wszystko do pojedynczego człowieka, a później do systemów ekonomicznych. Papież naucza, by systemy te przeszły w tryb działania, który znany z ewangelii o dobrym samarytaninie. Prawdziwe braterstwo jest zawsze nachylone na tego, który jest słaby i potrzebuje wsparcia – podkreślił prelegent.

W dalszej części prezentacji bp P. Jarecki odniósł się do aspektu miłości chrześcijańskiej oraz koncentracji Papieża Franciszka na wymiarze uniwersalnym otwartości na wszystkich.

Reklama

Nawiązuje do nauczania Papieża Benedykta XVI, dotyczącego logiki bezinteresowności, Papież Franciszek podniósł wiele współczesnych problemów poddając je wnikliwej analizie. Polityka jest rodzajem miłości społecznej i wymaga rehabilitacji – zauważa w dokumencie Ojciec Święty – i podkreśla, że niezdrowy populizm niszczy wspólnotę międzyludzką.

Po prezentacji encykliki i krótkim briefingu dotyczącym programu obrad, rozpoczęło się Zebranie Plenarne KEP.

2020-10-05 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tomaszów Mazowiecki: Niezwykłość muzycznych form

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Paulina Dębiec

Miesiąc wrzesień tradycyjnie skłania nas do licznych wspomnień bohaterskich walk II Wojny Światowej, do ponownego odkrycia znaczenia fundamentalnych słów "Bóg, Honor, Ojczyzna".

CZYTAJ DALEJ

Libiąż: 5. rocznica śmierci wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć

2022-01-21 16:29

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

rocznica śmierci

Lubiąż

Tomasz Reczko

Pod hasłem „Misja: Niebo” odbędą się 23 stycznia obchody 5. rocznicy tragicznej śmierci świeckiej wolontariuszki misyjnej Heleny Kmieć. - Była gotowa oddać życie za wiarę. To podstawa, by po 5 latach myśleć o jej procesie beatyfikacyjnym – uważa bp Jan Zając.

Bp Zając podkreśla, że zainteresowanie wolontariuszką rośnie, a jej śmierć nie była jednorazową sensacją medialną, ale wciąż przynosi owoce.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa o jedność chrześcijan w legnickiej katedrze

2022-01-23 20:58

ks. Waldemar Wesołowski

We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich: katolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego oraz ewangelicko-augsburskiego.

Modlitwie miał przewodniczyć biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, jednak z powodu choroby, nieszpory poprowadził Wikariusz Generalny i proboszcz katedry ks. Robert Kristman. Biskup Andrzej przygotował jednak homilię z tej okazji, którą odczytał delegat ds. ekumenizmu ks. Andrzej Jarosiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję