Reklama

VII Letnie Wieczory Organowe im. Profesora Klemensa Gudela w Lutoryżu

Niedziela rzeszowska 26/2011

Przed nami okres wakacji - czasu, w którym nie brak wydarzeń związanych z tzw. kulturą wysoką. Zalicza się do niej bez wątpienia także muzyka sakralna w jej przeróżnych formach. Od pewnego czasu, co jest niewątpliwą zasługą obecnego Ojca Świętego Benedykta XVI, daje się zauważyć pewien renesans muzyki kościelnej, wcześniej i dziś niestety często zaniedbywanej czy wręcz znieważanej przez zastępowanie jej formami niegodnymi liturgii czy świątyni Pańskiej. Wielu ma nadzieję na zmartwychwstanie - przynajmniej w jakiejś części - chorału gregoriańskiego czy klasycznej polifonii, które są jednym z najcenniejszych skarbów Kościoła. Oby taka odnowa nastąpiła jak najprędzej. Jakże cieszy fakt, że w wielu świątyniach, zwłaszcza miejskich, w czasie celebracji liturgicznych usłyszeć można klasyczną literaturę organową dawnych i nowszych mistrzów. Dobra muzyka, wypróbowana przez wieki, ma wielką siłę. Mówił o tym Benedykt XVI na zakończenie koncertu z okazji jego 80. urodzin: „Jestem przekonany, że muzyka - mam tu na myśli szczególnie Mozarta i oczywiście wielu innych kompozytorów - to naprawdę uniwersalny język piękna. Jest on w stanie łączyć ludzi dobrej woli na całej ziemi. Sprawia, że wznoszą oczy ku górze, otwierając się na Dobro i Piękno absolutne, których ostatecznym źródłem jest sam Bóg. Patrząc na przebieg mego życia, dziękuję Bogu, że dał mi muzykę niemal jak towarzyszkę podróży, która zawsze przynosiła mi pociechę i radość. Dziękuję też ludziom, którzy od najwcześniejszego dzieciństwa zbliżyli mnie do tego źródła natchnienia i spokoju”.
Proponuję zatem Państwu udział w koncertach VII Letnich Wieczorów Organowych imienia Profesora Klemensa Gudela. Mimo licznych trudności natury materialnej, tworząc tegoroczną edycję, miałem niezmiennie na względzie zapewnienie Państwu jak najwyższego poziomu prezentowanego programu.
Dzięki uprzejmości burmistrza Boguchwały Wiesława Dronki, jeden z koncertów (10 lipca) odbywać się będzie w zabytkowych i pięknych wnętrzach pałacu Lubomirskich w Boguchwale.
Pierwszorzędne miejsce zajmie muzyka organowa, prezentowana na koncertowym instrumencie kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Lutoryżu. Organy te dzięki swoim rozległym możliwościom brzmieniowo-kolorystycznym pozwalają na swobodną prezentację muzyki różnych epok. Ich brzmienie zaskakuje niezwykłą potęgą, o czym wspomniał prof. Joachim Grubich (jeden z najświetniejszych organistów) po swoim recitalu. Dużo miejsca poświęcimy także występom solistów i wykonawcom form kameralnych. W czasie ostatniego koncertu wystąpi znakomity chór ze Strzyżowa pod dyrekcją prof. Grzegorza Oliwy.
Podobnie jak w ubiegłym roku mam zaszczyt zaprezentować Państwu na zakończenie festiwalu własną kompozycję: Calix benedictionis na chór z organami. Utwór pochodzi z napisanego przeze mnie „Tryptyku ku czci Najświętszego Sakramentu”. Dane mi było rok temu prezentować jedną z tych trzech kompozycji w Krakowie w czasie koncertu z okazji 60-lecia kapłaństwa kard. Franciszka Macharskiego.
W roku bieżącym świat organistyki przeżywa znamienne rocznice: 200-lecie urodzin Franza Liszta, 100. rocznicę urodzin Jehanna Alain’a (poległego w czasie II wojny światowej na froncie w wieku 29 lat), oraz 40. rocznicę śmierci wielkiego organisty z paryskiego kościoła Saint-Sulpice Marcela Dupré. Ich dzieła usłyszymy w czasie festiwalu. Rok obecny to także 5. rocznica śmierci prof. Klemensa Gudela oraz podobnie 5. rocznica śmierci ks. kan. Czesława Przystasia, dawnego proboszcza w Lutoryżu, muzyka i dyrygenta, przenikniętego troską o wysoki poziom muzyczny w lutoryskiej świątyni.
Wyrażam słowa ogromnej wdzięczności bp. Kazimierzowi Górnemu, ordynariuszowi diecezji rzeszowskiej, za objęcie tegorocznej edycji festiwalu swoim, jakże zaszczytnym dla nas, patronatem honorowym. Dziękuję gospodarzowi lutoryskiej świątyni, ks. kan. Stanisławowi Boratynowi, za - jak co roku - niezwykle życzliwe przyjęcie festiwalu, wspaniałą współpracę i wielką wrażliwość na piękno i wartość dobrej muzyki. Dziękuję hojnym sponsorom (z Gminy Boguchwała na czele i przychylnym dla nas niezwykle Panem Burmistrzem), bez których „Letnie Wieczory” nie mogłyby istnieć. Wdzięcznością obejmuję wybitnych artystów, którzy z radością przyjęli zaproszenia koncertowe. Wielce doceniam kompetencje Bogumiły Płanety, prowadzącej z pasją i profesjonalizmem poszczególne muzyczne spotkania. Dziękuję wszystkim patronom medialnym, a także Lechowi Skoczylasowi z Krakowa za techniczne przygotowanie organów. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali mnie w dziele tworzenia festiwalu - serdecznie dziękuję.
Życzę Państwu wielu wzniosłych doznań natury duchowo-estetycznej. Dziękuję tym wszystkim, którzy już od lat regularnie są stałymi słuchaczami naszych koncertów. Niech nasze poszczególne spotkania z wielkimi dziełami muzycznymi wzbudzą w nas większą wrażliwość na piękno i nauczą doceniać to, co naprawdę wartościowe, to co nazwać można wielką sztuką.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim wyszli na trasę, odwiedzili "Orzecha"

2021-07-31 23:15

Bogdan Mączyński

Delegacja gr. XIV Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej modliła się dziś przy grobie "Orzecha". Jutro wyruszają na trasę, dlatego dzień przed wyjściem chcieli być przy grobie zmarłego w tym roku ks. przewodnika. 

Na wspólną modlitwę przybyła sześcioosobowa grupa - To dla nas ważne, aby przed wyjściem naszej grupy odwiedzić grób kogoś, kto zapoczątkował pielgrzymkę z Wrocławia, nadał jej ducha i prowadził ją przez 40 lat. Tegoroczna pielgrzymka jest w jakimś sensie historyczna. Fizycznie nie ma z nami ks. Stanisława Orzechowskiego. Pozostał jednak w naszej pamięci, dlatego też chcemy na trasie pielgrzymki modlić się za naszego przewodnika - mówi ks. Łukasz Romańczuk, przewodnik części górowskiej - gr. 14. 

CZYTAJ DALEJ

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal olimpijski

2021-07-31 14:43

[ TEMATY ]

lekkoatletyka

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni w finale poprawili rekord Europy czasem 3.09,87. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Dominikany, a trzecie Amerykanie.

Polacy biegli w finale w składzie: Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic i Kajetan Duszyński. Ich czas jest rekordem Starego Kontynentu, a także rekordem olimpijskim.

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję