Reklama

www.skarbiecmazowiecki.pl

Andrzej Tarwid
Edycja warszawska 19/2011

Spółka Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej rozpoczęła realizację pionierskiego projektu stworzenia szlaków turystycznych po obiektach sakralnych stolicy i Mazowsza

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kampinosie to jedna z największych pereł architektonicznych na Mazowszu. Niemniej ciekawa jest również sama historia ponad 100-letniej świątyni oraz wydarzenia, jakie w jej pobliżu miały miejsce. Niestety, jak na razie te fascynujące dzieje znają tylko nieliczni. Podobnie rzecz się ma z innymi mazowieckimi świątyniami. Na szczęście sytuacja ta może się wkrótce zmienić. Wszystko za sprawą Spółki Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej, która realizuje projekt „Skarbiec Mazowiecki. Szlak obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu”.
Gdy współfinansowany przez Unię Europejską projekt dobiegnie końca, każdy bez większych trudności będzie mógł poznać historię najważniejszych budowli sakralnych w regionie. A także zaplanować: kiedy i w jakiej kolejności najlepiej je odwiedzić.
Już 20 maja przed kampinoskim kościołem zostanie odsłonięta tablica informacyjna, na której znajdą się podstawowe wiadomości o historii świątyni i jej architekturze. Wierni, którzy - przejeżdżając przez Kampinos - zatrzymają się przy tablicy, dowiedzą się z niej również o najważniejszych wydarzeniach z historii związanych z tym miejscem. A na zdjęciach zobaczą wnętrze kościoła. Ponadto, na tablicy będzie numer telefonu do księdza, który sprawuje opiekę nad świątynią. Dzięki temu wierni czy turyści, będą mogli dowiedzieć się, kiedy w świątyni sprawowane są Msze św. lub kiedy można zwiedzić kościół.
Podobne tablice jak w Kampinosie zostaną zamontowane również przed innymi kościołami. W najbliższym czasie m.in. przed: Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie, kościele pw. Świętej Trójcy w Błoniu, Sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie. A także przed kościołami w Babicach Starych, Lipkowie oraz przed późnoklasycystycznym kościołem pw. św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym i zbudowanym w latach 1788-91 kościołem pw. św. Anny w Zaborowie. - W sumie wybraliśmy dziesięć kościołów. Utworzą one szlak pilotażowy warszawsko-zachodni. Jego długość wyniesie ok. 60 km. Tak więc wszystkie te świątynie będzie można zwiedzić jednego dnia samochodem lub rowerem - mówi Marek Pasek-Paszkowski, prezes Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej i dodaje. - Kiedy projekt dobiegnie końca, takich tablic będzie ok. 120. Utworzą one kilka szlaków, które oprowadzą ludzi np. po drewnianej architekturze sakralnej Mazowsza. A jeden ze szlaków w stolicy będzie nosił nazwę „Bijące Serce Historii” i wiódł po najstarszych kościołach Warszawy.
W krajach zachodnich trasy turystyczne po obiektach sakralnych istnieją już od dawna. Cieszą się one dużą popularnością, szczególnie wśród osób preferujących indywidualny sposób poznawania przeszłości. Tak jest w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Z kolei we Włoszech to samorządy inwestują w promowanie kościołów o ważnym dla kultury znaczeniu. - To się opłaca, bo turyści zagraniczni zostawiają w tych miejscowościach pieniądze, natomiast miejscowi zawiązują wokół świątyni lokalne organizacje społeczne - mówi „Niedzieli” Jacek Chromy, kierownik projektu ze spółki CDAW.
W Polsce na razie tak nie jest. Projekt realizowany przez Spółkę Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej ma charakter pionierski. Pracownikom centrum udało się przygotować projekt, który wygrał z ponad 100 innymi propozycjami. Współfinansowanie przez UE jest jednak cząstkowe, aby zrealizować całość zamierzeń, potrzebni są sponsorzy. Wypada mieć nadzieję, że spółce z ul. Nowogrodzkiej 49 uda się pozyskać donatorów i doprowadzić projekt do końca.
A plany są ambitne. - Podstawowa część projektu znajdzie się w internecie. Już teraz na stronie www.skarbiecmazowiecki.pl można znaleźć informacje o obiektach, które znalazły się na szlaku. Ponadto, strona pełni funkcję kontaktową z partnerami i wykonawcami projektów. W przyszłości wzbogacimy ją jeszcze o możliwość pobierania bezpłatnie aplikacji na urządzenia do nawigacji satelitarnej. A już w najbliższe wakacje pojawią się pierwsze dokładne opisy kościołów stojących na szlakach - mówi Jacek Chromy.
Historia naszego kraju tak się toczyła, że to właśnie w budynkach sakralnych zachowało się wiele ważnych dla naszej tożsamości pamiątek z przeszłości. W krajach zachodnich podobne eksponaty są np. w pałacach. U nas dworki zostały zniszczone, a te odrestaurowane rzadko kiedy są zamieniane na muzea. Warto o tym pamiętać i planując najbliższe wycieczki wziąć pod uwagę propozycje przygotowywane przez Spółkę Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.

Reklama

"Powołany" - film ukazujący wartość kapłaństwa

2019-10-15 07:16

Materiał prasowy

"Powołany” to powstający film dokumentalny opowiadający o miłości i mocy Bożej ukazującej wartość kapłaństwa przez pryzmat świadectw osób świeckich.

Przedstawimy w nim unikatowe historie ludzi, którzy doświadczyli wyjątkowego spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów, które zmieniło ich dotychczasowe życie. Filmowy obraz będzie wprowadzał w tajemnicę złożenia przez Boga szczególnego daru, który niosą kapłani. Film będzie przeprowadzał widza przez najważniejsze posługi zlecone kapłanom przez samego Boga, takie jak: głoszenie Słowa Bożego, sakrament Chrztu świętego, sakrament pojednania i pokuty, sakrament Eucharystii, modlitwa o uzdrowienie, modlitwa o uwolnienie i egzorcyzm, ochrona życia poczętego, posługa miłosierdzia, opieki rodzin oraz przygotowania do śmierci.W filmie wystąpią uznani kapłani, osoby konsekrowane i stygmatycy, tacy jak: brat Elia, o. James Manjackal, o. John Bashobora, ks. Dominik Chmielewski, o. Antonello i Henrique, ks. Marek, Dziewiecki. ks. Tomasz Kancelarczyk, ks. Radosław Siwiński i wielu innych.W warstwie dokumentalnej zobaczymy niesamowite historie osób świeckich, którzy namacalnie doświadczyli spotkania z żywym Bogiem poprzez posługę kapłanów.

Dlaczego chcemy zrealizować ten projekt?

Widzimy ogromną potrzebę zrealizowania filmu, który na nowo pokaże wielu ludziom wartość sakramentu kapłaństwa. Myślimy tutaj zarówno o Polsce jak i całym świecie. Nasz film ma na celu przybliżyć ludzi do Boga a w następstwie zmianę stylu życia, na taki który będzie przepełniony miłością i szacunkiem do drugiego człowieka. W filmie pokazujemy ludzi, których życie było pozbawione Boga oraz do czego to doprowadziło. W każdej z tych historii widz może odnaleźć cząstkę siebie i zestawić z swoim życiem. Chcemy, żeby ten film dotarł do ludzi wierzących jak i niewierzących. Żeby był umocnieniem wiary dla ludzi świeckich jak i kapłanów. Iskrą zapalającą osobową relację z Bogiem u tych, którzy ją utracili lub dopiero jej poszukują. Uświadomieniem jak wygląda życie bez Boga a jak nabiera sensu kiedy zwracamy się do stwórcy. Ten film będzie źródłem wiary dla każdego człowieka.

Więcej informacji na katolikwspiera Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Znaleziska z Ochędzynia Starego już w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

2019-10-16 08:34

Zofia Białas

W dniu 15.10 o godz. 11.00 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej nastąpiło przekazanie przedmiotów z ekshumacji w Ochędzynie Starym w gminie Sokolniki.

Zofia Białas

W jednym grobie po 2 września 1939 roku spoczęli trzej żołnierze. Byli to Stanisław Kim, Józef Dudaczyk i Zygmunt Piechociński. Poszukiwania prowadzone wiosną 2019 roku dotyczyły jednego z żołnierzy, członka Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Trzej żołnierze, wedle opowieści mieszkańców zginęli k. Ochędzyna podczas wycofywania się po bitwie pod Krajanką. Wszyscy zostali pochowani pod płotem, a po miesiącu ciała dwóch przeniesiono do środka cmentarza. Tylko jeden pozostał na miejscu pierwszego pochówku, mówił dr Krzysztof Latocha z Łódzkiego Oddziału IPN. Ekshumacja dotyczyła właśnie tego jednego, pozostawionego w starej mogile.

Podczas prac ekshumacyjno – poszukiwawczych prowadzonych przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN znaleziono drobiazgi świadczące o tym, że spoczywa tu żołnierz polski. Odnalezione artefakty mówią, że był to żołnierz września 1939 roku. Odnaleziono czaszkę żołnierza, kości (materiał porównawczy do identyfikacji), elementy umundurowania, grzebień, dwie rogatywki, paski, kompas, bagnet, niezbędniki, guziki. Do którego z nich te przedmioty należały? Na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi.

 Badania rozpoczęto dzięki zabiegom Stowarzyszenia Historycznego „Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej ”i do których, jak mówił Przemysław Bucki – prezes Stowarzyszenia Historycznego „ Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej - zachęcał IPN Dawid Boryczko z Chobanina, jeden z tych mieszkańców, którzy kultywowali pamięć o żołnierzach sprzed 80 lat, świadek wydarzeń.

Odnalezione artefakty, zrekonstruowane w pracowni archeologicznej prof. Anny Drążkowskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zostały protokolarnie przekazane do Muzeum Ziemi Wieluńskiej i wzbogaca już istniejąca wystawę stałą „Świadkowie mówią”.

Epilogiem ekshumacji i kończonych prac badawczych będzie uroczysty pochówek znalezionych szczątków wieluńskiego żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem