Reklama

Smaki i kolory Wielkanocy

Małgorzata Świderska
Edycja legnicka 19/2011

Wiosennie, kolorowo i świątecznie było na 4. już Kaczawskim Jarmarku Wielkanocnym, który rozłożył swoje kramy w Palmową Niedzielę, 17 kwietnia, w Paszowicach przy Gminnym Ośrodku Kultury i w świetlicy wiejskiej.

Uczestniczyło w nim prawie pięćdziesięciu wystawców z terenu Gór i Pogórza Kaczawskiego, czyli powiatu jaworskiego, złotoryjskiego i legnickiego oraz sąsiednich. Tradycyjnie otwarcie jarmarku poprzedziła Msza św. w kościele pw. Trójcy Świętej.
Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonał wójt Sebastian Oszczęda, a życzenia jego uczestnikom złożyli: poseł Elżbieta Witek, starosta jaworski Stanisław Laskowski i Piotr Pieniążek, prezes LGD Partnerstwo Kaczawskie. Jarmark licznie odwiedzili samorządowcy, m.in. starosta złotoryjski Józef Sudoł, wicestarosta jaworski Michał Lenkiewicz, wójtowie Maria Leśna (Złotoryja), Beata Castaneda-Trujillo (Krotoszyce), Zbigniew Przychodzeń (Męcinka), Mariusz Foryś (Mściwojów), Andrzej Marciniak (Wądroże Wielkie). Z Czech przyjechał starosta partnerskiego Rapotina Ondrej Kopp. Wśród gości był również Ryszard Czerwiński, kierownik Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, radni powiatowi - Sylwester Rudziec i Grzegorz Urbanowski, i miejscy - Mirosław Koluszko i Emilian Bera oraz Gabriela Męczyńska - dyrektor biura LGD Partnerstwo Kaczawskie. Nie zabrakło przedstawicieli mediów: Józefa Noworóla, dyrektora „Nowej Gazety Jaworskiej”, Dariusza Kwaśnego z Telewizji Jawor i oczywiście Jolanty Czaplickiej z Radia PLUS, tradycyjnie już prowadzącej cały jarmark. Z kamerą byli również obecni realizatorzy filmu promującego Krainę Wygasłych Wulkanów, którzy właśnie podczas Jarmarku w Paszowicach nakręcili pierwsze ujęcia.
Piękna, wiosenna pogoda sprawiła, że i plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, i świetlica wiejska wypełniły się zarówno wystawcami, jak i zwiedzającymi. Trudno opisać słowem wielość barw i sposobów zdobienia, jakimi mieniły się jaja wielkanocne. Wśród nich wyróżniały się na pewno kraszanki wykonane przez Piotra Wiechecia z Jawora, na których misternie przedstawiono piętnaście stacji drogi krzyżowej. Najbardziej chyba jednak kusiły stoły wielkanocne, uginające się wprost od przysmaków przygotowanych przez gospodynie z Pogórza Kaczawskiego. Wiele osób zrobiło zakupy na kiermaszu kwiatów, krzewów i winorośli. Podziw wzbudzały piękne stroiki świąteczne, koszyczki, jaja i ozdoby wykonane szydełkiem, kompozycje z suchych kwiatów, mchu i innych naturalnych materiałów. Ideę misji katolickich przy misyjnym drzewku wielkanocnym promował o. Jerzy Panek, misjonarz z Paszowic. Natomiast wszystkim Kresowiakom na pewno zakręciła się łezka w oku przy wystawie sprzętów domowych i ubiorów na wystawie przygotowanej przez Leszka Duszeńko z rodziną. A najpiękniej owe stroje wyglądały na jego córce Kseni, która do wianuszka z kwiatów miała przypięte pięknie tkane wstążki mające - bagatela - sto lat! Wśród publiczności przechadzały się przebrane za kurczaczki, baranki i króliczki dzieci ze świetlicy w Paszowicach z koszyczkami pełnymi czekoladowych jajek. A dla tych, którzy by - mimo wszystko - zgłodnieli były pstrągi z grilla i wędzone z hodowli w Bolkowicach. Na scenie prezentowały się zespoły „Dobromierzanie”, „Pogórzanie”, „Wojcieszowianie”, „Kukułeczki”, „Diabołki”, Zespół śpiewaczy Stowarzyszenia „Wspólna Inicjatywa” z Budziszowa Małego i „Wiadrowianie”. Promocję programu unijnego „Leader” na specjalnym stoisku prowadziły pracownice Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo Kaczawskie” wraz z dyrektor biura Gabrielą Męczyńską. Natomiast ozdabianiem koszyczków zajmowały się instruktorki GOK-u Jolanta Romanowska i Dorota Pisulska. Wśród stoisk krążyła komisja konkursowa, która oceniała przygotowane przez koła gospodyń, zespoły folklorystyczne i mieszkanki wsi stoły wielkanocne; baby i inne ciasta smakowali: Piotr Pieniążek, Sabina Kupiec i Gabriela Męczyńska; palmom przygotowanym przez dzieci przyglądała się natomiast komisja dowodzona przez radnego Sylwestra Rudźca. Wszyscy laureaci konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe i Partnerstwo Kaczawskie. - A smakowity żurek w ogromnym kotle gotował i przygotowaniem Jarmarku się zajmował zgrany zespół pracowników GOK-u: Daniela Dul, Anna Gawrońska, Sabina Kupiec, Anna Michałków, Zbigniew Patynek, Dorota Pisulska, Jolanta Romanowska, Waldemar Staszczyk i Józefa Wirchniańska, wspomagany przez wolontariuszki z Gimnazjum Edytę Monetę, Esterę Ligęcką, Martę Buczek, Anetę Chwast i Patrycję Pawlaczek oraz pracowników Urzędu Gminy w Paszowicach.

Kenia: zamordowano katolickiego księdza

2019-10-16 17:53

tom (KAI) / Nairobi

Tydzień po zaginięciu katolickiego księdza w Kenii znaleziono jego ciało. Sprawcy zabójstwa pochowali ks. Michaela Maingi Kyengo w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Nairobi. Jak informują kenijskie media policja prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa.

Unsplash/pixabay.com

„Ekshumujemy ciało w celu przeprowadzenia śledztwa, abyśmy mogli rzucić więcej światła na okoliczności zbrodni” - słowa rzecznika miejscowych władz cytuje gazeta "Daily Nation". Zabójstwo kapłana nazwał „nikczemnym aktem”.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ks. Kyengo był ostatnio widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swego współpracownika, późno w nocy, udał się do swojej parafii. Tam nieznany człowiek porwał ks. Kyengo, a później obrabował jego konto bankowe. Jak dotychczas dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i to wskazali śledczym miejsce, gdzie zostało pochowane ciało kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wrocław: Trwają przygotowania do 42. Europejskiego Spotkania Młodych

2019-10-17 10:55

xrk (KAI) / Wrocaw

Stolica Dolnego Śląska już za dwa miesiące po raz trzeci będzie gościć kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi – uczestników zapoczątkowanej przez brata Rogera, założyciela wspólnoty z Taizé, Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. – Proszę o wielkoduszną gościnność i otwarcie waszych domów do młodzieży – napisał w liście do Dolnoślązaków abp Józef Kupny.

Maciej Biłas / photo on flickr

Arcybiskupa będzie odczytany we wszystkich kościołach archidiecezji wrocławskiej w najbliższą niedzielę. Pasterz Kościoła wrocławskiego w spotkaniu Taizé widzi ogromną szansę na nowy impuls dla duszpasterstwa młodzieży w parafiach i apeluje o zaangażowanie duchownych, wspólnot zakonnych i grup młodzieżowych w organizację „pielgrzymki zaufania przez ziemię”. – To ogromna radość, nobilitacja, wyzwanie i szansa – ocenia w rozmowie z KAI decyzję Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé o wyborze Wrocławia jako miejsca organizacji spotkania pasterz Kościoła wrocławskiego, dodając, że wprawdzie stolica Dolnego Śląska gościła już uczestników Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię w 1989 i 1995 r. jednak w tym czasie miasto bardzo się zmieniło.

– Młodzi przyjadą do tego samego Wrocławia, ale to już nie jest taki sam Wrocław – mówi abp Kupny, dodając: – Jan Paweł II mówił, że do Taizé przybywa się jak do źródła. Zatem musimy zrobić wszystko, by to źródło, jakim jest Ewangelia, wystrzeliło właśnie we Wrocławiu. Hierarcha podkreśla przy tym, że równocześnie z przygotowaniami zewnętrznymi, dotyczącymi przygotowania miejsc na modlitwę czy spotkania, należy zadbać o to, by ci, którzy przyjadą do Wrocławia spotkali w tym mieście ludzi żyjących Bogiem, wybierających miłość i promieniujących bezgraniczną dobrocią. – Aby to zapewnić musimy odnowić w sobie życie słowem Bożym – zaznacza abp Kupny.

Duchowny zauważa także, że od kiedy posługuje na Dolnym Śląsku wiele razy doświadczył ogromnej wrażliwości mieszkańców na potrzeby drugiego człowieka, ich otwartości oraz gotowości włączania się w inicjatywy, podejmowane przez Kościół. – Wspomnę jedynie o dwóch wydarzeniach. Pierwsze to akcja „Dar dla Aleppo” w czasie której w bardzo szybkim czasie zebraliśmy pieniądze na wyposażenie szpitala w tym zniszczonym przez wojnę syryjskim mieście. Drugie to Światowe Dni Młodzieży. Wówczas nasza archidiecezja przyjęła ponad 15 tysięcy pielgrzymów z 40 krajów świata – mówił abp Kupny, dodając: "W naszej tradycji czas Świąt Bożego Narodzenia jest przede wszystkim czasem, w którym otwieramy szeroko serca na drugiego człowieka. Nie chcemy, by ktoś był w tym okresie sam. Myślę, że będąc `na świeżo` po doświadczeniu Bożego Narodzenia otworzymy nasze domy dla pielgrzymów, którzy odwiedzą Wrocław. Znam mieszkańców Dolnego Śląska i wiem, że staną na wysokości zadania".

Za początek działalności wspólnoty w Taizé przyjmuje się rok 1944. Wtedy brat Roger, przybył z kilkoma braćmi do francuskiej wioski. Pięć lat później złożyli śluby zakonne, poprzez które zobowiązali się do życia we wspólnocie. Z czasem wspólnota się powiększała. Dziś skupia braci reprezentujących kilkadziesiąt narodowości. Żyją oni dzięki własnej pracy, dzieląc się jej owocami z innymi ludźmi. Bracia przez cały rok przyjmują młodych, którzy uczestniczą w cotygodniowych spotkaniach. Każdego dnia trzykrotnie w kościele odbywa się modlitwa, która jest połączona ze śpiewami znanymi na całym świecie. Brat Roger zainicjował także Pielgrzymkę Zaufania przez Ziemię", której owocem są Europejskie Spotkania Młodych, odbywające się każdego roku w jednym z miast Europy.

Uczestnicy tych spotkań wspólnie modlą się, rozważają Słowo Boże, dzielą się swoimi doświadczeniami oraz rozmawiają na różne tematy: duchowe, społecznej, czy artystyczne. Spotkanie we Wrocławiu rozpocznie się 28 grudnia 2019 r. i potrwa do 1 stycznia 2020 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem