Reklama

Smaki i kolory Wielkanocy

Małgorzata Świderska
Edycja legnicka 19/2011

Wiosennie, kolorowo i świątecznie było na 4. już Kaczawskim Jarmarku Wielkanocnym, który rozłożył swoje kramy w Palmową Niedzielę, 17 kwietnia, w Paszowicach przy Gminnym Ośrodku Kultury i w świetlicy wiejskiej.

Uczestniczyło w nim prawie pięćdziesięciu wystawców z terenu Gór i Pogórza Kaczawskiego, czyli powiatu jaworskiego, złotoryjskiego i legnickiego oraz sąsiednich. Tradycyjnie otwarcie jarmarku poprzedziła Msza św. w kościele pw. Trójcy Świętej.
Uroczystego otwarcia Jarmarku dokonał wójt Sebastian Oszczęda, a życzenia jego uczestnikom złożyli: poseł Elżbieta Witek, starosta jaworski Stanisław Laskowski i Piotr Pieniążek, prezes LGD Partnerstwo Kaczawskie. Jarmark licznie odwiedzili samorządowcy, m.in. starosta złotoryjski Józef Sudoł, wicestarosta jaworski Michał Lenkiewicz, wójtowie Maria Leśna (Złotoryja), Beata Castaneda-Trujillo (Krotoszyce), Zbigniew Przychodzeń (Męcinka), Mariusz Foryś (Mściwojów), Andrzej Marciniak (Wądroże Wielkie). Z Czech przyjechał starosta partnerskiego Rapotina Ondrej Kopp. Wśród gości był również Ryszard Czerwiński, kierownik Wydziału Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego, radni powiatowi - Sylwester Rudziec i Grzegorz Urbanowski, i miejscy - Mirosław Koluszko i Emilian Bera oraz Gabriela Męczyńska - dyrektor biura LGD Partnerstwo Kaczawskie. Nie zabrakło przedstawicieli mediów: Józefa Noworóla, dyrektora „Nowej Gazety Jaworskiej”, Dariusza Kwaśnego z Telewizji Jawor i oczywiście Jolanty Czaplickiej z Radia PLUS, tradycyjnie już prowadzącej cały jarmark. Z kamerą byli również obecni realizatorzy filmu promującego Krainę Wygasłych Wulkanów, którzy właśnie podczas Jarmarku w Paszowicach nakręcili pierwsze ujęcia.
Piękna, wiosenna pogoda sprawiła, że i plac przy Gminnym Ośrodku Kultury, i świetlica wiejska wypełniły się zarówno wystawcami, jak i zwiedzającymi. Trudno opisać słowem wielość barw i sposobów zdobienia, jakimi mieniły się jaja wielkanocne. Wśród nich wyróżniały się na pewno kraszanki wykonane przez Piotra Wiechecia z Jawora, na których misternie przedstawiono piętnaście stacji drogi krzyżowej. Najbardziej chyba jednak kusiły stoły wielkanocne, uginające się wprost od przysmaków przygotowanych przez gospodynie z Pogórza Kaczawskiego. Wiele osób zrobiło zakupy na kiermaszu kwiatów, krzewów i winorośli. Podziw wzbudzały piękne stroiki świąteczne, koszyczki, jaja i ozdoby wykonane szydełkiem, kompozycje z suchych kwiatów, mchu i innych naturalnych materiałów. Ideę misji katolickich przy misyjnym drzewku wielkanocnym promował o. Jerzy Panek, misjonarz z Paszowic. Natomiast wszystkim Kresowiakom na pewno zakręciła się łezka w oku przy wystawie sprzętów domowych i ubiorów na wystawie przygotowanej przez Leszka Duszeńko z rodziną. A najpiękniej owe stroje wyglądały na jego córce Kseni, która do wianuszka z kwiatów miała przypięte pięknie tkane wstążki mające - bagatela - sto lat! Wśród publiczności przechadzały się przebrane za kurczaczki, baranki i króliczki dzieci ze świetlicy w Paszowicach z koszyczkami pełnymi czekoladowych jajek. A dla tych, którzy by - mimo wszystko - zgłodnieli były pstrągi z grilla i wędzone z hodowli w Bolkowicach. Na scenie prezentowały się zespoły „Dobromierzanie”, „Pogórzanie”, „Wojcieszowianie”, „Kukułeczki”, „Diabołki”, Zespół śpiewaczy Stowarzyszenia „Wspólna Inicjatywa” z Budziszowa Małego i „Wiadrowianie”. Promocję programu unijnego „Leader” na specjalnym stoisku prowadziły pracownice Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo Kaczawskie” wraz z dyrektor biura Gabrielą Męczyńską. Natomiast ozdabianiem koszyczków zajmowały się instruktorki GOK-u Jolanta Romanowska i Dorota Pisulska. Wśród stoisk krążyła komisja konkursowa, która oceniała przygotowane przez koła gospodyń, zespoły folklorystyczne i mieszkanki wsi stoły wielkanocne; baby i inne ciasta smakowali: Piotr Pieniążek, Sabina Kupiec i Gabriela Męczyńska; palmom przygotowanym przez dzieci przyglądała się natomiast komisja dowodzona przez radnego Sylwestra Rudźca. Wszyscy laureaci konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe i Partnerstwo Kaczawskie. - A smakowity żurek w ogromnym kotle gotował i przygotowaniem Jarmarku się zajmował zgrany zespół pracowników GOK-u: Daniela Dul, Anna Gawrońska, Sabina Kupiec, Anna Michałków, Zbigniew Patynek, Dorota Pisulska, Jolanta Romanowska, Waldemar Staszczyk i Józefa Wirchniańska, wspomagany przez wolontariuszki z Gimnazjum Edytę Monetę, Esterę Ligęcką, Martę Buczek, Anetę Chwast i Patrycję Pawlaczek oraz pracowników Urzędu Gminy w Paszowicach.

Reklama

Suplikacje za publiczne znieważenia Sakramentu Eucharystii i profanacje wizerunku NMP Częstochowskiej

2019-06-14 12:24

Ks. Mariusz Frukacz

Zgodnie z zaleceniem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, począwszy od dziś, do dnia 30 czerwca włącznie we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej mają zostać odśpiewane Suplikacje w duchu wynagrodzenia za publiczne znieważenia Sakramentu Eucharystii i profanacje wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Jak czytamy w Zarządzeniu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie Suplikacje mają być odśpiewane podczas nabożeństw ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa (tzw. nabożeństw czerwcowych) po litanii i antyfonie.

Suplikacja z języka łac. “supplicatio” oznacza błaganie i prośbę. Pierwsza strofa jest polskim tłumaczeniem starej pieśni łacińskiej zaczynającej się od słów: Święty Boże, święty mocny. Suplikacja ma charakter błagalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem