Reklama

Popatrzcie, co potrafią ludzie wiary

W dniu 14 maja br. w Śniatowie metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga poświęcił nową świątynię. Kościół otrzymał wezwanie ogłoszonego 1 maja błogosławionym papieża Jana Pawła II. Jest pierwszym kościołem na Pomorzu Zachodnim, który otrzymał takiego patrona (i jednym z pierwszych w Polsce).
14 maja w kierunku Śniatowa, małej wioski położonej na południe od Kamienia Pomorskiego, należącej do parafii Benice, zmierzały grupy pielgrzymów. Miłośnicy rowerów w liczbie 70 osób przybyli na miejsce już w przeddzień uroczystości. Wszyscy kierowali się do centrum wsi, w której wznosi się nowo wybudowana świątynia. Miejsce to jeszcze 6 lat temu porastały drzewa i krzewy. Wcześniejsza, zbudowana w 1910 r. świątynia została decyzją władz komunistycznych zburzona w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Konsekwencją braku kościoła było osłabienie religijności.
2 czerwca 2003 r. do parafii Benice skierowany został ks. Roman Rostkowski, obejmując urząd proboszcza. Gdy po raz pierwszy spotkałem tego duszpasterza, odniosłem wrażenie, że jest to w działaniu jeden z tych „gwałtowników, którzy zdobędą królestwo niebieskie”. Zadanie, którego się podjął, było, zdaniem wielu, niezwykle trudne. Śniatowo to niezasobna wioska popeegerowska. Wraz z wiernymi z Gańca i Giżkowa to razem 250 osób. A jednak przystąpił do realizacji idei odbudowy kościoła, która zrodziła się w dniach umierania Jana Pawła II.
- Popatrzcie, co potrafią ludzie wiary, gdy są zjednoczeni - mówi ks. Roman. - Od początku świątynię budowali parafianie, bezrobotni, osadzeni w zakładzie karnym w Buniewicach więźniowie, przyjaciele z pielgrzymek rowerowych na Jasną Górę i motocykliści z Klubu „Gryf” w Gryficach, a także ludzie dobrej woli z różnych miejsc na ziemi szczecińskiej i z całej Polski. Trzydziestu dwóch kapłanów naszej archidiecezji w Szczecinie oraz nad morzem otworzyło swoje serca i w parafiach, gdzie pracują, mogliśmy przeprowadzić kwesty. Tamtejsi wierni okazywali zainteresowanie i hojność.

Architekt Adam Barczyk zaplanował kościół, nawiązując do dobrych, regionalnych wzorców architektury sakralnej. Na planie prostokąta na fundamentach rozebranej świątyni wzniesiono salowy korpus, przykrywając go dachem dwuspadowym. Od wschodu zamknięty jest absydą, z dachem wielopołaciowym. Od zachodu posiada wieżę - przyszłą dzwonnicę. Wymurowano go starannie z kamienia narzutowego i cegły klinkierowej. Dla upiększenia wnętrza wiele uczynił rzeźbiarz amator Edward Zator z Wschowy. Wszystkie rzeźby w kościele są jego autorstwa. W prezbiterium to postać Papieża w otoczeniu Apostołów. On też rzeźbił krzyżyki na potrzeby kwest, wykonał konfesjonały. Tym sposobem drzewa ścięte wcześniej na placu kościelnym zastosowano na potrzeby wznoszonego obiektu.
Uroczystość poprzedziło odmówienie części radosnej Różańca św. poprowadzone przez s. Kornelę. Po przywitaniu abp. A. Dzięga odebrał oficjalny dokument państwowy oddający kościół do użytku wiernych, datowany dnia poprzedniego 13 maja, dokładnie 30 lat od zamachu na życie Papieża Polaka. Bardzo szczegółowo troski i nadzieje, których doświadczali budujący kościół, przedstawiła Halina Gębicka, przewodnicząca Rady Odbudowy Kościoła. Długotrwałe oklaski nagrodziły Stanisława Jankowskiego z Kamienia Pomorskiego, który bezpłatnie podjął się nadzoru budowlanego. Kościół budowano nadzwyczaj sprawnie. Po ustaleniu i odsłonięciu pierwotnych fundamentów 2 kwietnia 2007 r. wmurowano kamień węgielny. Zatem świątynia powstała w sześć lat. To błyskawicznie, jeśli wziąć pod uwagę, że nie korzystano z żadnej firmy budowlanej. Fachowcem był tylko jeden kamieniarz, korzystający z pomocy osób miejscowych i przyjezdnych gości, przybywających pomóc na kilka godzin, dzień lub dłużej.
Abp Andrzej Dzięga przekazał obiekt Bogu na własność w ceremonii jego poświęcenia, pokrapiając ściany budynku wodą święconą z zewnątrz i we wnętrzu. W kolejnej części obrzędu namaścił olejem ołtarz i tzw. zacheuszki na murach wnętrza. Na koniec rozpalił na ołtarzu kadzidło i zapalił świece. Następnie wraz z 30 księżmi przystąpił do sprawowania Eucharystii, w czasie której wygłosił homilię. Zestawił w niej równolegle daty i wydarzenia życia Jana Pawła II oraz losy kościoła w Śniatowie.
Na zakończenie uroczystości Ksiądz Arcybiskup przekazał dla kościoła relikwię drugiego stopnia, fragment sutanny noszonej przez Jana Pawła II. Ogłosił 22 października jako patronalne święto kościoła. Prosił, by kościół, będąc sanktuarium Jana Pawła II, był otwarty przez cały dzień, także wieczorem.
Po Mszy św. odbył się festyn. W jego programie paradowały orkiestra i motocykliści, były występy artystyczne, kiermasz. Wypuszczono gołębie i balony. Próbowano grochówki, bigosu, ciast, papieskich kremówek, z których dochód przeznaczono na dalsze potrzeby świątyni.
Ksiądz Roman marzy, że za rok z wieży na chwałę Panu zabiją dzwony. Pytany o to, czy czuje obecność Jana Pawła II, wyznał, że nie było dnia, w którym, by się do niego nie modlił. To zawierzenie Błogosławionemu przyniosło już owoc obfity. Z pewnością przyniesie też dalsze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Abp de Moulins-Beaufort o sporach migracyjnych w Europie

2021-09-24 20:51

[ TEMATY ]

Europa

CCEE

kryzys migracyjny

Vatican News/AFP

Abp de Moulins-Beaufort

Abp de Moulins-Beaufort

W kryzysie migracyjnym nie można się domagać, by kraje Europy Wschodniej ponosiły ten sam ciężar, co dawne imperia kolonialne – uważa przewodniczący Episkopatu Francji. Uczestniczy on w obradach Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), która jest poświęcona braterstwu w kontekście encykliki Fratelli tutti. Jednym z tematów obrad jest kryzys migracyjny.

Jak zauważa abp Éric de Moulins-Beaufort, ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę, że kraje naszego kontynentu miały różną historię. „To my kraje zachodnie byliśmy mocarstwami kolonialnymi, wyruszyliśmy na podbój świata, z dobrymi i złymi tego konsekwencjami, podczas gdy kraje Europy Wschodniej przez całe stulecia były dla nas przedmurzem, chroniącym nas przed Turkami, ale nie miały możliwości czy ochoty na kolonialne wyprawy. Mamy więc różną historię i różną odpowiedzialność. Nie możemy domagać się od krajów Europy Wschodniej, by w równej mierze ponosiły one konsekwencje naszych działań – mówi abp de Moulins-Beaufort.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję