Reklama

Świat

Kard. L. Sandri o sytuacji w Syrii: módlmy się, aby nie doszło do interwencji zbrojnej

[ TEMATY ]

kardynał

Syria

Margita Kotas

Módlmy się o pokój na Bliskim Wschodzie i na świecie, prosząc Pana Jezusa i Niepokalane Serce Maryi o umocnienie nadziei wszystkich wiernych wschodnich – napisał prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri w orędziu z okazji sakry nowego melchickiego arcybiskupa Basry i Hauranu w Syrii. Uroczystość ta odbyła się 25 sierpnia pod Bejrutem w obecności m.in. patriarchy melchickiego Grzegorza III Lahama, mającego swoją siedzibę w Damaszku oraz nuncjuszy apostolskich w Libanie i Syrii.

„W tych godzinach niepokoju wzmaga się modlitwa za Syrię, w której sytuacja zaostrzyła się w delikatnym kontekście bliskowschodnim z otwartymi ranami w Egipcie, Iraku i w innych krajach” – głosi orędzie kardynała-prefekta. Przypomniał on „płomienny apel papieża Franciszka, wygłoszony na zakończenie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 25 sierpnia, który przyniósł pociechę całej ludności syryjskiej, jak zapewniają o tym Kongregację duszpasterze i wierni, którzy nadal wołają o dar pokoju”.

Reklama

„Ze wspólnotami w ojczyźnie łączą się liczni chrześcijanie wschodni rozproszeni po świecie w tym samym apelu, aby pojednanie było silniejsze od szczęku oręża” – napisał kard. Sandri. Wezwał do powstrzymania przemocy oraz „aby Wszechmocny Bóg oświecił sumienia przywódców i pocieszył wszelki ból naszą miłością”.

Oświadczenie hierarchy watykańskiego przypomina również, że „inni biskupi wyświęceni dla Syrii mają trudności z dotarciem do swych siedzib”. Zwraca uwagę, że duszpasterze wraz ze swymi wiernymi są zmuszeni do ciągłych przemieszczeń na obszarze syryjskim, aby uciec „przed ciężkimi zagrożeniami, tak bardzo niestety szerzącymi się i nie mającymi oblicza”.

„Z głębokim rozgoryczeniem i wielkim smutkiem, a zarazem z równie wielką nadzieją katolicy wschodni gromadzą się na modlitwie wokół papieża, mając pewność, że Bóg pokoju i wszelkiej pociechy nie pozostawi nigdy tej ziemi uświęconej od początków odkupienia” – stwierdza dalej argentyński kardynał kurialny. Zapewnia, że „serce otwiera się na chrześcijan wszystkich wyznań i na wszystkich, którzy wierzą w Jednego Boga, aby najwyższa instancja pokoju i życia dla Bliskiego Wschodu przeważyła nad wszelkim innym interesem lub uprzedzeniem”. Niech dla wspólnoty międzynarodowej priorytetami będą sprawiedliwość, pojednanie i solidarne poszanowanie praw osobowych i społecznych wszystkich, bez różnicy, części składowych ludności Bliskiego Wschodu – zakończył swe przesłanie prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich.

Reklama

Przeciw ewentualnej interwencji wojskowej w Syrii wypowiedział się także wspomniany patriarcha Grzegorz III Laham. Jego zdaniem byłby to „akt zbrodniczy, który spowoduje wiele ofiar i zburzy zaufanie świata arabskiego do świata zachodniego”. Wezwał do powstrzymania działań, które – według niego – nie pomoże w budowaniu demokracji, ale przeciwnie, „doprowadzi do zwycięstwa islamistów”. Kraj zostanie podzielony na małe enklawy, a chrześcijanie zostaną zepchnięci do getta, bądź zmuszeni do emigracji. W takiej sytuacji również islam umiarkowany nie będzie miał żadnej przyszłości – ostrzegł melchicki patriarcha.

Ujawnił ponadto, że tak zwana opozycja nie ma w Syrii żadnego poparcia. Codziennie napływają tam natomiast islamscy ekstremiści z całego świata, których jednym celem jest zabijanie. „Żaden kraj ich nie powstrzymał, co więcej Stany Zjednoczone zapewniły im kolejną dostawę broni” – przypomniał patriarcha.

Do głosów społeczności religijnych i wspólnoty świeckiej w tej sprawie dołączyła ostatnio laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1976 Mairead Maguire z Irlandii Północnej. Według niej interwencja obcych państw mogłaby doprowadzić do „śmierci tysięcy Syryjczyków i do podziału Syrii”, do wielkiej liczby uchodźców oraz do destabilizacji całego Bliskiego Wschodu, „wystawiając ten obszar na przemoc bez kontroli”.

2013-08-29 08:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Oswald Gracias, członek Rady Kardynałów (K-9) na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

kardynał

Biuro prasowe Jasnej Góry

- Zawsze chciałem przybyć na Jasną Górę, by odwiedzić miejsce drogie św. Janowi Pawłowi II, z którym jestem bardzo związany – powiedział kard. Oswald Gracias, przewodniczący Episkopatu Indii. Arcybiskup Bombaju jest także członkiem Rady Kardynałów (K-9), ustanowionej w 2013 w celu wypracowania reformy Kurii Rzymskiej i pomocy papieżowi w zarządzaniu Kościołem powszechnym.

Z tej racji – jak zaznaczył – w Europie jest często i od dawna pragnął odbyć pielgrzymkę śladami papieża z Polski. - Gdy Karol Wojtyła został papieżem, ja przygotowywałem się do kapłaństwa. Potem to właśnie święty Jan Paweł II mianował mnie biskupem i arcybiskupem – opowiadał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję