Reklama

www.skarbiecmazowiecki.pl

Andrzej Tarwid
Edycja warszawska 19/2011

Spółka Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej rozpoczęła realizację pionierskiego projektu stworzenia szlaków turystycznych po obiektach sakralnych stolicy i Mazowsza

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kampinosie to jedna z największych pereł architektonicznych na Mazowszu. Niemniej ciekawa jest również sama historia ponad 100-letniej świątyni oraz wydarzenia, jakie w jej pobliżu miały miejsce. Niestety, jak na razie te fascynujące dzieje znają tylko nieliczni. Podobnie rzecz się ma z innymi mazowieckimi świątyniami. Na szczęście sytuacja ta może się wkrótce zmienić. Wszystko za sprawą Spółki Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej, która realizuje projekt „Skarbiec Mazowiecki. Szlak obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu”.
Gdy współfinansowany przez Unię Europejską projekt dobiegnie końca, każdy bez większych trudności będzie mógł poznać historię najważniejszych budowli sakralnych w regionie. A także zaplanować: kiedy i w jakiej kolejności najlepiej je odwiedzić.
Już 20 maja przed kampinoskim kościołem zostanie odsłonięta tablica informacyjna, na której znajdą się podstawowe wiadomości o historii świątyni i jej architekturze. Wierni, którzy - przejeżdżając przez Kampinos - zatrzymają się przy tablicy, dowiedzą się z niej również o najważniejszych wydarzeniach z historii związanych z tym miejscem. A na zdjęciach zobaczą wnętrze kościoła. Ponadto, na tablicy będzie numer telefonu do księdza, który sprawuje opiekę nad świątynią. Dzięki temu wierni czy turyści, będą mogli dowiedzieć się, kiedy w świątyni sprawowane są Msze św. lub kiedy można zwiedzić kościół.
Podobne tablice jak w Kampinosie zostaną zamontowane również przed innymi kościołami. W najbliższym czasie m.in. przed: Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie, kościele pw. Świętej Trójcy w Błoniu, Sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie. A także przed kościołami w Babicach Starych, Lipkowie oraz przed późnoklasycystycznym kościołem pw. św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym i zbudowanym w latach 1788-91 kościołem pw. św. Anny w Zaborowie. - W sumie wybraliśmy dziesięć kościołów. Utworzą one szlak pilotażowy warszawsko-zachodni. Jego długość wyniesie ok. 60 km. Tak więc wszystkie te świątynie będzie można zwiedzić jednego dnia samochodem lub rowerem - mówi Marek Pasek-Paszkowski, prezes Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej i dodaje. - Kiedy projekt dobiegnie końca, takich tablic będzie ok. 120. Utworzą one kilka szlaków, które oprowadzą ludzi np. po drewnianej architekturze sakralnej Mazowsza. A jeden ze szlaków w stolicy będzie nosił nazwę „Bijące Serce Historii” i wiódł po najstarszych kościołach Warszawy.
W krajach zachodnich trasy turystyczne po obiektach sakralnych istnieją już od dawna. Cieszą się one dużą popularnością, szczególnie wśród osób preferujących indywidualny sposób poznawania przeszłości. Tak jest w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Z kolei we Włoszech to samorządy inwestują w promowanie kościołów o ważnym dla kultury znaczeniu. - To się opłaca, bo turyści zagraniczni zostawiają w tych miejscowościach pieniądze, natomiast miejscowi zawiązują wokół świątyni lokalne organizacje społeczne - mówi „Niedzieli” Jacek Chromy, kierownik projektu ze spółki CDAW.
W Polsce na razie tak nie jest. Projekt realizowany przez Spółkę Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej ma charakter pionierski. Pracownikom centrum udało się przygotować projekt, który wygrał z ponad 100 innymi propozycjami. Współfinansowanie przez UE jest jednak cząstkowe, aby zrealizować całość zamierzeń, potrzebni są sponsorzy. Wypada mieć nadzieję, że spółce z ul. Nowogrodzkiej 49 uda się pozyskać donatorów i doprowadzić projekt do końca.
A plany są ambitne. - Podstawowa część projektu znajdzie się w internecie. Już teraz na stronie www.skarbiecmazowiecki.pl można znaleźć informacje o obiektach, które znalazły się na szlaku. Ponadto, strona pełni funkcję kontaktową z partnerami i wykonawcami projektów. W przyszłości wzbogacimy ją jeszcze o możliwość pobierania bezpłatnie aplikacji na urządzenia do nawigacji satelitarnej. A już w najbliższe wakacje pojawią się pierwsze dokładne opisy kościołów stojących na szlakach - mówi Jacek Chromy.
Historia naszego kraju tak się toczyła, że to właśnie w budynkach sakralnych zachowało się wiele ważnych dla naszej tożsamości pamiątek z przeszłości. W krajach zachodnich podobne eksponaty są np. w pałacach. U nas dworki zostały zniszczone, a te odrestaurowane rzadko kiedy są zamieniane na muzea. Warto o tym pamiętać i planując najbliższe wycieczki wziąć pod uwagę propozycje przygotowywane przez Spółkę Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.

Odłączenie dziecka od aparatury podtrzymującej życie nie powinno mieć miejsca

2019-06-24 16:57

lk / Warszawa (KAI)

Niezależnie od oceny kwestii medycznych i faktu, że prawo nie zostało w tym przypadku naruszone, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Gdy chodzi o życie lub śmierć dziecka, pozbawianie rodziców możliwości decydowania jest działaniem niedopuszczalnym - brzmi stanowisko Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w sprawie odłączenia Szymona Drabika od aparatury podtrzymującej życie, do którego doszło w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Poniżej tekst stanowiska:

Stanowisko Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w sprawie odłączenia Szymona Drabika od aparatury podtrzymującej życie w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie przy ul. Niekłańskiej

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców sprzeciwia się działaniom lekarzy, którzy pozbawili rodziców Szymona Drabika prawa do decydowania o losie własnego dziecka w kwestii dotyczącej jego życia lub śmierci.

Sytuację znamy z bezpośredniej rozmowy z ojcem dziecka oraz oświadczeń przedstawicieli szpitala. Szymon trafił do warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej z zapaleniem mózgu, 22 stycznia br., w wieku sześciu miesięcy. Rodzice podkreślają, że było to dotąd zdrowe dziecko, które kilka dni wcześniej zostało zaszczepione przeciw pneumokokom. Krótko po przybyciu do szpitala lekarze przeprowadzili badanie w kierunku stwierdzenia śmierci mózgu. Wspólnie z rodzicami i pod ich naciskiem lekarze zdecydowali w końcu o pozostawieniu dziecka pod aparaturą podtrzymującą życie. Pozwoliło to na zachowanie prawidłowej pracy wszystkich innych organów. Rodzice zdołali zgromadzić środki na sprowadzenie eksperta ze Stanów Zjednoczonych, który miał ocenić czy jest szansa na uratowanie dziecka. Przedstawiciele szpitala zapewniali rodziców, również publicznie: „Powtarzamy, iż nie zachodzi obawa zaprzestania procesu leczenia (…) Personel Szpitala oświadcza, że nie sprzeniewierzy się najwyższym standardom etycznym.” (Oświadczenie z 10 czerwca)

Rodzice relacjonują, że na 18 czerwca zaproszono ich na komisję, która będzie decydować o losie ich dziecka. Złożyli wniosek o przeniesienie tego terminu na 19 czerwca, kiedy przybędzie ekspert z USA. Mimo to, stawili się na umówioną godzinę 18 czerwca i zostali poinformowani, że komisja już się odbyła. Otrzymali informację, że przed godziną ich dziecko zostało odłączone od aparatury i wszelkie funkcje życiowe zanikły. Głos zabrał Minister Zdrowia, który podkreślił, że lekarze postąpili prawidłowo.

Niezależnie od oceny kwestii medycznych i faktu, że prawo nie zostało w tym przypadku naruszone, stwierdzamy stanowczo, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Po konsultacji z trzema ekspertami medycznymi Fundacji rozumiemy zdanie lekarzy w ocenie medycznej stanu dziecka. Jednocześnie w tej trudnej sytuacji uszanowanie emocji rodziców i ich walki o życie dziecka powinno być najwyższym priorytetem.

Uważamy, że gdy chodzi o życie lub śmierć dziecka, pozbawianie rodziców możliwości decydowania jest działaniem niedopuszczalnym. Decyzje muszą zapadać w wyniku porozumienia między lekarzami a rodzicami, a nie konfliktu czy sporu. Postulujemy, aby w podobnych sytuacjach obligatoryjnie uczestniczył w rozmowach między rodzicami a lekarzami mediator a rodzice mieli zagwarantowaną stałą pomoc psychologiczną. Zwracamy się do Ministra Zdrowia o podjęcie odpowiednich działań, które zapobiegną podobnemu potraktowaniu rodziców w przyszłości. Brak zbadania sprawy Szymona, brak odpowiedniej reakcji i wprowadzenia zmian w tym zakresie byłby błędem, który skutkowałby pogłębianiem nieufności rodziców małych dzieci do świata medycznego, zwłaszcza w kontekście obowiązkowego szczepienia, które stanowi tło historii Szymona.

Zarząd Fundacji Rzecznik Praw Rodziców

Warszawa; 24 czerwca 2018 r.

---

Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców wyrosło z akcji społecznej prowadzonej od maja 2008 na rzecz powstrzymania niekorzystnych dla rodzin i dzieci rozwiązań w edukacji. Rodzice i eksperci zaangażowani w akcję działali w sejmie, spotykali się z posłami, uczestniczyli jako strona społeczna w obradach Okrągłego Stołu Edukacyjnego zwołanego przez Prezydenta RP. Protest przyczynił się do zawetowania przez prezydenta ustawy o reformie oświaty, ale nowelizacja została przyjęta przez sejm, wprowadzając m.in. obniżenie wieku szkolnego do lat 6.

Głównym celem Fundacji Rzecznik Praw Rodziców jest reprezentowanie spraw dotyczących rodziców wobec organów władzy i w przestrzeni publicznej, w tym wpływanie na instytucje i ustawodawstwo, aby działały z pożytkiem dla rodziców, oraz działanie na rzecz zwiększenia roli rodziców w życiu publicznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: obraduje Rada Kardynałów

2019-06-25 12:45

st (KAI) / Watykan

Pod przewodnictwem Ojca Świętego obraduje na swoim 30. posiedzeniu Rada Kardynałów - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie przypomniano, że w związku z tym wydarzeniem 27 czerwca o godz. 13.00 zaplanowano briefing, który poprowadzi tymczasowy dyrektor watykańskiej Sala Stampa, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Jak zauważają dziennikarze specjalizujący się w tematyce watykańskiej, obecne posiedzenie Rady Kardynałów dokona zapewne podsumowania procesu konsultacji projektu nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej, która będzie najprawdopodobniej nosiła tytuł „Predicate Evangelium”. Pomimo, że większość konsultowanych wyraziła opinię pozytywną, nie oznacza to zakończenia prac. Ponadto należy pamiętać, że organ ten ma także pomagać Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem powszechnym, a zatem funkcja Rady Kardynałów nie skończy się wraz z opublikowaniem konstytucji apostolskiej.

Do ustanowionej 13 kwietnia 2013 roku Rady Kardynałów należy obecnie 6 purpuratów (kardynałowie Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras); Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Oswald Gracias (Indie); Reinhard Marx (Niemcy); Sean O’Malley (USA); Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy), a jego zastępcą bp Marco Mellino (Włochy).

Pod koniec ubiegłego Radę Kardynałów roku opuściło trzech kardynałów: George Pell (Australia), Francisco Javier Errázuriz (Chile) i Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem