Reklama

Fatimskie „okno nadziei” dla świata

Wszystko zaczęło się 94 lata temu w portugalskiej Fatimie... Wówczas to „Dziewica Maryja zstąpiła z nieba, aby przypomnieć nam o prawdach Ewangelii”. Wydarzenie to Ojciec Święty Benedykt XVI nazwał „oknem nadziei”, które Bóg otwiera, „gdy człowiek zamyka przed Nim drzwi”. Razem z całym Kościołem wpatrujemy się w to „okno nadziei”, w którym jaśnieje postać Matki Najświętszej, wstawiającej się za ludzkością u swojego Syna i powstrzymującej każące ramię Boga.
W 2017 r. przypada setna rocznica objawień fatimskich. Wierzymy, że będzie to czas szczególnej łaski, dlatego pragniemy przygotować się na tę chwilę, podejmując Nowennę, która rozpoczęła się 13 maja 2009 r., a zakończy 13 maja 2017 r. „Pewni zwycięstwa” i „bezpieczni na krawędzi czasu” pochylamy się w tym roku nad prawdą o rzeczach ostatecznych, wierząc, że jest coś „więcej niż doczesność” i pragnąc się na to „więcej” przygotować. Służą temu Nabożeństwa Fatimskie, które w naszej diecezji, szczególnie uroczyście sprawowane są w parafii pw. Trójcy Świętej w Komarowie. 13 maja br. zainaugurował je abp Stanisław Wielgus z Lublina, który przewodniczył Eucharystii i poprowadził procesję ze świecami wokół komarowskiego Rynku.
Na nabożeństwo przybyły rzesze czcicieli Matki Najświętszej w Jej fatimskim wizerunku. Sam ks. Proboszcz wydawał się być zaskoczony frekwencją; zaskoczony, ale i rozradowany, bo od zawsze szerzenie czci do Najświętszej Maryi Panny leżało mu na sercu. Prośby i podziękowania, jakie przed Mszą św. popłynęły do Fatimskiej Pani, były niewątpliwym dowodem przywiązania i miłości, jakimi otaczana jest Maryja przez parafian z Komarowa. W treści orędzia, stanowiące kanwę tegorocznych rozważań, wprowadziły przybyłych „fatimskie dzieci” - w tej roli znakomicie spisały się dzieci komarowskie, które wcześniej, wraz z przedstawicielami różnych grup społecznych, radośnie powitały gościa z Lublina.
Homilia ks. abp. Wielgusa była wspaniałą lekcją historii Polski i miłości do Matki Bożej. Ks. Arcybiskup ukazał źródła zakorzenienia naszego narodu w szczególnej czci Matki Najświętszej. Przypomniał wydarzenia z dziejów naszego kraju, które dzięki wstawiennictwu Maryi, dzięki gorącemu nabożeństwu do Niej kolejnych pokoleń Polaków, kończyły się dla nas pomyślnie. Nasza pobożność maryjna nie jest wcale naiwnym sentymentalizmem, co często jest nam zarzucane, jest potężną siłą, która broniła i broni naszego narodu w chwilach trudnych. Nawiązując do treści objawień fatimskich ks. abp Wielgus przestrzegł obecnych przed bezbożnymi ideologiami, szerzącymi się także w naszych czasach. Nigdyś były nimi stalinizm i hitleryzm, a dziś można je określić wspólnym mianem „cywilizacji śmierci”. Ks. Arcybiskup zauważył, że ta nowa ideologia zła sięga bardziej w głąb serca, a jej „krzewicielami” są przede wszystkim koncerny medialne, które poprzez bezbożne programy telewizyjne, radiowe, poprzez prasę szerzą rozpustę, przemoc i wszelki grzech. Arcybiskup podkreślił, że trzeba nam w dzisiejszych czasach mieć odwagę sprzeciwiać się tej ideologii, mówić, jak najwięcej, o śmierci, piekle, czyśćcu... bo są to rzeczywistości, a nie mit. I modlić się nieustannie przez wstawiennictwo Matki Bożej za grzeszny świat. Nie ustawać w modlitwie.
Ta zachęta Arcybiskupa zaowocowała gorliwą modlitwą różańcową przed Najświętszym Sakramentem. Także z modlitewnym śpiewem na ustach rzesze parafian i gości przybyłych na nabożeństwo, wyruszyły w procesji ulicami Komarowa, głosząc orędzie fatimskie wszelkiemu stworzeniu.
Nie można nie wspomnieć, że 13 maja br. przypadła także 30 rocznica zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II i cudownej interwencji Fatimskiej Pani. Uczestnicy Nabożeństwa Fatimskiego w Komarowie bardzo odczuwali obecność nowego Błogosławionego, podobnie jak uczestnicy Mszy św. w Fatimie. Ponad 250 tys. osób przybyłych w piątek do Fatimy na uroczystości dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II mogło zobaczyć niecodzienne zjawisko: słońce otoczone różnokolorową obręczą. Wielu pielgrzymów interpretowało ten fenomen jako cud Jana Pawła II. Zjawisko zaobserwowano na zakończenie fatimskich uroczystości, po wyświetleniu na telebimach filmu dokumentalnego o Papieżu, a dostrzegalne było tylko w Fatimie i jej okolicach. Dla niewierzących mogło to być tylko, nic nie znaczące, zjawisko atmosferyczne, lecz my mamy prawo odczytywać je jako szczególny znak obecności Maryi, która była i jest „Matką z nami”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję