Reklama

Papież w jej życiu

Z Ewą Szmuc z parafii Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej, uczestniczką pielgrzymki do grobu Jana Pawła II w przeddzień beatyfikacji - o jej osobistym, duchowym związku z polskim Papieżem, który właśnie został błogosławionym - rozmawia Władysław Bur
Edycja kielecka 19/2011

Władysław Burzawa: - Dlaczego Pani wybrała się na pielgrzymkę do grobu Jana Pawła II?

Ewa Szmuc: - Postać Papieża Jana Pawła II jest związana z moim życiem. Jako studentka uczestniczyłam w spotkaniu z kard. Karolem Wojtyłą w duszpasterstwie akademickim w Krakowie, a później uczestniczyliśmy z całą rodziną w spotkaniach z Papieżem na krakowskich Błoniach.

- Dzień śmierci Jana Pawła II był dla Pani dniem szczególnym...

- Tak, dzień śmierci Papieża jest dla mnie dniem, kiedy pożegnaliśmy na lotnisku w Balicach naszego syna przed jego odlotem do USA, gdzie zmarł. Każda rocznica śmierci Papieża jest dla nas bardzo osobistą rocznicą.
U grobu Jana Pawła II byłam po raz pierwszy. Pragnęłam pomodlić się przez jego wstawiennictwo o zdrowie dla mojego taty, o opiekę nad naszą rodziną. Kupiłam różaniec z drzewa różanego dla mojej mamy i poprosiłam o położenie go na grobie Papieża. Wierzę, że on wstawia się za nami do Boga, słucha naszych próśb.

- W jaki sposób powinniśmy zachować pamięć o naszym Papieżu?

- Pamięć o naszym Papieżu zachowamy najlepiej, gdy będziemy wcielać w nasze życie jego naukę o modlitwie, o Eucharystii, o roli Chrystusa w naszym życiu, o kapłanach, o rodzinie, o pracy.

- Czy w nauczaniu Jana Pawła II jest jakieś szczególne przesłanie, które Pani zapamiętała i stara się je Pani wcielać w życie?

- Po śmierci naszego syna odwiedziliśmy z mężem Wadowice i Kalwarię Zebrzydowską. Czytałam słowa Karola Wojtyły - poety umieszczone na ścianach jego domu rodzinnego. Szukałam słów, które pomogłyby mi dalej żyć. Znalazłam je. Niektóre cytaty zapisałam w notatniku i czytam je ku pokrzepieniu serca. Oto jeden z nich, z utworu „ Opowieść o drzewie zranionym” (1966 r.): „Drzewo mówiło tak: nie lękaj się, gdy umieram, nie lękaj się ze mną umrzeć, nie lękaj się śmierci - bo patrz, odżywam: śmierć tylko dotknęła kory”.

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

2019-07-21 18:12

BPKEP / Warszawa (KAI)

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat.pl

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, dostępnym od 17 lipca: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

Przewodniczący Episkopatu dodał: „W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy”.

„Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem