Reklama

Przyroda - Biblia - Codzienność

Rośliny biblijne w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Ogród Botaniczny UMCS cieszy się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Lublina. Wśród miejskich blokowisk i zatłoczonych ulic stanowi oazę zieleni i spokoju. Wystarczy przekroczyć bramę, by znaleźć się w świecie tysięcy roślin, gromadzonych i pielęgnowanych z inicjatywy prof. Dominika Fijałkowskiego od 1965 r.

Niedziela lubelska 22/2011

Wielu pracowników Ogrodu, na co dzień dbających o to wyjątkowe miejsce, to prawdziwi pasjonaci. Jednym z nich jest Krystyna Dąbrowska, która już od wielu lat interesuje się roślinami znanymi z kart Pisma Świętego. Licząca dziś ponad 130 gatunków roślin biblijnych kolekcja po raz pierwszy prezentowana była w 2003 r. - Pomysł utworzenia sekcji roślin biblijnych powstał po sesji „Przyroda, nauka i kultura. Humanistyczny kontekst nauk przyrodniczych u progu XXI wieku”, która przed laty odbyła się w Krakowie. Na konferencji prezentowano m.in. rośliny biblijne. Specjalistka w tej dziedzinie, dr Zofia Włodarczyk z Akademii Rolniczej w Krakowie próbowała stworzyć biblijną kolekcję na przełomie tysiącleci. Jej poszukiwania zachęciły pracowników lubelskiego Ogrodu do stworzenia własnej - wspomina Krystyna Dąbrowska.
W życiu pani Krystyny rozpoczęła się wspaniała przygoda. Chociaż jeszcze nie spełniło się jej marzenie o pielgrzymce do Ziemi Świętej, m.in. by poznać opisywane przez siebie rośliny w ich warunkach naturalnych, świat roślin biblijnych opanowała do perfekcji. Lata cierpliwej lektury przede wszystkim Pisma Świętego, ale też opracowań botanicznych, pozwoliły jej wyodrębnić ok. 200 nazw roślin przywoływanych przez autorów natchnionych. Niektóre rośliny można było od razu rozpoznać i przypisać do konkretnego gatunku, nad innymi trzeba było dłużej popracować. - Określenia niektórych z nich są bardzo ogólne, np. pospolite osty i ciernie biblijne nie są gatunkiem, który w Polsce określa się tą nazwą - mówi K. Dąbrowska. - Ale np. prorok Izajasz wymieniał cyprysy, wiązy, bukszpany, akacje, mirt i oliwki. W innych tekstach pojawiają się figa, narcyz, bluszcz, granat, lilie, ruta i mięta.
Zdaniem specjalistki od roślin biblijnych, wiele z nich nie było dokładnie opisywanych, bo służyły jako proste i zrozumiałe przez wszystkich metafory. Ale czy chodzi o ziarna gorczycy, czy o lilie polne, czy o sosnę pinię, z której drzewa najprawdopodobniej powstał krzyż, czy o krzew dwukolczatka ciernistego, którego gałęzie posłużyły żołnierzom do wykonania korony cierniowej, pani Krystyna o każdej z nich może opowiadać godzinami. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie rośliny są nie tylko bardzo dokładnie opisane pod względem botanicznym, ale przy każdej z nich znajduje się odpowiedni fragment Pisma Świętego, np. „Żołnierze, uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę (J 19, 2)”. I chociaż akurat w przypadku krzewu ciernistego nie było łatwo znaleźć odpowiednią roślinę, p. Dąbrowska, oprócz zawodowej wiedzy, kierowała się znajomością świata Biblii, dlatego wybrała kolczasty krzew rozpowszechniony w Palestynie, a używany do dziś do rozniecania ognisk. - Czasami Pismo Święte mówi zagadkami, jak w wezwaniu: weźcie sobie pierwszego dnia owoce pięknych drzew, czy określeniu: kosztowne korzenie. My zdecydowaliśmy, że piękne drzewa to cytryny, jednocześnie kwitnące i owocujące, a kosztowne korzenie to tatarak - opowiada p. Krystyna.
W okresie Świąt Wielkanocnych biblijne rośliny zostały zebrane w szklarni, gdzie stworzyły unikatową wystawę „Przyroda - Biblia - Codzienność”. Do kolekcji prezentowanych roślin dołączyły produkty spożywcze, jak mleko, masło, wino, sól czy ocet, również znane z kart Pisma Świętego. - Chciałam, by goście odwiedzający nasz Ogród w najpiękniejszej, wiosennej porze roku, zobaczyli, że Pismo Święte przenika naszą codzienność. Chciałam, by zwiedzający mogli poznać biblijne rośliny i inne produkty, ale przede wszystkim zatrzymać się nad słowami Biblii - wyjaśnia p. Dąbrowska. Rośliny, pieczołowicie pielęgnowane i opatrzone etykietami z nazwą łacińską i polską (jeśli taka istnieje) oraz odpowiednim cytatem z Pisma Świętego, nie tylko powodowały zwykłą ciekawość zwiedzających, ale również zachęcały do refleksji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję