Reklama

Edukacja

W Krakowie o nowych wyzwaniach dla katechetów

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

Kraków

religia

katecheci

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

„Poszerzyć granice racjonalności – to państwa zadanie na katechezie. Pokazać, że racjonalne nie jest tylko to, co dotykalne i mierzalne” – mówił do nauczycieli religii ks. dr hab. Robert Woźniak w czasie trwających w Krakowie Archidiecezjalnych Dni Katechetycznych.

Archidiecezjalne Dni Katechetyczne odbywają się w dniach 29-30 sierpnia. W auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach gromadzą się kapłani, siostry zakonne i świeccy katechizujący w szkołach wszystkich szczebli na terenie archidiecezji krakowskiej.

Reklama

Dla katechetów zaplanowano m.in. warsztaty „Sposoby na szkolne lęki, gniew i agresję” prowadzone przez Barbarę Podgórską (trener, psycholog, biolog) oraz wykład ks. dra hab. Roberta Woźniaka „Chrześcijaństwo a lęk”.

Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na początku swojego wystąpienia zaznaczył, że lęk nie pochodzi od Boga i nie wolno go mylić z bojaźnią Bożą. „Bojaźń Boża to coś wyzwalającego, motywującego, dopingującego do pracy, do rozwoju życia duchowego, w ogóle do rozwoju życia we wszystkich jego wymiarach. Lęk jest natomiast czymś blokującym – w kontakcie z Bogiem, ze wspólnotą, z sobą samym” – mówił ks. Woźniak.

Kapłan przypomniał, że chrześcijaństwo mówi o lęku przez biblijną historię grzechu a kłamstwo z raju jest praźródłem dzisiejszego lęku, któremu tamę stawia Chrystus – Dobra Nowina jest związana z wezwaniem „Nie bójcie się!”.

Reklama

Odwołując się do diagnozy współczesnej kultury i religijności przeprowadzonej przez Benedykta XVI ks. Woźniak zwrócił uwagę na coraz częstsze „wynaturzone formy religijności”, które biorą się z rozdzielenia tego, co religijne i tego, co rozumne. Wg papieża istota chrześcijaństwa znajduje się w związku między wiarą a racjonalnością. Religia, która marginalizuje rozum prowadzi do zabobonu albo fundamentalizmu. „Poszerzyć granice racjonalności – to państwa zadanie na katechezie – pokazać, że racjonalne nie jest tylko to, co dotykalne i mierzalne. To co niewidzialne, duchowe, związane z wiarą również jest racjonalne. Kto traci wiarę – traci rozum. Kto traci rozum – traci wiarę” – przekonywał ks. Woźniak.

Wg kapłana wyzwaniem dla katechetów jest zmierzenie się ze współczesnymi lękami, które rodzą się z religijności okaleczonej, pozbawionej racjonalności, ale także tej religijności, która stara się być wyłącznie racjonalna. „Tylko człowiek, który wierzy może zrozumieć. Służycie wierze wtedy, kiedy służycie rozumowi” – mówił do katechetów ks. Woźniak.

Kapłan stwierdził, że dzisiaj katecheci i duszpasterze mają pokusę pójścia na skróty – chcieliby widzieć owoce tego, co robią, dlatego przyspieszają rozwój człowieka; owocność duszpasterstwa chcą mierzyć frekwencją na nabożeństwach. „Duszpasterstwo przynoszące prawdziwą radość, to jest duszpasterstwo zatroskania o rozumność i wolność, a to jest proces wymagający wielkiej cierpliwości i samozaparcia” – przekonywał.

Wykładowca poradził także katechetom, żeby byli zaznajomieni z treściami, które uczniowie poznają na innych lekcjach, zwłaszcza z przedmiotów przyrodniczych. Przestrzegł przed skłócaniem wiary z naukowymi faktami. „Podkopywanie obrazu świata wyniesionego z innych lekcji jest druzgocące dla wiary. Wtedy młody człowiek zaczyna żyć w dwóch światach. Zastanawia się, który z nich jest prawdziwy – świat religii, czy ten, o którym mówi biolog, fizyk czy chemik. Nie jest prawdą, że to są dwa różne światy – to jest jeden świat doświadczenia ludzkiego. Zadaniem katechety i duszpasterza jest pogodzenie tych światów” – mówił ks. Woźniak i zachęcał do refleksji, jak wobec tych faktów przekazywać prawdy wiary.

Tradycyjnie Archidiecezjalne Dni Katechetyczne odbywają się tuż przed rozpoczęciem roku katechetycznego. W archidiecezji krakowskiej pracuje 1441 katechetów – 642 księży, 200 sióstr zakonnych i 599 świeckich.

2013-08-30 13:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat nowej szkoły

Niedziela łódzka 44/2016, str. 3

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum szkoły w Witowie

Szkoła Podstawowa w Witowie 18 października świętowała 20. rocznicę oddania nowego budynku do użytku i 10. rocznicę nadania jej imienia Jana Pawła II. Eucharystii w miejscowym kościele – sanktuarium przewodniczył proboszcz ks. Franciszek Dowleszewicz oraz przybyli kapłani: ks. Tadeusz Jędrzejak – były proboszcz, który poświęcał przed laty nową szkołę, ks. Grzegorz Gogol – były proboszcz uczestniczący w zabiegach o nadanie imienia szkole oraz piszący te słowa – przed laty wikariusz i katecheta w Witowie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję