Reklama

Polska

Rocznica wybuchu II wojny światowej

[ TEMATY ]

wojna światowa

Henryk Kotowski/wikipedia.org

Załoga polskiej wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte stanęła jako pierwsza w obronie nie tylko zaatakowanej ojczyzny, nie tylko polskiej wolności, ale czegoś więcej - chrześcijańskiego ładu i to w wymiarze ojczyzny, Europy i świata - mówił abp Sławoj Leszek Głódź 1 września na Westerplatte podczas obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na uroczystości przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte obecni byli m.in. premier Donald Tusk, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Abp Głódź mówił, że choć wiele się wydarzyło w ciągu 74 lat, które minęły od pamiętnego świtu 1 września 1939 roku, to nie sposób zapomnieć tamtej godziny. Są bowiem takie wydarzenia w dziejach ludzi i narodów, które nie tylko kształtują historyczną pamięć, ale i odwołują do ludzkich sumień. - Musi się z nimi zmierzyć każde pokolenie i jednym z nich jest to, co miało miejsce na Westerplatte. To tutaj o świcie 1 września padły strzały, w Wieluniu padły bomby, rozpoczęło się misterium wielkie nieprawości i zła – mówił metropolita gdański.

Przypomniał, że wtedy rozpoczął się „czas agresji ideologii narodowego socjalizmu, która negowała prawa Boże i wywiedzione z nich prawa ludzkie, odrzuciła przykazania Dekalogu, Chrystusowe przykazania, byście się wzajemnie miłowali”. - Załoga polskiej wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte stanęła jako pierwsza w obronie nie tylko zaatakowanej ojczyzny, nie tylko polskiej wolności, ale czegoś więcej - chrześcijańskiego ładu i to w wymiarze ojczyzny, Europy i świata – podkreślił arcybiskup, dodając, że tak było na frontach wschodu i zachodu, północy i południa, gdziekolwiek walczył żołnierz polski w wielu miejscach bitew i kaźni.

- Ci żołnierze spod Westerplatte byli żołnierzami, którzy poszli na dobry bój, wypełnili żołnierskie zadanie, stali się symbolem nieustępliwej walki i są nim po dziś dzień – mówił abp Głódź. - Tworzyli etos honoru, wolności, braterstwa. Te wartości nie wietrzeją, trwają do dziś, dlatego dziś jesteśmy tu i dziękujemy Bogu za tych, co wtedy i później nie zwątpili w sens ojczyzny, braterstwa i miłości. I w imię tej miłości, w imię tego braterstwa ofiarowali swe żołnierskie życie na siew wolności i siew pokoju.

Reklama

- Wy, żołnierze Najjaśniejszej Rzeczpospolitej przyszliście dzisiaj oddać hołd żołnierzom Westerplatte, ale także Oksywia, Helu, polskiego Wybrzeża i morza. Nasi bracia żołnierza weszli w krąg największej miłości, bo nie ma większej miłości, niż gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich. I dzisiaj dziękujemy im za ofiarną miłość ufną modlitwą, niech spoczywają w miłości Boga, niech o nich pamięta ojczyzna – zakończył metropolita gdański.

Premier Donald Tusk przypomniał, że 1 września 1939 roku to dla Polaków dramatyczna lekcja. Tu żołnierze walczyli w poczuciu świętości sprawy, ale i osamotnienia. Początek II wojny światowej Polska przegrała, bo nie była gotowa do obrony z potężnym przeciwnikiem po zaledwie 20 latach budowania odzyskanej niepodległości. Wówczas przegrała "wyścig z historią". Premier wyraził jednak przekonanie, że dziś wyścig o nowoczesną armię i dobrych sojuszników Polska wygra.

Prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz przywitał wszystkich obecnych, wśród nich generałów, admirałów, posłów i senatorów, a także delegacje z Hiszpanii, Białorusi, Wielkiej Brytanii i członków polsko-rosyjskiej Szkoły pod Żaglami. Przypomniał, ze żołnierze z Westerplatte jako pierwsi stawili opór totalitaryzmowi nazistowskiemu, walczyli o wolność Polaków, ale i Europejczyków.

Uroczystości zakończyły Apel Poległych, salwa honorowa i sygnał hasło Wojska Polskiego.

2013-09-01 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Msza św. w katedrze polowej w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej

[ TEMATY ]

Warszawa

wojna światowa

katedra

Msza św.

wojna

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

- W setną rocznicę wybuchu I wojny światowej chcemy się modlić za ofiary tamtego konfliktu zbrojnego. Pragniemy także wyciągnąć wnioski z wielkiego dramatu, wszak historia jest nauczycielką życia – powiedział podczas wieczornej Mszy św. w katedrze polowej bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. Dziś przypada setna rocznica wybuchu I wojny światowej, drugiego co do wielkości konfliktu zbrojnego w dziejach świata.

W homilii bp Guzdek podkreślał, że poznając kulisy wybuchu pierwszej wojny „zaczynamy lepiej rozumieć, że ten kto sieje nienawiść zbiera ziarna łez, cierpienia i śmierci”. - Najlepszą obroną przeciw agresji i nienawiści jest wsiewanie w ludzkie serca ziaren miłości i przebaczenia. Jedynie dobro jak ten ewangeliczny zaczyn może przemienić ludzkie serca i powstrzymać wybuch nowych konfliktów - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek powrócił do Rzymu z Afryki

2023-02-05 17:26

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek powrócił w niedzielę do Rzymu z Afryki. W czasie swej 40. zagranicznej pielgrzymki, która trwała sześć dni, odwiedził Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy, dwa kraje zmagające się ze zbrojną przemocą i ubóstwem.

Samolot z papieżem wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję