Reklama

III Tydzień Biblijny w diecezji

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 19/2011

W bieżącym roku, w dniach od 8 do 14 maja przeżywać będziemy Tydzień Biblijny, pod hasłem: Mów, o Panie, Twój Kościół Cię słucha! Dla wielu z nas, jest to kolejna okazja do bliższego spotkania ze Słowem Bożym, zawartym na kartach Pisma Świętego

Choć w Polsce Tydzień ten obchodzony będzie po raz trzeci, w naszej diecezji będziemy obchodzili go już po raz czwarty, a Niedzielę Biblijną po raz piąty. Wynika to z faktu, że w naszej diecezji Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II istnieje od 2006 r. Jego zarząd stanowią: ks. dr hab. Sławomir Stasiak, moderator diecezjalny, prof. PWT ks. dr hab. Jan Klinkowski, zastępca moderatora, Izabela Kloze i Paweł Łuczkiewicz, sekretarze oraz ks. Marian Zieja, skarbnik. Stowarzyszenie liczy 60 członków.
„Wzorem poprzednich lat w wymiarze całego kraju przygotowane zostały pomoce i materiały na Tydzień Biblijny w formie zeszytu nr 3 «Przeglądu Biblijnego» - mówił podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenie moderator diecezjalny ks. Sławomir Stasiak. - Składa się on z czterech części: a) liturgia słowa, b) Słowo Boże we wspólnocie Kościoła, c) Katechezy, d) Tydzień Biblijny w parafii. Do zeszytu została dołączona płyta CD zawierająca prezentacje multimedialne do konferencji, katechez oraz nabożeństwa Drogi Światła. Przygotowane pomoce mogą zostać wykorzystane w każdej parafii przez duszpasterzy jak i katechetów”.
We wprowadzeniu do publikacji, ks. prof. H. Witczyk napisał: „Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego (…), pochodzi z posynodalnej adhortacji apostolskiej Verbum Domini”. Jedną z pierwszych decyzji Ojca Świętego Benedykta XVI było zwołanie synodu biskupów, który obradował w Watykanie w dniach od 5 do 26 października 2008 r. na temat: „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Całe bogactwo refleksji nad Słowem Bożym oraz liczne wnioski pastoralne, jakie zostały przedstawione na tym synodzie, Papież udostępnił całemu ludowi Bożemu. Pragnął w ten sposób - jak pisze we wprowadzeniu do adhortacji - „dać pewne podstawowe wytyczne do odkrywania na nowo w życiu Kościoła Słowa Bożego, będącego źródłem nieustannej odnowy, wyrażając równocześnie życzenie, by stawało się ono coraz bardziej sercem wszelkiej działalności kościelnej” (Verbum Domini, nr 1) („Przegląd biblijny”, z. 3, s. 3).
Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku w naszej diecezji będziemy świętowali Tydzień Biblijny. Oto inicjatywy, które podejmiemy:
8 maja (otwarcie Tygodnia) - Wyższe Seminarium Duchowne, Festyn dla członków Towarzystwa Przyjaciół WSD DL - Konferencja z prezentacją multimedialną pt. „«Abraham uwierzył Panu i [Ten] poczytał mu to za sprawiedliwość» (Rdz 15, 6) Od «Amen» Abrahama do chrześcijańskiej wspólnoty Słowa” - ks. dr hab. Sławomir Stasiak.
9 maja- parafia św. Tadeusza w Legnicy - Wieczór Biblijny pt. „Powołanie Mojżesza i objawienie imienia Boga. Słowo Boga, które odmienia oblicze Izraela - ks. dr hab. Sławomir Stasiak.
10 maja - SP nr 6 w Legnicy - Konkurs Biblijny. Organizator - s. Bożena Flisikowska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
12 maja - Wyższe Seminarium Duchowne w Legnicy - Droga Światła: „Droga budujących wspólnotę z Bogiem” - ks. dr hab. Sławomir Stasiak.
14 maja (na zakończenie Tygodnia):

od 10.00 do 15.00 - sanktuarium św. Jacka w Legnicy - Maraton Biblijny - Ewangelie i Dzieje Apostolskie - przygotowanie: ks. dr Andrzej Ziombra, czytają wszyscy chętni; od 10.10 do 13.05 - sala przy parafii św. Jacka w Legnicy - zajęcia Studium Biblijnego - prowadzą: ks. Marian Zieja, ks. Sławomir Stasiak, ks. Paweł Trajewski.

Zachęcamy w tym okresie do częstszego sięgania po księgę Pisma Świętego i odczytywania go w swoich rodzinach i środowiskach, w których przebywamy.

Reklama

Podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin przyznał się

2019-06-17 11:51

na podstawie TVN24

Zarzut zabójstwa postawiła prokuratura 22-letniemu mężczyźnie, który został w niedzielę zatrzymany w związku z morderstwem 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku – powiedział w poniedziałek PAP Marek Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

cocoparisienne/pixabay

22-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Początkowo miał przedstawiać alibi. Później przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Jak poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, mężczyzna znał rodzinę zamordowanej Kristiny.

Ciało dziewczynki odnaleziono w czwartkowe popołudnie. Wcześniej zgłoszono jej zaginięcie. Na ciele dziecka widniały rany kłute. A prokuratorzy poinformowali, że zabójstwo miało znamiona szczególnego okrucieństwa.

Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział PAP, że w poniedziałek nadal będą prowadzone czynności w tej sprawie. "Dziś prokurator zdecyduje m.in. o wniosku o areszt" - powiedział prokurator. Mężczyźnie grozi dożywocie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem