Reklama

Upamiętniono nazaretanki więzione przez komunistów

W obchodzony właśnie teraz w czerwcu jubileusz 10-lecia reaktywacji Zespołu Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej włączono także historyczny aspekt obecności zgromadzenia w Kielcach, poprzez upamiętnienie trzech sióstr, doświadczonych prześladowaniem, zniesławieniem i wreszcie więzieniem w czasach PRL (1952-56). Lekcja niedawnej, a tak szybko zapominanej historii...

Niedziela kielecka 26/2011

Poświęcenie tablicy upamiętniającej trzy siostry związane ze szkołą, konferencja naukowa „Walka o wartości w stalinowskiej szkole” i program artystyczny złożyły się na obchody upamiętnienia sióstr: s. Izabelli Machowskiej, s. Beatrix Kirkor, s. Benigny Westwalewicz. Uroczystość odbyła się 2 czerwca.
Cała społeczność szkoły oraz zaproszeni goście zebrali się przed budynkiem przy ul. Słowackiego, gdy bp Marian Florczyk poświęcił tablicę umieszczoną obok wejścia do szkoły. - Upamiętnione dzisiaj siostry nadal uczą nas prawdy (…). Umiały jej strzec w imię miłości ojczyzny i Kościoła - powiedział. Po krótkim programie artystycznym przygotowanym przez młodzież, rozpoczęła się historyczna część jubileuszu - konferencja naukowa w WSD.
S. Leticja Danuta Łasek, dyrektor szkoły, podkreśliła, że spotkanie zaplanowano jako lekcję historii dla mieszkańców miasta, szczególnie dla młodzieży (rozesłano zaproszenia do ok. 100 szkół, odpowiedziało 16) oraz że uroczystość wpisuje się obchody 10-lecia reaktywacji szkolnej placówki nazaretańskiej, którą komuniści zamknęli w 1960 r.
Historyczno-socjologiczne tło tamtych czasów scharakteryzował prof. Jan Żaryn z Warszawy, analizując przede wszystkim proces kształtowania „nowego człowieka” według doktryny stalinowskiej. Była to opowieść o wyrafinowanych sposobach niszczenia tradycyjnego systemu wartości, od stuleci wyznawanych w Polsce. Prof. Żaryn przypomniał m.in. rolę cenzury, etapy eliminowania religii ze szkół, zakładanie placówek TPD, „flirt” z ludźmi pióra i sztuki, zmianę kalendarza świąt i in. - System stalinowski miał charakter totalny, a więc ambicję, by nie pozostawić żadnego fragmentu życia społecznego bez ingerencji, także prywatności i sumień - mówił.
Prof. Ryszard Gryz (UJK - Kielce) przypomniał czasy aresztowania bp. Czesława Kaczmarka i duchowieństwa kieleckiego, co stało się znamiennym „poligonem doświadczalnym” w latach 1945- -56 w walce z Kościołem w PRL. Cytował m.in. zapiski Prymasa Wyszyńskiego wskazujące na uznanie bp. Kaczmarka za główną postać w walce z wartościami reprezentowanymi przez Kościół katolicki, omówił metody osłabienia roli Episkopatu i rozłamu wśród duchowieństwa. Było to zarazem tło do aresztowania związanych z Kielcami sióstr nazaretanek i zamykania szkół zgromadzenia w komunistycznej Polsce - mówiły o tym archiwistki zgromadzenia - s. dr Barbara Gromada z Warszawy i s. mgr Danuta Kozieł z Krakowa. Kieleckie wątki uzupełnił wykład dr. Tomasza Domańskiego z IPN i podsumowanie Leszka Bukowskiego, naczelnika delegatury IPN w Kielcach.
Dla zobrazowania tamtych doświadczeń i czasów, warto przytoczyć fragment wspomnień więzionej s. Izabelli Jadwigi Machowskiej: „Zamigotały światła Warszawy. Niczym zbrodniarza otoczyli mnie więzienni strażnicy. Straszliwe więzienie mokotowskie (…). Serce biło jak młotem. Opanował mnie straszliwy lęk, choć na dnie duszy panował przedziwny spokój. Ciało jednak drżało. Co oni będą ze mną robić??? Boże, przecież nie wolno mi zdradzić ani Ciebie, ani Kościoła, ani Nazaretu… (…). Do fizycznych tortur stosowanych wówczas na Mokotowie zaliczyć należy nieprzespane noce, wymyślne nocne rewizje, potem katorga stójek. Stałam przez 6-8 godzin, a kiedy mdlałam, polewano mnie kubłem zimnej wody. Poza tym tak silne światło w twarz, że nie wytrzymywały tego ani oczy, ani głowa. No i głód. Ponieważ nie przyznawałam się do niczego, szantażowano mnie w straszliwy sposób. Wszystkiemu temu towarzyszyły straszliwe wrzaski, przekleństwa, wyzwiska, groźby. Bywało też, że wprost ze śledztwa, zamiast do celi, która po przebytym śledztwie wydawała się rajem, prowadzono mnie do karca, gdzie już do reszty wyzuwano z jakiegokolwiek człowieczeństwa… Idę więc na śledztwo, straszliwe śledztwo… Lęk zaciskał krtań. Błagałam Ducha Świętego i Matkę Bożą, aby mnie strzegli i nie pozwolili, bym przyniosła wstyd Bogu, Kościołowi i Nazaretowi”…
Konferencja przypominająca siostry i czasy, w których żyły, odbywała się przy dość licznym udziale reprezentacji uczniów szkół ponadgimnazjalnych m.in. z Kielc, Skarżyska-Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego, Zagnańska, Włoszczowy, Wodzisławia, Starachowic, Opatowa.
Uroczystość w Kielcach zgromadziła także licznie przybyłe siostry i poczty sztandarowe szkół nazaretańskich z różnych stron Polski, m.in. z Warszawy, z Krakowa. Obecna była przełożona prowincjalna zgromadzenia - s. Benedetta Pielech z Krakowa z siostrami z zarządu, siostry nazaretanki z różnych domów: s. przełożona Lucjana Mucha, s. przełożona Renata Kania, s. przełożona Katarzyna Witkowska, delegacja ze szkoły warszawskiej z s. dyrektor Ruth Kawą i pocztem sztandarowym oraz społeczność kieleckiego Nazaretu. Był wicekurator oświaty Lucjan Pietrzczyk, przedstawiciele kieleckiej delegatury IPN oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, kapłani, uczniowie szkoły i jej absolwenci.
Jubileusz 10-lecia szkoły powołanej ponownie - wbrew tamtym czasom - był obchodzony 10 czerwca z Mszą św. w bazylice, sprawowaną przez bp. Kazimierza Ryczana, połączoną z zawierzeniem Patronce, spotkaniem absolwentów, prezentacją na temat szkoły, a także 18 czerwca - gdy spotkali się uczniowie z tamtych trudnych lat 1945-60. Obchody uświetniło także specjalne wydawnictwo - „Dzieje Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Księga Jubileuszowa”.

* * *

S. IZABELLA JADWIGA MACHOWSKA (1902-1983)
Była w zgromadzeniu od 1922, a w Kielcach pracowała w latach 1945-51. Prowadziła remont szkoły i klasztoru po zniszczeniach wojennych. Osadzona w więzieniu mokotowskim, poddawana była torturom fizycznym i psychicznym celem wymuszenia przyznania się do współpracy szpiegowskiej, o którą oskarżony był bp Czesław Kaczmarek. Mimo długiego śledztwa, nie udało się włączyć siostry do procesu bp. Kaczmarka. Została oskarżona o przynależność do ośrodka antypolskiego, szpiegostwo i czerpanie korzyści majątkowych ze szpiegostwa. 7-letni wyrok odsiadywany w więzieniu w Fordonie, skróciła amnestia. W 1955 r. s. Machowska wyszła na wolność, a w 1958 r. wyjechała do Rzymu, gdzie spisała swoje doświadczenia więzienne pt. „Moje wspomnienia z lat łask i cierpień”. Spoczywa w Warszawie.

Reklama

S. BEATRIX JADWIGA KIRKOR (1895-1985)
Do zgromadzenia wstąpiła w 1923 r. Od 1939 r. była przełożoną placówki w Kielcach, podczas wojny - członkiem Armii Krajowej o ps. „Bea”. W 1945 r. organizowała od nowa razem z s. Inez Strzałkowską szkołę nazaretańską w Kielcach. Aresztowana w 1952 r. w Warszawie, gdy była już przełożoną prowincjalną. Osadzona na Mokotowie, była oskarżona o przekazywanie informacji szpiegowskich. Winy nie udowodniono. W 1953 r. została zwolniona z więzienia i powróciła do swoich obowiązków w stolicy. Niechętnie wracała do więziennych wspomnień. Została pochowana w Krakowie.

S. BENIGNA JULIA WESTWALEWICZ (1908-1955)
W zgromadzeniu od 1927 r., w Kielcach od 1951 r. Aresztowana w 1952 r., była oskarżona o współpracę z ośrodkiem antypolskim, czerpanie korzyści materialnych ze szpiegostwa, spekulacje obcą walutą. Podczas pobytu w więzieniu w Kielcach stosowano wobec niej brutalne metody nacisku, w wyniku czego rozwinęła się nieuleczalna choroba nowotworowa. 2 lata wyroku zamieniono na 14 miesięcy. S. Benigna zmarła w Kielcach w wieku 47 lat. Została pochowana na Cmentarzu Nowym w Kielcach w kwaterze sióstr nazaretanek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Kościoły na całym świecie apelują o rozbrojenie nuklearne

2020-08-05 17:33

[ TEMATY ]

Rozbrojenie nuklearne

wikipedia.org

W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki Kościoły na całym świecie apelują o rozbrojenie nuklearne.

Biskupi przypominają słowa Papieża Franciszka wypowiedziane podczas pielgrzymki do Japonii. Podkreślił wówczas, że niemoralne jest zarówno wykorzystanie energii atomowej w celach wojskowych, jak i samo posiadanie broni nuklearnej.

Biskupi Stanów Zjednoczonych zapewniają, że wraz z narodem japońskim opłakują niewinnych ludzi, którym odebrano życie oraz kolejne pokolenia, które wciąż doświadczają tragicznych skutków tych ataków. „W celu rozwiązania sporów między narodami zawsze szukajmy ścieżki pokoju i alternatywy dla wojny” – apeluje przewodniczący episkopatu USA abp Jose Gomez.

Z kolei biskupi Anglii, Walii i Szkocji uważają, że rocznica jest dobrą okazją, aby zastanowić się nad przyszłością arsenału nuklearnego Wielkiej Brytanii. Przywołują słowa Franciszka, który powiedział w Japonii, że „groźba wzajemnego zniszczenia i masowej zagłady jest całkowicie nie do pogodzenia z wysiłkami na rzecz budowania pokoju”. Podkreślają, że wielką niesprawiedliwością jest trwonienie ogromnych sum na podtrzymywanie arsenału podczas, gdy tak wielu ludzi na całym świecie cierpi głód. Wzywają do całkowitego pozbycia się broni jądrowej.

Również dwa największe Kościoły Niemiec, katolicki i ewangelicki zaapelowały do polityków o zaangażowanie w budowanie świata wolnego od broni nuklearnej. „Jest to ważne zwłaszcza teraz, gdy mamy do czynienia z fatalną deregulacją międzynarodowych umów dotyczących broni jądrowej i rośnie niebezpieczeństwo jej użycia” – napisali biskupi. Przypominają, że dla katolików i protestantów zarówno użycie broni jądrowej, jak i stosowanie jej jako strategicznego straszaka zawsze było niemoralne i nieodpowiedzialne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję