Reklama

Świat

Kard. L. Sandri o sytuacji w Syrii: módlmy się, aby nie doszło do interwencji zbrojnej

[ TEMATY ]

kardynał

Syria

Margita Kotas

Módlmy się o pokój na Bliskim Wschodzie i na świecie, prosząc Pana Jezusa i Niepokalane Serce Maryi o umocnienie nadziei wszystkich wiernych wschodnich – napisał prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri w orędziu z okazji sakry nowego melchickiego arcybiskupa Basry i Hauranu w Syrii. Uroczystość ta odbyła się 25 sierpnia pod Bejrutem w obecności m.in. patriarchy melchickiego Grzegorza III Lahama, mającego swoją siedzibę w Damaszku oraz nuncjuszy apostolskich w Libanie i Syrii.

„W tych godzinach niepokoju wzmaga się modlitwa za Syrię, w której sytuacja zaostrzyła się w delikatnym kontekście bliskowschodnim z otwartymi ranami w Egipcie, Iraku i w innych krajach” – głosi orędzie kardynała-prefekta. Przypomniał on „płomienny apel papieża Franciszka, wygłoszony na zakończenie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 25 sierpnia, który przyniósł pociechę całej ludności syryjskiej, jak zapewniają o tym Kongregację duszpasterze i wierni, którzy nadal wołają o dar pokoju”.

„Ze wspólnotami w ojczyźnie łączą się liczni chrześcijanie wschodni rozproszeni po świecie w tym samym apelu, aby pojednanie było silniejsze od szczęku oręża” – napisał kard. Sandri. Wezwał do powstrzymania przemocy oraz „aby Wszechmocny Bóg oświecił sumienia przywódców i pocieszył wszelki ból naszą miłością”.

Oświadczenie hierarchy watykańskiego przypomina również, że „inni biskupi wyświęceni dla Syrii mają trudności z dotarciem do swych siedzib”. Zwraca uwagę, że duszpasterze wraz ze swymi wiernymi są zmuszeni do ciągłych przemieszczeń na obszarze syryjskim, aby uciec „przed ciężkimi zagrożeniami, tak bardzo niestety szerzącymi się i nie mającymi oblicza”.

„Z głębokim rozgoryczeniem i wielkim smutkiem, a zarazem z równie wielką nadzieją katolicy wschodni gromadzą się na modlitwie wokół papieża, mając pewność, że Bóg pokoju i wszelkiej pociechy nie pozostawi nigdy tej ziemi uświęconej od początków odkupienia” – stwierdza dalej argentyński kardynał kurialny. Zapewnia, że „serce otwiera się na chrześcijan wszystkich wyznań i na wszystkich, którzy wierzą w Jednego Boga, aby najwyższa instancja pokoju i życia dla Bliskiego Wschodu przeważyła nad wszelkim innym interesem lub uprzedzeniem”. Niech dla wspólnoty międzynarodowej priorytetami będą sprawiedliwość, pojednanie i solidarne poszanowanie praw osobowych i społecznych wszystkich, bez różnicy, części składowych ludności Bliskiego Wschodu – zakończył swe przesłanie prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich.

Reklama

Przeciw ewentualnej interwencji wojskowej w Syrii wypowiedział się także wspomniany patriarcha Grzegorz III Laham. Jego zdaniem byłby to „akt zbrodniczy, który spowoduje wiele ofiar i zburzy zaufanie świata arabskiego do świata zachodniego”. Wezwał do powstrzymania działań, które – według niego – nie pomoże w budowaniu demokracji, ale przeciwnie, „doprowadzi do zwycięstwa islamistów”. Kraj zostanie podzielony na małe enklawy, a chrześcijanie zostaną zepchnięci do getta, bądź zmuszeni do emigracji. W takiej sytuacji również islam umiarkowany nie będzie miał żadnej przyszłości – ostrzegł melchicki patriarcha.

Ujawnił ponadto, że tak zwana opozycja nie ma w Syrii żadnego poparcia. Codziennie napływają tam natomiast islamscy ekstremiści z całego świata, których jednym celem jest zabijanie. „Żaden kraj ich nie powstrzymał, co więcej Stany Zjednoczone zapewniły im kolejną dostawę broni” – przypomniał patriarcha.

Do głosów społeczności religijnych i wspólnoty świeckiej w tej sprawie dołączyła ostatnio laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 Mairead Maguire z Irlandii Północnej. Według niej interwencja obcych państw mogłaby doprowadzić do „śmierci tysięcy Syryjczyków i do podziału Syrii”, do wielkiej liczby uchodźców oraz do destabilizacji całego Bliskiego Wschodu, „wystawiając ten obszar na przemoc bez kontroli”.

2013-08-29 08:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomóżmy Syrii - jutro VI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

[ TEMATY ]

Syria

homefreedom/Foter/CC-BY

"Ocalmy chrześcijan w Syrii" - to hasło tegorocznego, VI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W niedzielę, 9 listopada w całym kraju modlitwy w intencji syryjskich chrześcijan, zorganizowana zostanie też zbiórka pieniędzy na rzecz Fundacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Chrześcijan w Syrii wesprzeć można też charytatywnym SMS-em.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym obchodzony jest w drugą niedzielę listopada z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski. Organizatorem jest stowarzyszenie "Pomoc Kościołowi w Potrzebie".

CZYTAJ DALEJ

Gdzie są granice dialogu międzyreligijnego?

2023-02-08 07:06

[ TEMATY ]

dialog międzyreligijny

Karol Porwich/Niedziela

Czwarta część bestsellerowego wywiadu-rzeki. Ks. profesor Waldemar Chrostowski tym razem za rozmówcę obrał sobie Tomasza Rowińskiego. Po trzech tomach, Bóg, Biblia, Mesjasz, Kościół, Żydzi, Polska oraz Prawda, Chrystus, Judaizm, które okazały się wydawniczymi hitami, ks. Waldemar Chrostowski podsumowuje zmiany w Kościele i świecie, jakie nastąpiły od czasu publikacji pierwszego tomu serii.

Księże profesorze, zacznijmy od kontrowersji. W Abu Zabi papież Franciszek podpisał Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia. Znalazło się tam zdanie brzmiące następująco: „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci i języków”. Czy Bóg rzeczywiście chce różnorodności religii? Czy nie zdziwiło księdza, że w tym dokumencie pojawiło się takie sformułowanie?

CZYTAJ DALEJ

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

[ TEMATY ]

premier

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. Nieludzki wyrok białoruskiego reżimu. To kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę" - napisał szef rządu na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję