Reklama

Podlaskie Centrum Dialogu - kolejna wizytówka Drohiczyna

Edyta Hartman
Edycja podlaska 19/2011

Podlaskie Centrum Dialogu już działa. W poniedziałek 18 kwietnia do Drohiczyna przybyło wielu gości, w tym prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Warszawy Jan Rączka i marszałek województwa podlaskiego Walenty Korycki. Uroczystego poświęcenia placówki dokonał pasterz diecezji bp Antoni Dydycz

Wszystko zaczęło się 9 marca 2009 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, gdzie podpisano sześć umów na realizację zadań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Wśród nich znalazł się przygotowany przez diecezję drohiczyńską projekt Podlaskiego Centrum Dialogu w Drohiczynie. Jego wartość oszacowano na 6 mln zł, z czego 5, 1 mln pochodzić miała z dotacji rozwojowej. W 2009 r. podpisano również umowę w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, która miała na celu wyposażenie remontowanych obiektów w odnawialne źródła energii. Od tego momentu los zdewastowanych budynków przy klasztorze pofranciszkańskim, gdzie po II wojnie mieściły się obiekty oświatowe - internaty żeński i męski, a gdzie zaplanowano siedzibę ww. centrum, został przesądzony.
Poniedziałkowa uroczystość to ukoronowanie ponaddwuletnich prac, za które z ramienia diecezji odpowiedzialni byli księża Jerzy Dylewski i Dariusz Frydrych. Oni to również pełnili rolę gospodarzy miejsca i zaprezentowali ideę powstania i działalności Podlaskiego Centrum Dialogu, w skład którego wchodzą sale konferencyjne, wystawowe, archiwalne i czytelnia. Goście licznie obecni na spotkaniu (m.in. przedstawiciele władz samorządowych ze starostą siemiatyckim i burmistrzem Drohiczyna na czele, instytucji i firm zaangażowanych w powstanie placówki, kapłani i siostry siostry zakonne) obejrzeli prezentację multimedialną, podczas której zaprezentowano poszczególne etapy przebudowy dawnych internatów szkolnych, ogrodu i otoczenia przy klasztorze pofranciszkańskim.
W okolicznościowym przemówieniu bp Antoni Dydycz przypomniał wizytę w Drohiczynie 10 czerwca 1999 r. bł. Jana Pawła II, podczas której miało miejsce jedyne w Polsce ekumeniczne nabożeństwo. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej na czele z bp. Janem Szarkiem z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, prawosławny arcybiskup Sawa, metropolita Warszawy, oraz wyznawcy islamu z Polski i Rosji. To spotkanie dało - jak podkreślił Ksiądz Biskup - podwaliny do powstania w Drohiczynie takiej właśnie placówki. Papież mówił wtedy: „Dobrze, że o wielkiej sprawie ekumenizmu mówimy właśnie w Drohiczynie, w sercu Podlasia, gdzie od wieków spotykają się chrześcijańskie tradycje Wschodu i Zachodu. To miasto było zawsze otwarte na katolików, prawosławnych i protestantów. (…) Proszę więc wszystkich tu zgromadzonych o żarliwą modlitwę, o pełną współpracę naszych Kościołów. Postęp na drodze jedności wymaga naszego wysiłku, wzajemnej życzliwości, otwarcia i autentycznego przeżywania braterstwa w Chrystusie”.
Dzisiaj Drohiczyn w praktyce wciela te słowa w życie. W mieście odbywa się wiele spotkań czy sympozjów, na które przybywają osoby różnych wyznań, narodowości i przekonań. Zapewne pomoże w tym też Podlaskie Centrum Dialogu. „Będzie to bowiem miejsce - jak podkreślił ks. Dylewski - poznawania historii tych ziem, Kościoła i sytuacji, gdzie różnorodność kultur, religii i obyczajów pozwala ludziom łączyć się, a nie dzielić”.
W Podlaskim Centrum Dialogu w Drohiczynie, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o mieście i regionie, a także podniesienie jego turystycznej atrakcyjności, będzie można zobaczyć zasoby muzealne znajdujące się w posiadaniu diecezji drohiczyńskiej, jak stroje i naczynia liturgiczne, księgi historyczne, różne pamiątki związane z regionem itp., ponadto prowadzona będzie działalność edukacyjna w zakresie historii Kościoła i państwa na tym terenie (Centrum Kultury Kresowej) i prezentowane będą różnorodne wystawy, np. prac artystów uczestniczących w warsztatach i wernisażach odbywających się na terenie miasta.

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Z wakacyjnych ofert Caritas Polska skorzysta prawie 27 tys. polskich dzieci

2019-06-19 11:25

Caritas Polska / Warszawa (KAI)

W tym roku na letni wypoczynek z największą organizacją charytatywną wyjedzie około 25 000 dzieci z Polski i ponad 1800 dzieci polonijnych, pochodzących z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji. „Wakacyjna Akcja Caritas” organizowana jest od ponad 20 lat. Umożliwia tysiącom dzieci spędzenie letnich miesięcy poza domem – w górach, na Mazurach lub nad morzem. Akcja trwa do 31 sierpnia.

Archiwum Caritas

Wakacje to czas wypoczynku, żywego kontaktu z przyrodą, ale i zdobywania nowych umiejętności. Nie wszystkie dzieci mają jednak możliwość aktywnego spędzenia tego czasu i oderwania się choć na moment od swojego domu rodzinnego czy środowiska lokalnego.

Wakacyjna Akcja Caritas jest jedną z największych inicjatyw prowadzonych w okresie letnim i jedną z najstarszych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Jest przeznaczona dla dzieci z rodzin, których nie stać na pełnopłatny wyjazd na wakacje.

W akcję włączają się wszystkie diecezjalne Zespoły Caritas. Na kolonie, półkolonie i wycieczki wyjeżdżają dzieci, podopieczni świetlic parafialnych i socjoterapeutycznych oraz młodzież objęta programem „Skrzydła”. Zgłoszenia dzieci odbywają się przez parafie lub diecezje.

– Programy kolonijne zostały tak skonstruowane, aby oprócz ekscytującego wypoczynku obejmowały całościowy rozwój dziecka i skierowane są na integralny rozwój osobowości. Podczas pobytu realizowane są wycieczki integracyjno – edukacyjne, warsztaty historyczne, artystyczne, taneczne a także zawody sportowe – powiedział ks. Marcin Iżycki, Dyrektor Caritas Polska.

Dzieci uczą się współdziałania w grupie, a młodzież polonijna poszerza swoją wiedzę o polskiej tradycji, języku, kulturze i gospodarce. Czas wolny uczestnicy spędzać będą przy ognisku, grze na gitarze i śpiewaniu polskich piosenek.

Projekt w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Aby wesprzeć organizację kolonii Caritas można wysłać SMS o treści WAKACJE pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) lub dokonać wpłaty na konto CARITAS POLSKA z dopiskiem „Wakacyjna Akcja Caritas”:

Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem