Reklama

Słowo pasterza

„Będziecie moimi świadkami” (Dz 1,8)

Bp Ignacy Dec
Edycja świdnicka 19/2011

W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy (por. Ps 118,24) - tak śpiewamy w naszych świątyniach. Jesteśmy wezwani do radości, gdyż Jezus ukrzyżowany i złożony do grobu powstał z martwych, zwyciężył śmierć i zapowiedział nasze przyszłe zmartwychwstanie.
Uczniowie Jezusa stali się pierwszymi świadkami Zmartwychwstałego. Często powtarzali: My jesteśmy świadkami tego (por. np. Dz 2, 32). Swoje świadectwo o zmartwychwstaniu przekazali następcom. W ten sposób świadectwo przekazywane w Kościele z pokolenia na pokolenie dodarło do naszych czasów. Dziś to my jesteśmy świadkami zmartwychwstania Chrystusa. Nasze świadectwo opiera się na świadectwie tych, którzy w poranek wielkanocny zastali pusty grób i którzy potem wielokrotnie spotykali Chrystusa Zmartwychwstałego. Wśród współczesnych świadków Chrystusa Zmartwychwstałego ujęło nas świadectwo bł. Jana Pawła II.
Jak my powinniśmy świadczyć o Chrystusie? Co winniśmy czynić, aby było lepiej w naszych rodzinach, w parafiach, w szkołach, szpitalach, zakładach pracy, aby lepiej było w naszej Ojczyźnie i w Europie? Po pierwsze, winniśmy szczerze otworzyć się na dary Chrystusa Zmartwychwstałego, które są nam udzielane w każdej Eucharystii, będącej spotkaniem z Chrystusem Zmartwychwstałym. W każdej Eucharystii Chrystus obdarza nas prawdą, na którą odpowiadamy wiarą; napełnia nas miłosierdziem i pokojem. Podaje nam chleb eucharystyczny, który daje nam nowe życie, życie wiary i miłości, który dodaje nam sił do zwyciężania zła dobrem. Po drugie, tych darów Bożych nie wolno nam zatrzymać dla siebie, nie wolno ich zamrażać w naszych umysłach i sercach, tak jak zamrażamy żywność w zamrażarkach, ale winniśmy się tymi darami dzielić z innymi i w ten sposób składać świadectwo o Chrystusie. Tak właśnie czynił sługa Boży Jan Paweł II. Dzielił się z nami prawdą, miłością i pokojem.
Drodzy bracia i siostry, gdy Pan Jezus po swoim zmartwychwstaniu przyszedł do uczniów, powiedział: „Pokój wam (…) Weźmijcie Ducha Świętego”. W każdej Eucharystii słyszymy podobne słowa: „Pokój Pański niech zawsze będzie z wami” oraz: „Idźcie w pokoju Chrystusa”. Dobrze pamiętamy słowa Jana Pawła II wypowiedziane na ojczystej ziemi w stanie wojennym: „Pokój tobie, Polsko, Ojczyzno moja, pokój Tobie”.
Drodzy bracia i siostry, przeżywając zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, nad piekłem i szatanem, proszę Was wszystkich, abyście w postawie wiary, wielkodusznie i ochotnie przyjmowali dary Chrystusa Zmartwychwstałego udzielane podczas Eucharystii, abyście nimi dzielili się w waszych wspólnotach rodzinnych, sąsiedzkich i parafialnych, abyście w stylu bł. Jana Pawła II składali jak najlepsze świadectwo o Chrystusie zmartwychwstałym.

Z listu pasterskiego Biskupa Świdnickiego

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

Reklama

Papież na pogrzebie nuncjusza: życie uczy nas pożegnań

2019-06-15 17:34

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Papież Franciszek przewodniczył dzisiaj rano w bazylice watykańskiej uroczystościom pogrzebowym abp. Léona Kalengi Badikebele, nuncjusza apostolskiego w Argentynie, który zmarł nagle w ubiegłą środę w Rzymie. W Mszy uczestniczyli przedstawiciele papiescy z całego świata.

Grzegorz Gałązka

Franciszek zwrócił uwagę, że powiedzieć bratu „żegnaj” oznacza pozwolić mu odejść do Boga. Oznacza oddać go w ręce Pana, które są najpiękniejsze, ponieważ wyciągnięte do nas z miłością. Papieska homilia była poświęcona pożegnaniu pasterza ze swoją trzodą. On żegna się najpierw poprzez swoje świadectwo życia oraz poprzez swoje posłuszeństwo Bogu. Pożegnanie to także oderwanie od dóbr materialnych i od światowości. Pasterz, który odchodzi, powierza innym zadanie czuwania, przewodzenia w drodze.

Franciszek wskazał, że pożegnanie pasterza jest również profetyczne, ukazuje drogę, wskazuje, jak bronić stada oraz być czujnym. Pasterz żegna się polecając innych w modlitwie, powierza ich samemu Bogu. Pożegnanie pasterza jest również wypełnione nadzieją na spotkanie. Rozstanie pozostaje tylko prowizoryczne i czasowe.

„Mówiła o tym duchowość, przynajmniej my uczyliśmy się tego w nowicjacie, że całe życie jest drogą, na której uczymy się umierania. To miało znaczenie w duchowości XX w., która była właśnie taka... Ale lubię powtarzać: życie uczy nas pożegnań. Bardzo ważne jest, aby uczyć się pożegnań. Trzeba widzieć, jak żegnają się pasterze, jak to czyni Jezus, jak apostoł Paweł, jak wielu innych, jak Leon, wszyscy, żegnają się. Także my możemy się tego uczyć, czynić kolejne kroki na tej drodze pożegnań, małych pożegnań poprzez zmiany misji, i wielkiego pożegnania na końcu. Niech Pan udzieli nam wszystkim tej łaski: uczenia żegnania się. Jest ono Jego łaską” - zaznaczył papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

2019-06-15 20:42

Renata Olczyk, wiceprezes DIAK

W sobotę 15 czerwca w godzinach popołudniowych w auli „Niedzieli” zakończył się II Turniej o Puchar Szkoły Szachowej Edyty Szromby. Organizatorami zawodów była Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej, „Niedziela” oraz stawiająca na rozwój dziecka poprzez zabawę krakowska Szkoła Szachowa Edyty Szromby.

Renata Olczyk

Przybyłych do „Niedzieli” wraz z rodzinami uczestników turnieju przywitał prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, dr Artur Dąbrowski. W swoim wystąpieniu prezes DIAK, dziękując podmiotom odpowiedzialnym za organizację zawodów powiedział: „Wielu słynnych ludzi grywało w swoim życiu w szachy. Poprzez wytrwałość, trud, waleczność i taktykę, nauczyli się być dobrymi, mądrymi i przewidującymi ludźmi. Dawno temu Arystoteles mawiał do współczesnych sobie ludzi: „graj w szachy, a podniosą cię na duchu”. W dzisiejszych zawodach podnoszą was na duchu wasi rodzice i dziadkowie, którym podobnie jak i wam, należą się wielkie brawa.

Zobacz zdjęcia: Mali szachiści rywalizowali w auli „Niedzieli”

W rozgrywkach szachowych uczestniczyło dwudziestu sześciu zawodników w przedziale wiekowym 6-7 lat. Młodzi szachiści grali systemem szwajcarskim. Po sześciu niezwykle zaciętych rundach wyłoniono zwycięzcę turnieju. Pierwsze miejsce przypadło w udziale Marcinowi Szczepanikowi, który w tegorocznym Szachowym Pucharze Polski, zdobył wysokie, szóste miejsce. Na miejscu drugim uplasował się Tomasz Łukasik. Miejsce trzecie zajął Marcel Górski. W turnieju wyróżniono również najlepszą zawodniczkę. Wśród dziewcząt najlepiej spisała się Antonina Mucha.

Na koniec zawodów nagrodzono zwycięzców pucharami, pamiątkowymi medalami oraz nagrodami rzeczowymi. Organizatorzy dziękują Państwu Krzysztofowi i Edycie Szromba, Redakcji „Niedzieli”, zarządowi Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, wspierającym szachowe działania trenerom: Wiesławowi Goliszkowi i Adamowi Adamowi Pfrangerowi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem