Reklama

VII Letnie Wieczory Organowe im. Profesora Klemensa Gudela w Lutoryżu

Niedziela rzeszowska 26/2011

Przed nami okres wakacji - czasu, w którym nie brak wydarzeń związanych z tzw. kulturą wysoką. Zalicza się do niej bez wątpienia także muzyka sakralna w jej przeróżnych formach. Od pewnego czasu, co jest niewątpliwą zasługą obecnego Ojca Świętego Benedykta XVI, daje się zauważyć pewien renesans muzyki kościelnej, wcześniej i dziś niestety często zaniedbywanej czy wręcz znieważanej przez zastępowanie jej formami niegodnymi liturgii czy świątyni Pańskiej. Wielu ma nadzieję na zmartwychwstanie - przynajmniej w jakiejś części - chorału gregoriańskiego czy klasycznej polifonii, które są jednym z najcenniejszych skarbów Kościoła. Oby taka odnowa nastąpiła jak najprędzej. Jakże cieszy fakt, że w wielu świątyniach, zwłaszcza miejskich, w czasie celebracji liturgicznych usłyszeć można klasyczną literaturę organową dawnych i nowszych mistrzów. Dobra muzyka, wypróbowana przez wieki, ma wielką siłę. Mówił o tym Benedykt XVI na zakończenie koncertu z okazji jego 80. urodzin: „Jestem przekonany, że muzyka - mam tu na myśli szczególnie Mozarta i oczywiście wielu innych kompozytorów - to naprawdę uniwersalny język piękna. Jest on w stanie łączyć ludzi dobrej woli na całej ziemi. Sprawia, że wznoszą oczy ku górze, otwierając się na Dobro i Piękno absolutne, których ostatecznym źródłem jest sam Bóg. Patrząc na przebieg mego życia, dziękuję Bogu, że dał mi muzykę niemal jak towarzyszkę podróży, która zawsze przynosiła mi pociechę i radość. Dziękuję też ludziom, którzy od najwcześniejszego dzieciństwa zbliżyli mnie do tego źródła natchnienia i spokoju”.
Proponuję zatem Państwu udział w koncertach VII Letnich Wieczorów Organowych imienia Profesora Klemensa Gudela. Mimo licznych trudności natury materialnej, tworząc tegoroczną edycję, miałem niezmiennie na względzie zapewnienie Państwu jak najwyższego poziomu prezentowanego programu.
Dzięki uprzejmości burmistrza Boguchwały Wiesława Dronki, jeden z koncertów (10 lipca) odbywać się będzie w zabytkowych i pięknych wnętrzach pałacu Lubomirskich w Boguchwale.
Pierwszorzędne miejsce zajmie muzyka organowa, prezentowana na koncertowym instrumencie kościoła Matki Bożej Częstochowskiej w Lutoryżu. Organy te dzięki swoim rozległym możliwościom brzmieniowo-kolorystycznym pozwalają na swobodną prezentację muzyki różnych epok. Ich brzmienie zaskakuje niezwykłą potęgą, o czym wspomniał prof. Joachim Grubich (jeden z najświetniejszych organistów) po swoim recitalu. Dużo miejsca poświęcimy także występom solistów i wykonawcom form kameralnych. W czasie ostatniego koncertu wystąpi znakomity chór ze Strzyżowa pod dyrekcją prof. Grzegorza Oliwy.
Podobnie jak w ubiegłym roku mam zaszczyt zaprezentować Państwu na zakończenie festiwalu własną kompozycję: Calix benedictionis na chór z organami. Utwór pochodzi z napisanego przeze mnie „Tryptyku ku czci Najświętszego Sakramentu”. Dane mi było rok temu prezentować jedną z tych trzech kompozycji w Krakowie w czasie koncertu z okazji 60-lecia kapłaństwa kard. Franciszka Macharskiego.
W roku bieżącym świat organistyki przeżywa znamienne rocznice: 200-lecie urodzin Franza Liszta, 100. rocznicę urodzin Jehanna Alain’a (poległego w czasie II wojny światowej na froncie w wieku 29 lat), oraz 40. rocznicę śmierci wielkiego organisty z paryskiego kościoła Saint-Sulpice Marcela Dupré. Ich dzieła usłyszymy w czasie festiwalu. Rok obecny to także 5. rocznica śmierci prof. Klemensa Gudela oraz podobnie 5. rocznica śmierci ks. kan. Czesława Przystasia, dawnego proboszcza w Lutoryżu, muzyka i dyrygenta, przenikniętego troską o wysoki poziom muzyczny w lutoryskiej świątyni.
Wyrażam słowa ogromnej wdzięczności bp. Kazimierzowi Górnemu, ordynariuszowi diecezji rzeszowskiej, za objęcie tegorocznej edycji festiwalu swoim, jakże zaszczytnym dla nas, patronatem honorowym. Dziękuję gospodarzowi lutoryskiej świątyni, ks. kan. Stanisławowi Boratynowi, za - jak co roku - niezwykle życzliwe przyjęcie festiwalu, wspaniałą współpracę i wielką wrażliwość na piękno i wartość dobrej muzyki. Dziękuję hojnym sponsorom (z Gminy Boguchwała na czele i przychylnym dla nas niezwykle Panem Burmistrzem), bez których „Letnie Wieczory” nie mogłyby istnieć. Wdzięcznością obejmuję wybitnych artystów, którzy z radością przyjęli zaproszenia koncertowe. Wielce doceniam kompetencje Bogumiły Płanety, prowadzącej z pasją i profesjonalizmem poszczególne muzyczne spotkania. Dziękuję wszystkim patronom medialnym, a także Lechowi Skoczylasowi z Krakowa za techniczne przygotowanie organów. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali mnie w dziele tworzenia festiwalu - serdecznie dziękuję.
Życzę Państwu wielu wzniosłych doznań natury duchowo-estetycznej. Dziękuję tym wszystkim, którzy już od lat regularnie są stałymi słuchaczami naszych koncertów. Niech nasze poszczególne spotkania z wielkimi dziełami muzycznymi wzbudzą w nas większą wrażliwość na piękno i nauczą doceniać to, co naprawdę wartościowe, to co nazwać można wielką sztuką.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec, tata, tatuś

Niedziela Ogólnopolska 25/2019, str. 38-40

[ TEMATY ]

tata

©Jacob Lund – stock.adobe.com

Jest autorytetem, kolegą do zabawy, a kiedy trzeba – gotuje i pierze. Takich ojców jest coraz więcej. Jednak rośnie też liczba niedojrzałych tatusiów i rodzin, w których mężów i ojców nie ma

Na Dzień Ojca 38-letni Robert z Wrocławia dostanie trzy prezenty. 6-letni Kuba zrobił w przedszkolu gliniany kubek na długopisy i ołówki, który tata będzie mógł postawić na biurku. 4-letnia Zuzia narysowała laurkę i poprosiła mamusię o „najlepciejsze” ciasto dla tatusia. – Sernik z kokosowymi wiórkami – wyjaśnia mama Anna i dodaje: – Robert jest wspaniałym tatą. Przez pierwsza 2 lata po urodzeniu to ja opiekowałam się dziećmi. Teraz mąż przejął znaczną część obowiązków wychowawczych i domowych.

CZYTAJ DALEJ

Jestem pełen nadziei

2021-06-23 19:22

Katarzyna Krawcewicz

Ks. Damian Drop, dotychczasowy wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie, został referentem wydziału duszpasterstwa dzieci i młodzieży oraz diecezjalnym duszpasterzem powołań.

- W diecezji mamy zespół ds. duszpasterstwa powołań, jednak każdy z nas, jego członków miał też inne obowiązki, chociażby parafialne. Dlatego zostałem z tych parafialnych obowiązków zwolniony, żeby móc więcej czasu poświęcić właśnie sprawom powołań – mówi ks. Drop.

CZYTAJ DALEJ

Jacek Pulikowski: ojcostwo to styl życia

2021-06-23 17:59

[ TEMATY ]

dzień ojca

Adobe Stock

Stworzony, by przewodzić i ochraniać. Dawać dobry przykład i przekazywać wzorzec męskości kolejnym pokoleniom.

Ma okazywać opiekuńczość oraz kierować w dobrą stronę tych wszystkich, którzy od niego zależą. Ma im „ojcować”, także wtedy, gdy pełni inne role – jako dyrektor, wójt, czy prezydent, bo ojcostwo to styl życia. Najważniejszym życzeniem na Dzień Ojca jest „spełnienie siebie” - mówi dr Jacek Pulikowski, pisarz, działacz społeczny, ale przede wszystkim ojciec. Jak to „spełnienie” rozumieć?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję