Reklama

Gryfice dziękują za beatyfikację Jana Pawła II

Dnia 1 maja br. bezspornie można uznać za wielkie święto nie tylko naszej Ojczyzny, ale i całego Kościoła powszechnego. Po 6 latach od „odejścia do domu Ojca” wielki Papież, nasz ukochany rodak i nade wszystko wspaniały człowiek, Jan Paweł II został oficjalnie uznany przez Magisterium Ecclesiae za błogosławionego. Do obchodów tego wydarzenia od ponad 3 miesięcy przygotowywała się cała Polska. W dzień beatyfikacji odprawiano uroczyste Msze św. dziękczynne, odbywały się liczne marsze pamięci, powstawały miejsca pamiątkowe poświęcone osobie Papieża Polaka. Również mieszkańcy Gryfic oddali hołd nowemu błogosławionemu. W niedzielny ranek 1 maja na placu przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa została odsłonięta i poświęcona tablica z wizerunkiem Jana Pawła II, na której wyryty został napis: „Szukałem was...” - słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego na łożu śmierci, przypominające nam, że wzorem Dobrego Pasterza pragnął zawsze być blisko powierzonej mu owczarni, a wyjątkowe miejsce w jego sercu zajmowali ludzie młodzi. Słowa te również staną się dla nas - miejmy nadzieję - mobilizacją, aby „dać się odnaleźć” nowemu błogosławionemu poprzez zgłębianie jego nauczania i wcielanie treści, które głosił, w nasze codzienne życie.
W Gryficach główne obchody beatyfikacyjnej uroczystości odbyły się w sobotę 7 maja, kiedy mieszkańcy powiatu gryfickiego zgromadzili się w centralnym punkcie naszego miasta - przyratuszowym pl. Zwycięstwa. O godz. 14.30 spod tablicy poświęconej Janowi Pawłowi II i nowo poświęconego obelisku przy parafii NSPJ wyruszyła defilada, na czele której maszerowała młodzieżowa orkiestra dęta pod batutą Kamila Grochowskiego, za nią m.in. kombatanci, przedstawiciele szkół i środowisk naukowych, służby mundurowe, członkowie stowarzyszeń i klubów religijnych miasta, dzieci pierwszokomunijne z Gryfic i Cerkwicy oraz młodzież niosąca krzyż i ikonę - przywiezione niedawno z Choszczna - symbole Archidiecezjalnych Dni Młodych, dorocznego święta, którego w roku 2012 miasto będzie organizatorem. Nie zabrakło również przedstawicieli władz samorządowych na czele z burmistrzem Andrzejem Szczygłem, starostą Kazimierzem Saciem i posłem Konstantym Tomaszem Oświęcimskim.
Po dotarciu na pl. Zwycięstwa o godz. 15 gryficzanie uczestniczyli we Mszy św. polowej będącej dziękczynieniem za dar osoby Jana Pawła II i jego beatyfikację oraz za poległych w obronie naszej Ojczyzny. Eucharystię sprawowali księża z całego dekanatu pod przewodnictwem ks. Ireneusza Pastryka (ku naszej radości gościliśmy także zaprzyjaźnionego z miastem duszpasterza młodzieży z Goleniowa ks. Waldemara Piątka). W okolicznościowej homilii dziekan ks. kan. Jerzy Sosna przypomniał historię pontyfikatu naszego rodaka, wskazując m.in. na przesłanie pokoju, którego Papież Polak był wielkim orędownikiem, oraz znaczenie jego nauczania dla zarówno duchowego, jak i społeczno-politycznego wymiaru odrodzenia Polski po trudnych latach komunizmu.
Po wspólnej modlitwie przyszedł czas na akcent artystyczny - swoją twórczością podzieliła się z przybyłymi miejscowa poetka Alicja Czerwińska, następnie wystąpiły grupy muzyczne, m.in. chór kombatantów ze Szczecina, chór „Viola” i ludowy zespół „Przepióreczki”. Mając w pamięci przypadającą na dzień następny rocznicę zakończenia II wojny światowej, wykonano także kilka wzruszających utworów patriotycznych. Po tej sporej dawce uniesień duchowo-estetycznych można było pokrzepić ciało specjalnie przygotowanymi atrakcjami kulinarnymi.
Początek maja 2011 r. w pamięci gryficzan zapisze się z pewnością wspaniałą kartą. Dzięki życzliwości Radia PLUS Gryfice także w pamięci wszystkich słuchaczy, którzy mogli wysłuchać Mszy św.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję