Reklama

Kościół

Monachium: wszczęto starania o beatyfikację członka „Białej Róży”

Archidiecezja Monachium i Fryzyngi podejmuje starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Willi Grafa, członka „Białej Róży” - niemieckiej grupy antynazistowskiej o orientacji chrześcijańskiej – informuje agencja CNA Deutsch.

W poniedziałek 12 października mija 77 lat od jego egzekucji w więzieniu w Monachium.

Starania te trwają od trzech lat: w 2017 r. rozpoczęto wstępne dochodzenie, w którym teologowie i historycy zajmują się życiem i pismami Grafa. Po jego zakończeniu może nastąpić otwarcie procesu beatyfikacyjnego.

Willi Graf urodził się 2 stycznia 1918 r. w Kuchenheim w Nadrenii i już w młodym wieku był członkiem stowarzyszeń katolickich. Od 1937 r. studiował medycynę w Bonn, w 1940 r. został wcielony do Wehrmachtu jako sanitariusz. Przemieszczając się po Europie był świadkiem okrucieństw wobec Żydów w warszawskim getcie oraz cywilnej ludności na okupowanych terenach Rosji sowieckiej.

Reklama

W 1942 r. został wysłany do Monachium, aby kontynuować studia medyczne. Tam dołączył do grupy studentów „Białej Róży”, którzy metodami pokojowymi, w ulotkach wzywali do oporu przeciwko Hitlerowi i reżimowi narodowosocjalistycznemu. 18 lutego 1943 r. został aresztowany wraz z siostrą Anneliese. Podczas trwającego pół roku śledztwa nikogo nie wydał, biorąc całą winę na siebie. 19 kwietnia został skazany na śmierć, a 12 października ścięty w więzieniu Monachium-Stadelheim.

W ramach wstępnego dochodzenia postulator zajmuje się życiem Grafa i jego opinią wśród wiernych. Biegli teologowie badają pisma Willi Grafa. Po zakończeniu badania wstępnego możliwe jest wszczęcie postępowania beatyfikacyjnego.

16 grudnia archidiecezja monachijska otworzyła formalnie dwa procesy beatyfikacyjne: pochodzącego z Włoch niemieckiego teologa katolickiego i filozofa religii Romano Guardiniego (1885-1968) i publicysty, krytyka narodowego socjalizmu Fritza Gerlicha (1883-1934).

2020-10-12 20:10

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spogląda z domu Ojca i nam błogosławi

Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie - te słowa witały pielgrzymów na plakatach w niemal każdym zakątku Wiecznego Miasta. Doskonale pamiętamy je sprzed sześciu lat, kiedy potęgowały smutek na wieść o śmierci Jana Pawła II. Teraz nabrały nowego, radosnego znaczenia.
Gdy wikariusz Papieża dla diecezji rzymskiej - kard. Agostino Vallini oraz postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II - ks. prał. Sławomir Oder podeszli do ołtarza, by prosić o beatyfikację Papieża Polaka, serca wiernych zaczęły bić szybciej, a na Placu św. Piotra rozległy się brawa.

CZYTAJ DALEJ

Bielskie Wieczory Uwielbienia u salwatorianów

2023-01-30 19:12

[ TEMATY ]

salwatorianie

uwielbienie

Marcin Zieliński

Andrzej Omyliński

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

Podziękowania dla małżonków składających świadectwo.

W salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Polski odbywają się Bielskie Wieczory Uwielbienia.

Na spotkania składa się Msza św., świadectwo zaproszonych gości i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Jasełka z historią Mydlnik w tle

2023-01-31 00:20

Beata Wyżga

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

W wystawienie jasełek zaangażowało się wiele osób

    Oazowa młodzież z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mydlnikach wystawiła w niedzielę 22 stycznia w Klubie Kultury Mydlniki „Mydlnickie Jasełka”, które poprzedziło kolędowanie po mydlnickich domach w dniach 7-8 stycznia 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję