Reklama

Po ratunek na Śnieżną

Warszawska Praga jest najuboższym rejonem Warszawy. To w tej dzielnicy najczęściej występują przypadki raka i gruźlicy. Mało kto wie, że Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi nie tylko jadłodajnie dla ubogich czy świetlice dla dzieci, ale też świadczy ludziom chorym opiekę medyczną

Zajmują się tym Stacje Opieki Caritas. Głównymi ich zadaniami są opieka medyczna i pielęgnacyjna nad chorymi oraz rehabilitacja. Punkty medyczne Caritas mieszczą się przy ul. Śnieżnej w samym sercu Pragi, w Rembertowie i na Białołęce. Ale też w Wieliszewie, Zielonce, Wołominie oraz w Józefowie i Mińsku Mazowieckim, gdzie funkcjonują równocześnie jako hospicja domowe.

Stacja Caritas

Trafia tam najwięcej pacjentów nieubezpieczonych w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Ludzi, których przychodnie lekarskie odsyłają z kwitkiem, nie chcąc przyjmować na swoje barki jako kłopotliwego bagażu. Bo chociaż z zapisu Konstytucji RP wynika, że każdy obywatel ma prawo do opieki medycznej, to przychodnie lekarskie nie zamierzają zawracać sobie głowy ludźmi nieubezpieczonymi. Z prostej przyczyny: muszą potem długo czekać na zwrot kosztów poniesionych na ich leczenie, które z trudem egzekwują od gminy albo skarbu państwa. Dla nich w coraz większym stopniu liczy się rachunek ekonomiczny.
Niełatwo trafić do stacji Caritas. Odkąd tę okolicę zdominował wielki gmach centrum handlowego Carrefour, uliczka Śnieżna poszła w zapomnienie, mimo że rozciąga się ukosem między al. Solidarności a Radzymińską. - Ale - jak mówią jej mieszkańcy - co to za ulica: trzy domy na krzyż. Ze stacją medyczną sąsiaduje punkt skupu złomu.
Ten fragment starej Pragi, choć w samym jej sercu, przypomina naturalistyczne opisy z powieści Emila Zoli rodem z XIX wieku.
Stacja Caritas mieści się za murem, w parterowej przybudówce starej czynszówki. Pielęgniarki przyjmują od 8 rano do południa. Potem wyjeżdżają świadczyć usługi opiekuńczo-pielęgnacyjne. Często również wykonują zabiegi z dziedziny rehabilitacji. To ciężka praca, zwłaszcza przy osobach leżących. Zajęcie, którego mało która z pielęgniarek jest gotowa się podjąć. Do tej pracy trzeba mieć serce.
Pomoc lekarską dwa razy w tygodniu prowadzi lekarz. Zanim został tu zatrudniony na umowę-zlecenie, pracował przez jakiś czas jako wolontariusz. Pacjenci mówią na niego doktor Judym, bo nikogo w potrzebie dotąd nie zostawił. Na miejscu pracownicy zrobią choremu opatrunek, zdezynfekują ranę, zrobią zastrzyk lub zaaplikują stosowny lek w postaci tabletki.

Reklama

Zmieniają się pacjenci

- Gdy funkcjonował handel na Stadionie X-lecia, wielu pacjentów stanowili Wietnamczycy i Ukraińcy. Teraz na Śnieżną zagląda mniej osób i są to przeważnie Polacy.
Najtrudniejszy przypadek, z jakim zetknął się lekarz, dotyczył młodego człowieka z ostrym zakażeniem ran nóg. Na „siodełku” zrobionym ze splecionych dłoni przynieśli go koledzy. Po zdiagnozowaniu, że za moment u chłopaka może się wdać gangrena, chorego natychmiast przewieziono karetką do szpitala. Udało się go w ostatniej chwili uratować.
Na jakich zasadach pracują ludzie w placówkach opieki medycznej w Caritas? - Regułą jest wolontariat. Ale po pewnym czasie lekarze muszą mieć przynajmniej zwrot poniesionych kosztów za świadczone usługi. Dlatego większość lekarzy specjalistów pracuje na umowy-zlecenia podpisywane z Caritas. Jest to dobre zarówno dla lekarzy, jak i samej Caritas, ponieważ jednej i drugiej stronie zapewnia stabilizację. Poza tym, część tych świadczeń - nieduża - jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. A wolontariusz może nie przyjść do pracy i nikt go do niej nie zmusi.
Na Śnieżnej nie korzystają z NFZ z zakresu usług USG, opatrunków i zastrzyków. Natomiast tam, gdzie jest już zatrudniony lekarz specjalista - w części przypadków świadczenia są refundowane przez NFZ. - Jednak i tak są to przypadki bardzo nieliczne - mówi dr Krzysztof Filip.
Pielęgniarki są zatrudnione na umowę o pracę, ponieważ ich praca jest stała. Caritas kupuje samochody, by zapewnić im dojazd do chorych niewychodzących z domu. Są już pierwsze efekty 1 proc., jaki podatnicy przeznaczyli na działalność Caritasu w tym roku. W maju - 8 łóżek, 8 koncentratorów tlenu oraz 10 ssaków - zostało rozwiezionych do poszczególnych stacji opieki medycznej. Dzięki temu osoby przebywające w domach będą miały dostęp do niezbędnego w leczeniu i rehabilitacji, a dla przeciętnej kieszeni bardzo drogiego sprzętu medycznego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od nowego roku klerycy z Paradyża studiować będą w Gorzowie

2020-08-07 17:15

[ TEMATY ]

Paradyż

Archiwum Aspektów

Dom Biskupi w Gorzowie

Kryzys nie może nas jednak skłaniać do obniżania wymagań stawianych kandydatom do święceń, wręcz przeciwnie, musi motywować do przygotowywania młodych ludzi do kapłaństwa świętego, otwartego na ludzi potrzebujących pomocy i zdolnych do budowania lokalnych wspólnot.

Od nowego roku akademickiego klerycy WSD w Paradyżu studiować będą w Instytucie im. bp. Wilhelma Pluty w Gorzowie. Informuje o tym bp Tadeusz Lityński w specjalnym komunikacie z 6 sierpnia, który zostanie odczytany we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w najbliższą niedzielę.

Oto jego fragment:


By było to możliwe, sami kandydaci do święceń muszą doświadczyć wspólnoty wiary, osiągnąć ludzką dojrzałość i stać się uczniami Chrystusa. Dlatego od października – pozostając alumnami seminarium w Paradyżu – będą przebywać w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. Zmiana miejsca ich formacji związana jest z koniecznością podjęcia poważnych prac remontowych w gmachu paradyskiego seminarium. Jestem przekonany, że gorzowski instytut zapewni klerykom dobre warunki formacji i da okazję do nowych duszpasterskich doświadczeń, zaś paradyski kompleks pocysterski nabierze jako sanktuarium jeszcze większego duchowego znaczenia i nowego blasku.

CZYTAJ DALEJ

Papież rozszerza jurysdykcję patriarchów na Półwyspie Arabskim

2020-08-07 20:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

patriarcha

Półwysep Arabski

Vatican News

Papież Franciszek rozszerzył jurysdykcję Katolickich Patriarchów Wschodnich na Półwyspie Arabskim, który obejmuje wikariaty apostolskie Arabii Północnej i Południowej. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na prośbę samych patriarchów uwzględniającą większe duchowe dobro wiernych oraz historyczne prerogatywy ich jurysdykcji na tym terytorium. Ich troska duszpasterska o wiernych obrządków wschodnich ma być realizowana w ścisłej współpracy z wikariuszami apostolskimi.

To nowe postanowienie dotyczy sześciu Kościołów patriarchalnych tradycji wschodniej: koptyjskiego, maronickiego, syryjskiego, melchickiego, chaldejskiego oraz ormiańskiego. Bez uszczerbku dla prerogatyw reprezentantów papieskich, to wikariusze apostolscy są przedstawicielami Kościoła katolickiego wobec władz politycznych swoich krajów. I to do nich patriarchowie wschodni mogą odwoływać się w sprawach tej natury. W kontekście zdecydowanej większości muzułmańskiej w regionie oraz wobec różnorodności tradycji, Kościół poprzez obecny reskrypt pragnie wspierać komunię oraz ochronę i promocję wspólnej wizji działania duszpasterskiego, zrozumienia i współpracy.

Chodzi także o skuteczne zapobieganie mnożeniu się rozmówców wobec przestawicieli władz politycznych. Tutaj głównymi partnerami ze strony Kościoła katolickiego pozostają reprezentanci papiestwa oraz wikariusze apostolscy. W myśl reskryptu Kościoły patriarchalne będą mogły sprawować bezpośrednią opiekę nad wiernymi, którzy od 2003 r. znajdowali się pod opieką łacińskich wikariuszy apostolskich. Jednoczesnie Kościoły łacińskie i wschodnie mogą teraz, w bardziej skoordynowany sposób podejmować posługę na rzecz emigrantów w regionie, aby mogli usłyszeć Ewangelię oraz być otoczeni opieką przez swoich prawowitych pasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję