Reklama

Aspekty

"Człowiek wobec systemów totalitarnych" tym razem o aborcji i eutanazji

W Archiwum Państwowym w Zielonej Górze trwa III edycja konferencji naukowej „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933-1989”. W tym roku zaproszeni prelegenci poruszają temat „Od aborcji do eutanazji. Praktyki nazistów i komunistów”.

Karolina Krasowska

Konferencja w AP w Zielonej Górze jest transmitowana online

Konferencja w AP w Zielonej Górze jest transmitowana online

Organizatorami konferencji są Fundacja Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze.

- Generalnie chcemy zająć się stosunkiem aparatu państwa totalitarnego wobec człowieka w chwili jego narodzin, albo też w momencie jego śmierci. To są dwa ważne, aktualne również obecnie, problemy, które powinniśmy zauważać, że one istniały i wciąż istnieją, a czy będą dalej istnieć to zależy od nas - mówi dyrektor Archiwum Państwowego w Zielonej Górze dr Tadeusz Dzwonkowski.

- Mam nadzieję, że w trakcie dzisiejszych referatów uda się pokazać, że to naziści i komuniści stworzyli prawodawstwo, które legalizowało w wielkiej skali zabijanie nienarodzonych, jak i też ludzi chorych i niepełnosprawnych. Także jest to taka refleksja naukowa wokół wartości życia - mówi Marek Budniak z zielonogórskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. 

- Wychodząc od aktu stworzenia człowieka chcemy pokazać jak wielkie nieszczęście stało się w XX w. i jakie niebezpieczeństwa grożą nam również w XXI w. - dodaje Budniak.

Wśród prelegentów, którzy wygłoszą swoje referaty w ramach konferencji są historycy i politolodzy, reprezentujący środowiska z różnych stron Polski. Są również przedstawiciele szczecińskiego i wrocławskiego IPN. Referat wygłosi także wieloletni ordynator szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych w Obrzycach. 

Tegoroczna konferencja ze względu na sytuację epidemiczną w kraju odbywa się w trybie online i jest transmitowana na portalu youtube.

2020-10-15 16:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł do Pana Nauczyciel prawdy

2021-01-18 12:02

Ks. prof. Marian Rajchel

Ks. prof. Marian Rajchel

W takich chwilach w człowieku odzywa się natychmiast tęsknota i żal. Bo, kiedy odchodzą ludzie w sposób szczególny dani nam przez Boga inaczej być nie może. 12 stycznia zmarł w Jarosławiu nieodżałowany ks. prałat Marian Rajchel. Był ceniony przez jarosławian, a jarosławianie Jego osobowość darzyli szacunkiem. Był człowiekiem, który nauczał jak układać harmonię życia – w domu, w pracy i wszędzie tam, gdzie ludzie tworzą wzajemne interakcje. Miał 83 lata, z czego 60 poświęcił ofiarnej i oddanej posłudze kapłańskiej.

Pamięć o takich ludziach szlachetnych czynów trwać musi wiecznie. I tak zapewne będzie. Był śp. Ks. Marian nie tylko duchownym z powołania, ale także egzorcystą i najwspanialszym mistrzem katolickiej sztuki radiowej. 28 lat temu powołał do życia Radio „Ave Maria”, które po latach zaczęło funkcjonować jako rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej Radio Fara. Dekret w sprawie powołania radiostacji cieszącej się ogromną popularnością w regionie podpisał JE Józef Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy dzień w szkole po feriach – rodzice i dzieci zadowoleni

2021-01-18 09:54

[ TEMATY ]

edukacja

PAP/Łukasz Gągulski

Dzieci i ich rodzice nie kryją zadowolenia z powrotu do szkoły po długich feriach. Czas najwyższy, dzieci tęskniły za sobą – mówili w rozmowie z PAP w poniedziałek rodzice odprowadzający swoje maluchy do szkoły.

Kilkanaście minut przed godzina ósmą pierwsi rodzice przyprowadzali swoje dzieci do Szkoły Podstawowej nr 211 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Warszawie. Żegnali się z maluchami przed drzwiami placówki. Nie wchodzili do środka. Uczniowie radośnie witali się z rówieśnikami.

CZYTAJ DALEJ

Anglia: biskup O'Toole oraz bioetycy przeciwni eutanazji Polaka

2021-01-19 08:53

[ TEMATY ]

eutanazja

Wielka Brytania

Adobe Stock

Biskup angielskiej diecezji Plymouth Mark O'Toole potępił decyzję o eutanazji Polaka, który wskutek śpiączki po przebytym zawale doznał trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

"Towarzyszę modlitwą pacjentowi, jego żonie, rodzinie i wszystkim, którzy są zaangażowani w jego opiekę. Decyzja sądu zezwalająca na zaprzestanie nawadniania i żywienia jest bardzo niepokojąca. Tym bardziej, że jest uważana za leżącą w najlepszym interesie pacjenta. Zapewnienie jedzenia i wody ciężko chorym pacjentom - nawet w przy użyciu sztucznych metod - jest podstawowym poziomem opieki. Musimy walczyć o zapewnienie tej opieki, kiedy tylko jest to możliwe" - napisał bp Mark O'Toole, ordynariusz diecezji Plymouth, nawiązując do sytuacji Polaka, który w szpitalu na terenie jego diecezji ma zostać poddany eutanazji poprzez odłączenie od aparatury, zapewniającej pożywienie i nawodnienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję