Reklama

Na drogach poszukiwania Komunii z Bogiem

W poszukiwaniu wspólnoty żyjącej prawdziwą miłością Boga

Niedziela przemyska 26/2011

13. Niedziela Zwykła „A”
2 Krl 4, 8-11.14-16a; Mt 10, 37-42

Jeżeli o Ewangelii mówimy „Dobra Nowina”, to dzisiejsza perykopa ukazuje też wielki dramat, a nawet tragedię, jaką można przeżyć w tej drodze za Jezusem. Jej autorem nie jest On, ale bywa, że nasi najbliżsi. Czasem jest to świadome ich działanie, innym razem rodzi się ten dramat z niezrozumienia i niemożności przekroczenia pewnych okoliczności, w których przyszło nam żyć.
Oto dwa przykłady: Nikt z nas nie ma wątpliwości, że wielkim problemem naszej wspólnoty narodowej jest alkohol. Powoli wkradają się w ten proces degradacji społeczeństwa nieczystość, narkotyki i hazard. Ludzie, którzy podejmują walkę z tymi zagrożeniami, narażają się na prześladowanie - tak, to nie pomyłka. To wielkie prześladowanie, które polega na ostracyzmie, jak w przypadku pana Stanisława z Akcji Katolickiej, który przeciwstawił się powstaniu kasyna w Krośnie. Takie cierpienie dotyka Józia z Domowego Kościoła, którego prześladuje najbliższa rodzina z tego tylko powodu, że jest abstynentem i kiedy przyjeżdża do domu, staje się wyrzutem sumienia dla pozostałych. Dlatego wyładowują na nim złość, śmiejąc się - „biskup przyjechał, Rydzyk przyjechał i już się nie napijemy”. A on widzi, jak bardzo jest im potrzebna trzeźwość, jak alkohol niszczy ich samych i ich rodziny. Cierpi. Ileż świadectw mogliby dać młodzi ludzie, którzy, żyjąc uczciwie, czysto, narażają się na niewybredne żarty swoich rówieśników, których boli ich inność, bo niepokoi sumienia, dotyka rdzenia człowieczeństwa, które woła o piękno życia, bo tylko ono zachęca do pracy, a ta jest zadatkiem zmartwychwstania, jak to pięknie ujął poeta.
Jest konieczność poświęcenia miłości rodziców, które to poświęcenie jest ceną pójścia za Nim. W jednej z biografii św. Teresy od Krzyża (Edyty Stein), opisana jest przejmująca bólem scena: oto Edyta, po przyjęciu chrześcijaństwa, ujawnia to swojej matce. Żydzi nie uznają takiego przejścia. Każdy, kto porzuca judaizm, staje się dla nich martwym. Matka mimo, że stara się zrozumieć córkę, nie może już przytulić jej do siebie. Edyta musi opuścić dom rodzinny, co też czyni. Kiedy jest już za drzwiami domu, jeszcze raz z ulicy podnosi głowę, patrząc w stronę okna rodzinnego domu. Dostrzega za firanką postać matki. Było to, jak opisuje biograf: „ostatnie na ziemi spotkanie tych dwóch kochających się kobiet. Kolejne miało miejsce w niebie, tak wierzę”. Jezus nie ukrywa, że droga za Nim często wymaga uwzględnienia trzech rzeczy:
Jezus oferuje walkę. Podczas tej walki wrogami mogą okazać się najbliżsi domownicy.
Jezus oferuje wybór. Człowiek nieraz musi dokonać wyboru pomiędzy tym, co jest mu najbliższe na ziemi, a wiernością względem Jezusa Chrystusa.
Jezus ofiaruje krzyż. On nie staje przeciw naszej prawdziwej miłości. Ból, jaki się czasem pojawia, ma za zadanie uleczyć miłość chorą. Żaden wybór Jezusa nie zubaża człowieka, wręcz przeciwnie - ubogaca, także i tych, którzy kiedyś zrozumieją ów radykalizm naszej drogi. W Nazarecie są dwa zarysy starożytnego domu. Oprowadzający objaśniają: ten pierwszy jest domem Józefa sprzed czasów przyjęcia Maryi i Jezusa. Drugi zarys fundamentów także Józefowego domu ujawnia, że jest on już większy. Wtedy nasunęła mi się taka refleksja. Wydawało się, że Józef, przyjmując Tajemnicę, utracił wszystko, co było sensem i radością jego życia - kobietę, radość posiadania swego potomstwa. A jednak te martwe obmurowania domu mówią bezgłośnie, że zyskał więcej. Nie tylko materialnie, ale nade wszystko duchowo. Jako jeden z pierwszych umierał podtrzymywany rękami Boga.
Liczenie zysków po ludzku liczone jest czasem bardzo ryzykowne. Jeden z kapłanów pracujących od dawna z Domowym Kościołem relacjonował rozmowę z pewnym ojcem, który zestrofowany przez księdza, za to, że pozwala swojej córce mieszkać pod jednym dachem z narzeczonym, argumentował: „Widzi ksiądz, bo taki jest świat. Wszystko jest drogie, a w ten sposób jest taniej się im utrzymać”. Ks. Roman, mocno poirytowany odpowiedział mądrze, bardzo mądrze: „Ustalmy, że to jest grzech ciężki, a co do ceny, to jak Pan Bóg da żyć, porozmawiamy za piętnaście lat. Może się okazać, że wcale nie było taniej”.
Podobnie może się okazać i w tym domu podkrośnieńskim, gdzie ksiądz podczas kolędy zachęcał chłopca do bycia ministrantem: „Widziałem cię kilka razy przy ołtarzu, a teraz już nie przychodzisz. Może jednak wrócisz?”. Wtedy wkroczył zdecydowanie i brutalnie ojciec: „Do czego go ksiądz namawia? On nie ma czasu - angielski, basen, karate, to kiedy ma jeszcze znaleźć czas na bycie ministrantem?”. Można było to powiedzieć, nie naruszając praw gościnności, to po pierwsze, a po drugie - rodzi się niepokojąca myśl, która prowadzi do modlitwy: żeby temu chłopcu nie brakło czasu, kiedy go tak bardzo będzie potrzebował ojciec. A tak bywa, oj bywa. Wdowa nie była bogata, jednak przyjęła proroka i, jak to powiedział Jezus, otrzymała nagrodę proroka. Starajmy się i my zdobywać te godne zachodu nagrody.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef MEN: planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach

2020-08-05 13:16

[ TEMATY ]

szkoła

Screen

Nie zakładamy, aby w szkołach był obowiązek zasłaniania ust i nosa; będą obowiązywały zasady dotyczące higieny osobistej - zapowiedział Minister.

Planujemy, że 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach, zajęcia będą odbywały się w budynku szkolnym w salach lekcyjnych - poinformował w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Na konferencji prasowej w środę minister poinformował, że planowane jest, aby od 1 września uczniowie rozpoczęli naukę w budynkach szkolnych.

"Oczywiście chcemy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół, dlatego też wyraźnie mówimy to, o czym wspomniał pan premier, główny inspektor sanitarny czy minister zdrowia, chcemy żeby takim podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był ten tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami, zajęcia odbywają się w szkołach i stąd planujemy, że 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach" - powiedział Piontkowski.

W czasie konferencji prasowej Piontkowski poinformował, że jego resort we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotował "wytyczne, które mówią, w jaki sposób zorganizować prace szkół i placówek oświatowych tak, aby uczniowie, nauczyciele, personel, mogli czuć się bezpiecznie".

Wskazał, że wytyczne te dotyczą m.in. wydawania posiłków w szkołach oraz instrukcje postępowania, gdyby ktoś w szkole miał problemy zdrowotne. Jak jednocześnie zaznaczył minister, "to nie jest żadna rewolucja, to są zasady, które obowiązywał jeszcze przed wakacjami, ale teraz zostały zmodyfikowane w oparciu o nasze doświadczenia z koronawirusem".

Piontkowski poinformował, że w szkołach od nowego roku szkolnego nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa. "Tam, gdzie będzie większa grupa, to powinno obowiązywać, natomiast podczas standardowych zajęć nie przewidujemy takiego obowiązku" - powiedział. Zaznaczył również, że obowiązywały będą zasady dotyczące higieny osobistej. Wskazał tu na obowiązek dezynfekcji rąk, m.in. przy wejściu do szkoły, przed posiłkami lub przy okazji korzystania z toalety.

W modelu mieszanym dyrektor po pozytywnej opinii sanepidu będzie mógł podjąć decyzję o skierowaniu części uczniów na kształcenie na odległość przy możliwości uczęszczania pozostałych do szkoły – poinformował w środę szef MEN Dariusz Piontkowski.

Piontkowski poinformował, że od września będę obowiązywały trzy modele nauczania w szkołach, a podstawowym modelem będzie powrót do zajęć w szkołach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Szef MEN zastrzegł, że jeśli wystąpiłyby ogniska zakażeń w danych regionach, wówczas dyrektorzy szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego będzie mógł "ograniczyć częściowo lub w znacznie większym stopniu funkcjonowanie tradycyjnego sposobu nauczania".

"Mówimy tutaj o ewentualnym modelu mieszanym, czyli takim, w którym dyrektor szkoły po pozytywnej opinii z sanepidu podejmie decyzje, że np. część dzieci, klas, grup będzie mogła nadal uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, spotykać się z nauczycielami, a część będzie jednak przechodziła na kształcenia na odległość" – wyjaśniał Piontkowski.

"Jeżeli zagrożenie epidemiczne w danej placówce bądź w danej części kraju będzie jeszcze większe, wówczas przy pozytywnej opinii PIS dyrektor szkoły także przy zgodzie organu prowadzącego będzie mógł przejść całkowicie na kształcenie na odległość" – dodał.

Szef MEN wyraził jednak przekonanie, że zdecydowana większość szkół będzie funkcjonować według modelu tradycyjnego i jeśli nie będzie "nadzwyczajnych wydarzeń" model ten będzie obowiązywał od 1 września.

CZYTAJ DALEJ

W Japonii trwa modlitwa o pokój

2020-08-06 15:32

[ TEMATY ]

Japonia

Ed Jones/AFP/East News

Płacząca kobieta podczas Mszy św. sprawowanej przez papieża Franciszka w Nagasaki w Japonii

W Japonii rozpoczął się czas modlitwy o pokój. Modlitwy trwają co roku od 6 do 15 sierpnia, czyli od rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest równocześnie rocznicą kapitulacji Japonii w 1945 roku.

W odmawianej podczas Mszy „Modlitwie o pokój” wierni proszą Pana Boga o pomoc w utworzeniu społeczeństwa wolnego od dyskryminacji, szanującego życie i prawa człowieka. Proszą o możliwość prowadzenia dialogu, zrozumienie i współpracę między krajami i narodami. Zwracają się z prośbą o przezwyciężenie obojętności i o umiejętność rozwiązania problemów różnic majątkowych i biedy na świecie. Wierni zabiegają o poszanowanie dla środowiska naturalnego i świat wolny od broni.

Konferencja Biskupów Japonii wydała oświadczenie, w którym z okazji 75 rocznicy ataku atomowego na Hiroszimę i Nagasaki nawołuje do poszanowania każdego życia i zaniechania zbrojeń. Kościół japoński zorganizował wspólne z Kościołem w USA obchody rocznicy ataku atomowego online. Przewodniczący Konferencji biskupów japońskich, abp Joseph Mitsuaki Takami podkreślił, że Kościół w Japonii popiera ratyfikację przez Japonię „Traktatu o zakazie użycia broni jądrowej”. Arcybiskup przypomniał słowa papieża Jana Pawła II i słowa papieża Franciszka wypowiedziane w Hiroszimie i Nagasaki.

W zeszłym roku Franciszek powiedział, że posiadanie i użycie broni jądrowej jest niemoralne. Arcybiskup Takami ogłosił, że w odpowiedzi na słowa papieża, w Japonii powstała Fundacja Świata Wolnego od Broni Jądrowej. Została powołana z inicjatywy biskupa Hiroszimy Alexisa Mitsuru Shirahamy. Będzie wspierać działania zmierzające do ratyfikacji Traktatu o zakazie użycia broni jądrowej.

Kościół japoński prowadzi coroczne 10-dniowe „Modlitwy o pokój” inspirując się wpływem „Apelu pokoju” wypowiedzianego 39 lat temu w Hiroszimie przez Jana Pawła II. Papież powiedział wówczas: „Wspominać wydarzenia z przeszłości to brać odpowiedzialność za przyszłość”. Podkreślił wtedy, że wojna jest dziełem człowieka i oznacza śmierć. Jego słowa zostały wygrawerowane w wejściu do muzeum pokoju w Hiroszimie.

Konferencja Biskupów Japonii ustanowiła „Modlitwy o pokój” uznając, że pragnieniu pokoju musi towarzyszyć konkretne działanie, czyli modlitwa o pokój, refleksje i rozmowy o tym, czym jest pokój. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa większość odbywających się normalnie imprez została odwołana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję