Reklama

Pieśń o miłości Boga i Ojczyzny

Niedziela sandomierska 26/2011

W trzecią rocznicę nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Potoczku imienia bł. Jana Pawła II, 8 czerwca br., odbył się I Diecezjalny Konkurs Pieśni Religijno-Patriotycznej. Festiwal otworzył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz, który zachęcił młodych wykonawców do pielęgnowania tradycji patriotycznych i historii, która przekazywana jest także poprzez muzykę i pieśni: - Pan Jezus żył historią swojej Ojczyzny, radował się z jej rozwojów i sukcesów, smucił się gdy ona odchodziła od Boga - mówił podczas otwarcia Biskup Ordynariusz - Jan Paweł II tak samo: był głową całego Kościoła, kierował nim, ale nigdy nie zapomniał, że jest Polakiem i Polska jest mu droga. Uczył tej miłości wszystkich przez dokumenty, przez kazania, pielgrzymki do Polski. Dawał temu często różne dowody. Pieśń patriotyczna jest wyrazem miłości ludzi do Ojczyzny: gdy Polska była zniewolona była ona wyrazem tęsknoty za wolnością, niepodległością, gdy cieszyła się dobrobytem była wyrazem radości z pomyślnego rozwoju kraju. Dzisiaj gdy Polska jest niezależna. Ten festiwal musi nam uświadomić, że to niepodległość jest Bożym darem. Dlatego musimy być świadomi, że cały nasz wysiłek mamy wkładać w pomyślny rozwój naszej Ojczyzny. Młodzież szkolna czyni to przez naukę, dorośli przez swoją pracę zawodową, kapłani przez modlitwę i posługę duszpasterską. Wszyscy winniśmy pracować dla dobra naszej ziemskiej Ojczyzny, która jest przedsionkiem tej niebieskiej.
W konkursie wzięli udział soliści i grupy wokalne z 15 szkół: Dąbrowica, Gorzyce, Groble, Pysznica, Ulanów, Stalowa Wola nr 12, Stojeszyn I, Wola Rzeczycka, Chwałowice, Janów Lubelski, szkoła Romualda Traugutta w Potoku Stanach, Potok Wielki. Poza konkursem zaprezentowali się członkowie Klubu Seniora w Potoku Wielkim oraz członkowie Zespołu Śpiewaczego „Stanianki”. Diecezjalny konkurs objęli swym patronatem bp Krzysztof Nitkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Potoku Wielkim ks. Stanisław Piasecki oraz wójt Potoka Wielkiego Jerzy Pietrzyk (przepraszamy p. Jerzego Pietrzyka za zmianę jego imienia w nr 24 z 12 czerwca br.). Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: ks. kan. Krzysztof Woźniak z Brzezin Stojeńskich, ks. Józef Reiner z Potoku Stany, członkowie Rady Gminy Potok Wielki - Józef Zagóra, Henryk Pęk, Adam Paprocki - prezes Klubu Seniora, Tomasz Figura - dyrektor GOK w Potoku Wielkim, Dariusz Wolan - dyrektor Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku, Klub śpiewaczy Stanianki z Potoka Stanów.
Członków festiwalu i przybyłych gości powitał Jan Brzozowski, dyrektor papieskiej szkoły w Potoczku, przypominając, że: - Droga i wartości które głosił Jan Paweł II mają wymiar ogólnoludzki i ponadczasowy dla każdego pokolenia. Koncert zorganizowany przez nas mówi, że najważniejsze wartości są zawarte w słowach Bóg - Honor - Ojczyzna. Kultywowanie wzajemnego śpiewanie winno rozwijać więzi międzyludzkie, a przez ich treści uczyć się i pogłębiać znajomość naszej wielkiej historii.
W pięknej scenerii i przy ogromnej gościnności gospodarzy uczestnicy Festiwalu prezentowali swoje możliwości i zdolności oceniane przez festiwalowe jury w składzie: Anna Ewa Sobota - muzyk, członek chóru Canticum Canticorum, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym, ks. Eugeniusz Kozłowski - rezydent w parafii Zaklików, st. chor., sztab. Krzysztof Szabat - emerytowany szef orkiestry wojskowej w Lublinie, kapelmistrz dętej orkiestry w Polichnie, Adam Pelc - lider zespołu Spektrum.

Laureaci i wyróżnieni

Szkoła podstawowa, kl. I - III:
I miejsce - Barbara Pluta z PSP nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli,
II miejsce - Roksana Cebula z PSP im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej.

Reklama

Szkoła podstawowa, kl.IV - VI:
I miejsce - PSP nr 12 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli (duet: Klaudia Mierzwa i Joanna Herdzik)
I miejsce - Agnieszka Młynarska z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Pysznicy,
II miejsce - PSP im. Jana Pawła II przy Zespole Placówek Oświatowych w Stojeszynie Pierwszym,
II miejsce - Eliza Hołody z PSP im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej,
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach,
III miejsce - PSP im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Groblach

Wyróżnienia:
Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowicy,
Zespół Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Gościeradowie

Gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Chwałowicach -
I miejsce - Gimnazjum im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Ulanowie.
II miejsce - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II przy Zespole Szkół w Pysznicy.
II miejsce - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II przy Zespole Placówek Oświatowych w Stojeszynie Pierwszym.
III miejsce - Agnieszka Łukasik z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim

Wyróżnienia:
Publiczne Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Potoku Stanach,
Piotr Wereski z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim,
Wioleta Flis z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja min. Ziobry: jest wniosek o postawienie zarzutów Leszkowi Cz.

2020-09-21 10:39

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

PAP

Prokuratura Regionalna w Warszawie wystąpiła z wnioskiem o postawienie Leszkowi Cz. zarzutów ws. doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Idea Banku na sumę 130 mln zł; jeśli sąd podejmie decyzję o areszcie, zostanie wydany list gończy - przekazał szef MS Zbigniew Ziobro.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że prawdą jest informacją, że Prokuratura Regionalna w Warszawie sporządziła postanowienie o przedstawieniu zarzutów Leszkowi Cz. "Miliarderowi, który jako przewodniczący rady nadzorczej Idea Banku w okresie objętym zarzutem - zdaniem prokuratury mając świadomość bezprawnych działań, nie dopełniając obowiązku rzetelności i uczciwości, do jakich był zobowiązany (...) - doprowadził do narażenia na szkodę wielkich rozmiarów bardzo wielu klientów Idea Banku" - mówił. Kwota, o której mowa w zarzucie, to 130 mln zł.

Jak dodał, z ustaleń prokuratury wynika, że Cz. w ówczesnym czasie faktycznie kierował bankiem i "zachodzą wszelkie przesłanki do tego, by skutecznie ogłosić mu zarzuty popełnienia poważnych przestępstw". "Oraz zachodziły wszelkie przesłanki, aby wystąpić do sądu o tymczasowe aresztowanie" - powiedział.

Ziobro podkreślił przy tym, że jeśli sąd podejmie decyzję o tymczasowym aresztowaniu Leszka Cz., zostanie wydany za nim list gończy. "Ta afera pokazuje, że nie może być tak, że osoby niezwykle wpływowe, osoby bardzo majętne mogą czuć się bezkarne, wtedy, kiedy dopuszczają na przestępstw, zwłaszcza na wielką skalę, w stosunku do bardzo wielu Polaków. Prokuratura, którą kieruję, zawsze będzie w sposób pryncypialny kierować się właśnie takimi zasadami - wobec każdego" - zapewnił minister sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Wyróżnienia dla katechetów

2020-09-21 22:33

Marzena Cyfert

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

Ks.. Mariusz Szypa wręcza wyróżnienie

W tym roku przypada jubileusz 30-lecia katechezy w szkole. Z tej okazji zostały wręczone specjalne wyróżnienia, pamiątki i podziękowania katechetom obchodzących jubileusz 30-lecia.

Spotkanie odbyło się w auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Wyróżnienia wręczył ks. Mariusz Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Otrzymali je:

Janina Antał

Urszula Bujwid

Elżbieta Gajda

Waldemar Gajda

Małgorzata Jedynak

Elżbieta Juszczyk

Anna Kotwica

Barbara Kostkiewicz

Jolanta Kurowska

Barbara Lach

Jadwiga Ługiewicz

Maria Majcher

Bernadetta Niewiadomska

Anna Okurowska

Władysław Pabian

Ewa Piękoś

Danuta Pytel

Elżbieta Rogozińska-Zalewska

Marianna Rudowicz

Małgorzata Ryba

Wyróżnionym katechetom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów pedagogicznych i ewangelizacyjnych w katechezie szkolnej.

O całej uroczystości można przeczytać tutaj

GALERIA ZDJĘĆ

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję