Reklama

Polska

Trwają Wrocławskie Dni Duszpasterskie

[ TEMATY ]

Wrocław

dni młodych

TOMASZ LEWANDOWSKI

„Syn Boży – centrum naszej wiary” – to temat Wrocławskich Dni Duszpasterskich, jednego z najstarszych polskich forów duszpastersko-dyskusyjnych, które już po raz 43. rozpoczęły się 28 sierpnia w stolicy Dolnego Śląska. Uczestniczy w nich kilkaset osób duchownych i świeckich.

Mszy św. inaugurującej trzy dni wykładów, konwersatoriów oraz konferencji przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. W homilii bp Adam Bałabuch ze Świdnicy zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie ludzie przyjmują różne postawy wobec Jezusa: od przyjęcia Go jako zbawiciela aż do postawy walki z Chrystusem i Kościołem. – Chcemy podejmować refleksję, by nie tylko więcej wiedzieć na temat wiary, ale by wiarą żyć na co dzień, by wiara określała wypowiadane przez nas słowa i całe nasze życie – powiedział kaznodzieja, dodając, że głosząc Jezusa ważniejsze od słów są czyny.

Wprowadzając w program rozpoczynających się obrad w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. prof. Andrzej Tomko, rektor wrocławskiej uczelni teologicznej tłumacząc tegoroczne hasło WDD przywołał słowa encykliki „Lumen Fidei”: „W centrum logiki wiary jest Chrystus. Wiara w Chrystusa zbawia nas, ponieważ to w Nim życie otwiera się radykalnie na uprzedzającą nas miłość i przemienia nas od wewnątrz, działa w nas i z nami”.

Reklama

– Zgromadziliśmy się, by w tych ostatnich dniach lata zgromadziliśmy się, by przeanalizować w świetle rozumu i wiary nasze postawy, cele i sposoby docierania z Dobrą Nowiną do świata współczesnego, który tak często ulega pokusie, by postawić samego siebie w centrum rzeczywistości, adorując dzieło własnych rąk – powiedział ksiądz rektor.

Zgodnie z ustaloną od kilku lat tradycją, pierwszy wykład w ramach spotkania wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. Zaprezentował on nowy program duszpasterski, który ma być podstawą działań podejmowanych w poszczególnych parafiach i diecezjach. Hierarcha zachęcił przy tym, by na podstawie przygotowanego programu każda wspólnota parafialna przygotowała własny plan działań ewangelizacyjnych. Zwrócił także uwagę, że wiara z konieczności ma formę kościelną. – Chrześcijanie stanowią jedno, nie tracąc swojej indywidualności.

W drugiej południowej części organizatorzy zaplanowali cykl konwersatoriów oraz wieczorną konferencję. Pełny program spotkania, które potrwa do 30 sierpnia znajduje się na stronie www.pwt.wroc.pl.

2013-08-29 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nawrócić miasto Odkupiciela

„Poniedziałek - modlitwa o wzrost ekonomiczny” - zachęca Światowy Kościół Mocy Bożej. Inwazja sekt to jeden z problemów, z którymi zmaga się Rio de Janeiro.

Prawie 200 tys. ludzi przemierza miasto, śpiewając pieśni religijne. Wielu ubranych jest na czerwono - to symbol męczeństwa. Procesja św. Sebastiana, patrona Rio de Janeiro, odbywa się co roku. Na widok rozemocjonowanego modlitwą tłumu można pomyśleć, że katolicyzm ma się tu świetnie. W rzeczywistości miasto goszczące Światowe Dni Młodzieży jest trudnym terenem ewangelizacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję