Reklama

Wiadomości

Wyniki wyborów na Litwie nie były dużym zaskoczeniem

Wyniki wyborów na Litwie nie były dużym zaskoczeniem.Mało dynamiczną kampanię wyborczą zdominowały tematy społeczno-ekonomiczne: kwestie edukacji, reformy opieki zdrowotnej oraz skutków pandemii – ocenia politolog dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL.

[ TEMATY ]

KUL

Lublin

Adobe Stock

Politolog KUL zaznacza, że mimo zwycięstwa Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD) w I turze, nie jest pewne czy to ta partia będzie tworzyła koalicję.

„Podczas poprzednich wyborów do Seimasu w 2016 r. konserwatyści zdobyli najwięcej głosów, ale w II turze w wyborach większościowych to Chłopi uzyskali większość, co ostatecznie przełożyło się na ich sukces. Wydaje się, że bez względu na to kto ostatecznie utworzy rząd, na Litwie będzie kontynuowany dotychczasowy kurs w polityce zagranicznej (relacje z USA i UE, współpraca z Polską) oraz wewnętrznej: koncentracji na tematach społeczno-ekonomicznych i walce ze skutkami pandemii” – powiedziała dr Kuczyńska-Zonik.

Dodała, że wyniki wyborów nie były dużym zaskoczeniem, gdyż sondaże z września wskazywały duże poparcie dla obu partii, które zdobyły największą liczbę głosów, z lekką przewagą Chłopów i Zielonych (wg badań „Vilmorus“ LVŽS i TS-LKD uzyskałyby po 15 proc.; wg „Baltijos tirimai” – odpowiednio 23 proc. i 18 proc.).

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) uzyskała 4,8 proc., i nie przekroczyła progu wyborczego, co oznacza spadek poparcia w stosunku do poprzednich wyborów (obecnie partia posiada 8 mandatów w Seimasie).

„W parlamencie będą mogli ją reprezentować jedynie kandydaci, którzy wygrali w okręgach jednomandatowych (przewiduje się, że ugrupowanie może zdobyć 2-5 miejsc). Wydaje się, że na niskie noty wpłynęły krytyczne komentarze członków partii w stosunku do działań rządu litewskiego wobec Białorusi (w tym wypowiedź Zbigniewa Jedzińskiego broniącego Łukaszenkę)” – zaznacza ekspertka.

Dr Kuczyńska-Zonik podkreśla, że zgodnie z litewską konstytucją jednoizbowy parlament na Litwie (Seimas) składa się z 141 członków. 70 osób wybieranych jest w wyborach proporcjonalnych w jednym okręgu ogólnokrajowym z list partyjnych, natomiast 71 – w okręgach jednomandatowych zgodnie z zasadą większościową.

Reklama

W przypadku wyborów proporcjonalnych obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy dla partii i 7-proc. dla koalicji partii. Z kolei w jednomandatowych okręgach wyborczych wymagane jest uzyskanie ponad 50 proc. głosów – w przeciwnym wypadku organizuje się drugą turę, w której bierze udział dwóch kandydatów o największej liczbie głosów zdobytych w pierwszej turze.

I tura wyborów parlamentarnych na Litwie odbyła się 11 października (II tura będzie 25 października). Największe poparcie w wyborach proporcjonalnych uzyskali konserwatywny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) – 24 proc. i centrolewicowy Litewski Związek Chłopów i Zielonych (LVŽS) – 17,5 proc.; następnie Partia Pracy (DP) – 9,5 proc., Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) – 9,3 proc., Partia Wolności (LP) – 9 proc. oraz Ruch Liberalny Republiki Litewskiej (LRLS) – 6,8 proc.

W większości okręgów jednomandatowych wymagana będzie druga tura. Frekwencja wyniosła 47 proc. i jest niższa niż w poprzednich wyborach o 3 proc.

2020-10-13 16:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolegium Rektorskie KUL: za tezami oczerniającymi św. Jana Pawła II nie idą żadne fakty

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

KUL

©Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Za subiektywnymi tezami oczerniającymi św. Jana Pawła II, nie idą żadne fakty i obiektywne ustalenia. To właśnie papież z Polski rozpoczął walkę ze sprawcami czynów, godzących w podstawową godność najsłabszych, wprowadzając zasadę „zero tolerancji dla pedofilii” – podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Kolegium KUL, w wydanym w sobotę oświadczeniu, zaznacza, że dostrzega krzywdę i ból ofiar przestępstw seksualnych. „Kierujemy do nich wyrazy głębokiego współczucia i zapewniamy o naszym wsparciu oraz modlitwie, a także o pomocy, którą mogą otrzymać we wspólnocie Kościoła. Bezsprzecznie konieczne jest sprawiedliwe rozliczenie sprawców nadużyć, podjęcie pokuty i prośba o przebaczenie ich haniebnych win. Niezbędne jest też ciągłe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży we wszystkich środowiskach” – czytamy w dokumencie.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego

2023-02-02 12:14

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Magdalena Pijewska

Bp Edward Dajczak

Bp Edward Dajczak

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Edwarda Dajczaka z urzędu biskupa diecezjalnego. Tym samym bp Edward Dajczak po ponad 15 latach posługi przechodzi na emeryturę, a nowym biskupem koszalińsko-kołobrzeskim zostaje bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy koadiutor.

Decyzję papieża 2 lutego ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce. Informacja została podana do publicznej wiadomości w koszalińskiej katedrze po godz. 12.00.

CZYTAJ DALEJ

Osoby konsekrowane znakiem nadziei

2023-02-03 02:38

Marian Florek

Arcybiskup Wacław Depo: – Jesteśmy, aby potwierdzić prymat wiary w Boga, który jest zawsze pierwszy w porządku miłości i potwierdzić, że Bóg nie jest nigdy konkurentem dla naszej wolności

Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z okazji święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w polskiej tradycji również świętem Matki Bożej Gromnicznej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i ks. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję