Reklama

Pieśń o miłości Boga i Ojczyzny

Ks. Krzysztof Sudoł
Edycja sandomierska 26/2011

W trzecią rocznicę nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Potoczku imienia bł. Jana Pawła II, 8 czerwca br., odbył się I Diecezjalny Konkurs Pieśni Religijno-Patriotycznej. Festiwal otworzył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcił młodych wykonawców do pielęgnowania tradycji patriotycznych i historii, która przekazywana jest także poprzez muzykę i pieśni: - Pan Jezus żył historią swojej Ojczyzny, radował się z jej rozwojów i sukcesów, smucił się gdy ona odchodziła od Boga - mówił podczas otwarcia Biskup Ordynariusz - Jan Paweł II tak samo: był głową całego Kościoła, kierował nim, ale nigdy nie zapomniał, że jest Polakiem i Polska jest mu droga. Uczył tej miłości wszystkich przez dokumenty, przez kazania, pielgrzymki do Polski. Dawał temu często różne dowody. Pieśń patriotyczna jest wyrazem miłości ludzi do Ojczyzny: gdy Polska była zniewolona była ona wyrazem tęsknoty za wolnością, niepodległością, gdy cieszyła się dobrobytem była wyrazem radości z pomyślnego rozwoju kraju. Dzisiaj gdy Polska jest niezależna. Ten festiwal musi nam uświadomić, że to niepodległość jest Bożym darem. Dlatego musimy być świadomi, że cały nasz wysiłek mamy wkładać w pomyślny rozwój naszej Ojczyzny. Młodzież szkolna czyni to przez naukę, dorośli przez swoją pracę zawodową, kapłani przez modlitwę i posługę duszpasterską. Wszyscy winniśmy pracować dla dobra naszej ziemskiej Ojczyzny, która jest przedsionkiem tej niebieskiej.
W konkursie wzięli udział soliści i grupy wokalne z 15 szkół: Dąbrowica, Gorzyce, Groble, Pysznica, Ulanów, Stalowa Wola nr 12, Stojeszyn I, Wola Rzeczycka, Chwałowice, Janów Lubelski, szkoła Romualda Traugutta w Potoku Stanach, Potok Wielki. Poza konkursem zaprezentowali się członkowie Klubu Seniora w Potoku Wielkim oraz członkowie Zespołu Śpiewaczego „Stanianki”. Diecezjalny konkurs objęli swym patronatem bp Krzysztof Nitkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Potoku Wielkim ks. Stanisław Piasecki oraz wójt Potoka Wielkiego Jerzy Pietrzyk (przepraszamy p. Jerzego Pietrzyka za zmianę jego imienia w nr 24 z 12 czerwca br.). Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: ks. kan. Krzysztof Woźniak z Brzezin Stojeńskich, ks. Józef Reiner z Potoku Stany, członkowie Rady Gminy Potok Wielki - Józef Zagóra, Henryk Pęk, Adam Paprocki - prezes Klubu Seniora, Tomasz Figura - dyrektor GOK w Potoku Wielkim, Dariusz Wolan - dyrektor Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku, Klub śpiewaczy Stanianki z Potoka Stanów.
Członków festiwalu i przybyłych gości powitał Jan Brzozowski, dyrektor papieskiej szkoły w Potoczku, przypominając, że: - Droga i wartości które głosił Jan Paweł II mają wymiar ogólnoludzki i ponadczasowy dla każdego pokolenia. Koncert zorganizowany przez nas mówi, że najważniejsze wartości są zawarte w słowach Bóg - Honor - Ojczyzna. Kultywowanie wzajemnego śpiewanie winno rozwijać więzi międzyludzkie, a przez ich treści uczyć się i pogłębiać znajomość naszej wielkiej historii.
W pięknej scenerii i przy ogromnej gościnności gospodarzy uczestnicy Festiwalu prezentowali swoje możliwości i zdolności oceniane przez festiwalowe jury w składzie: Anna Ewa Sobota - muzyk, członek chóru Canticum Canticorum, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym, ks. Eugeniusz Kozłowski - rezydent w parafii Zaklików, st. chor., sztab. Krzysztof Szabat - emerytowany szef orkiestry wojskowej w Lublinie, kapelmistrz dętej orkiestry w Polichnie, Adam Pelc - lider zespołu Spektrum.

Laureaci i wyróżnieni

Szkoła podstawowa, kl. I - III:
I miejsce - Barbara Pluta z PSP nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli,
II miejsce - Roksana Cebula z PSP im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej.

Szkoła podstawowa, kl.IV - VI:
I miejsce - PSP nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli (duet: Klaudia Mierzwa i Joanna Herdzik)
I miejsce - Agnieszka Młynarska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Pysznicy,
II miejsce - PSP im. Jana Pawła II przy Zespole Placówek Oświatowych w Stojeszynie Pierwszym,
II miejsce - Eliza Hołody z PSP im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej,
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach,
III miejsce - PSP im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Groblach

Reklama

Wyróżnienia:
Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy,
Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie

Gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Chwałowicach -
I miejsce - Gimnazjum im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Ulanowie.
II miejsce - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Pysznicy.
II miejsce - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II przy Zespole Placówek Oświatowych w Stojeszynie Pierwszym.
III miejsce - Agnieszka Łukasik z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim

Wyróżnienia:
Publiczne Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Potoku Stanach,
Piotr Wereski z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim,
Wioleta Flis z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim.

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W Argentynie przybywa ubogich, jest ich już 16 milionów

2019-12-15 18:29

Paweł Pasierbek SJ/vaticannews.va / Buenos Aires (KAI)

W Argentynie przybywa osób ubogich. Według danych zebranych przez tamtejszy uniwersytet katolicki, na dziesięciu mieszkańców kraju, czworo to ludzie biedni. Kościół wzywa do wypracowania paktu społecznego, mającego na celu wsparcie najbardziej potrzebujących.

Margita Kotas

Argentyński Uniwersytet Katolicki ujawnia, że w trzecim kwartale tego roku prawie 40 procent Argentyńczyków, czyli aż 16 milionów ludzi, zostało uznanych za biednych. To najbardziej zatrważające dane w ostatnich 10 latach.

Wśród przyczyn tej sytuacji podaje się kryzys ekonomiczny, który w tym roku jeszcze się pogłębił. Miejscowa waluta, peso argentyńskie, traci na wartości, poziom inflacji wynosi 54 procent. Jednocześnie obniżane są zarobki i wzrasta recesja. Znacząco zwiększa się też poziom ubóstwa wśród klasy średniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem