Reklama

Konsekracja kościoła św. Brata Alberta

Ta piękna świątynia zbudowana przez was i duszpasterzy służy waszej wspólnocie, waszemu życiu godnemu człowieka i waszemu życiu, które jest drogą do zbawienia i zmartwychwstania. Dlatego konieczne jest, by była konsekrowana, Bogu samemu oddana jako święta przestrzeń, w której gromadzi się i modli lud Boży, w której ma być sprawowana Najświętsza Ofiara - powiedział bp Tadeusz Rakoczy podczas uroczystości konsekracji kościoła św. Brata Alberta w Bielsku-Białej.
14 maja bielsko-żywiecki Ordynariusz celebrował Eucharystię, podczas której dokonał konsekracji kościoła dedykowanego Biedaczynie z Krakowa. Biskup przypomniał krótko historię powstania tej sakralnej budowli oraz podziękował wszystkim parafianom i duszpasterzom za trud i wyrzeczenia związane z budową.
- Ta świątynia jest wzniosłym wyrazem waszej czci dla Boga, wyrazem mieszkańców tej parafii, którzy w jeden strumień połączyli siły, pracę, ofiary i modlitwy, aby zbudować Bogu godne mieszkanie, gdzie wzywacie Jego imienia i błagacie Go o miłosierdzie - mówił Biskup. Po homilii Pasterz diecezji dokonał obrzędu uroczystej konsekracji - namaścił poświęconym olejem mensę ołtarza oraz kamienie apostolskie zwane potocznie zacheuszkami. Następnie na ołtarzu zapalono pięć kadzielnic.
Parafię św. Brata Alberta erygowano jeszcze w ramach archidiecezji krakowskiej, wydzielając teren z części parafii Opatrzności Bożej i części parafii w Lipniku. Do budowania nowej placówki wydelegowany został ówczesny wikariusz z Białej, ks. Jan Kieres. 15 maja 1991 r. kard. Franciszek Macharski poświecił wzniesioną doraźnie drewnianą kaplicę pw. św. Brata Alberta. Od marca 1992 r. obok niej wyrastać zaczęła budowla nowej świątyni. Pierwszą Mszę św. w murowanym kościele odprawiono w 2003 r. We wnętrzu kościoła uwagę zwraca centralnie umieszczony w prezbiterium krzyż. Obok krzyża swoje miejsce znalazł obraz patrona parafii pędzla Wiesława Sobieraja.
Bielska parafia „na wodociągach” jest jedną z dwóch (obok Ustronia-Zawodzia) parafii w naszej diecezji, której patronuje beatyfikowany i kanonizowany przez bł. Jana Pawła II Brat Albert Chmielowski. Duchowym przygotowaniem do uroczystości konsekracyjnej w bielskiej świątyni były misje św. odbywające się w 5. tygodniu Wielkiego Postu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję