Reklama

Znak wiecznego zbawienia

Bardzo uroczyście świętowano 20. rocznicę pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Lubaczowie. Dziękczynnej Eucharystii 2 czerwca przewodniczył Pasterz diecezji bp Wacław Depo z udziałem bp. pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej Jana Sobiło. Na początku poświęcono pamiątkową tablicę: „W hołdzie Błogosławionemu Janowi Pawłowi II, Honorowemu Obywatelowi Miasta Lubaczowa, w XX rocznicę Jego wizyty w naszym mieście i poświęcenia prokatedry pw. bł. Jakuba Strzemię 2-3 czerwca 1991 r. oraz na pamiątkę beatyfikacji Papieża Polaka 1 maja 2011 r. w Rzymie”. Znajduje się na niej herb papieski i cytat z homilii wygłoszonej w Lubaczowie 3 czerwca 1991 r.: „Nie pozwólcie sobie wyrwać tych korzeni, jakie Boża Mądrość zapuściła w naszych dziejach i w naszych duszach”. Tablicę tę ufundowali: burmistrz i radni miasta Lubaczowa VI kadencji.
„Te daty będą do nas powracać. 2 czerwca 1979 r. Jan Paweł II po raz pierwszy jako papież ucałował polską ziemię, przybywając do niej jako pielgrzym i mówiąc, że całuje tę ziemię jak ręce matki, a jednocześnie ziemię, z którą nie może się rozstać jego serce. 2 czerwca 1991 r. Jan Paweł II stanął tutaj, na ziemi lubaczowskiej i w tej prokatedrze, i na stadionie w dniu następnym. Dzisiaj radujemy się kolejną rocznicą związaną z jego osobą, a jest to 1 maja 2011 r., kiedy z domu Ojca cieszy się chwałą błogosławionego. Bo tak się Bogu podobało, że już w tak krótkim czasie, przyzywamy Go jako szczególnego orędownika w sprawach Kościoła, świata, ojczyzny i tego miasta. Dlatego stajemy z wdzięcznością dzisiaj przed tym ołtarzem, aby to, co było wczoraj, to, co jest dziś i to, co będzie jutro, zawierzać Bogu” - powiedział bp Depo na początku dziękczynnej Mszy św. W homilii przypomniał słowa Papieża, że nie można pozbawiać człowieka obecności Chrystusa. Człowiek nie zrozumie samego siebie bez Chrystusa. Zauważył, że świat zmaterializowany nie chce dzisiaj słuchać Boga, a w dobie postępu technicznego i naukowego wiara w Boga dla wielu wydaje się czymś nieużytecznym. Znajdujemy na to odpowiedź sprzed 20 lat, wypowiedzianą tutaj w Lubaczowie, przez Jana Pawła II: „Wiara i szukanie świętości jest sprawą prywatną, ale w tym sensie, że nikt nie zastąpi człowieka w jego osobistym spotkaniu z Bogiem, że nie da się szukać i znajdować Boga inaczej niż w prawdziwej wewnętrznej wolności. Dlatego postulat neutralności światopoglądowej i wszelkiej tolerancji jest słuszny głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli. Ale ten postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego, i niewiele ma wspólnego z światopoglądową neutralnością”. Minęło 20 lat i te słowa powracają jako zadanie w naszej wolnej ojczyźnie. Stajemy przy ołtarzu, aby wypełnić ten swoisty testament Jana Pawła II pozostawiony w Lubaczowie: „Nie pozwólcie sobie wyrwać tych korzeni, jakie Boża Mądrość zapuściła w naszych dziejach i w naszych duszach. Nie pozwólmy zagubić dziedzictwa, na którym spoczął znak krzyża Chrystusa, znak wiecznego zbawienia”. Pod koniec Mszy św. bp Depo poświęcił nowy sztandar Rady Miejskiej.
Dziekan ks. kan. Andrzej Stopyra odczytał list od kard. Mariana Jaworskiego, w którym m.in. napisał: „Z całego serca składam najserdeczniejsze życzenie bogatych przeżyć z obchodów 20. rocznicy pobytu Ojca Świętego w Lubaczowie. Niech dobry Bóg hojnie wszystkim błogosławi”. Warto przypomnieć, że to na zaproszenie kard. M. Jaworskiego przyjechał Ojciec Święty Jan Paweł II do Lubaczowa. Po Mszy św. bp Wacław Depo spotkał się z dziećmi, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św., rozmawiał z nimi i obdarował je pamiątkowymi obrazkami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

NIE dla Konwencji stambulskiej - 3 powody

2020-08-07 12:21

[ TEMATY ]

felieton

konwencja stambulska

CZYTAJ DALEJ

Papież rozszerza jurysdykcję patriarchów na Półwyspie Arabskim

2020-08-07 20:26

[ TEMATY ]

papież Franciszek

patriarcha

Półwysep Arabski

Vatican News

Papież Franciszek rozszerzył jurysdykcję Katolickich Patriarchów Wschodnich na Półwyspie Arabskim, który obejmuje wikariaty apostolskie Arabii Północnej i Południowej. Jest to odpowiedź Ojca Świętego na prośbę samych patriarchów uwzględniającą większe duchowe dobro wiernych oraz historyczne prerogatywy ich jurysdykcji na tym terytorium. Ich troska duszpasterska o wiernych obrządków wschodnich ma być realizowana w ścisłej współpracy z wikariuszami apostolskimi.

To nowe postanowienie dotyczy sześciu Kościołów patriarchalnych tradycji wschodniej: koptyjskiego, maronickiego, syryjskiego, melchickiego, chaldejskiego oraz ormiańskiego. Bez uszczerbku dla prerogatyw reprezentantów papieskich, to wikariusze apostolscy są przedstawicielami Kościoła katolickiego wobec władz politycznych swoich krajów. I to do nich patriarchowie wschodni mogą odwoływać się w sprawach tej natury. W kontekście zdecydowanej większości muzułmańskiej w regionie oraz wobec różnorodności tradycji, Kościół poprzez obecny reskrypt pragnie wspierać komunię oraz ochronę i promocję wspólnej wizji działania duszpasterskiego, zrozumienia i współpracy.

Chodzi także o skuteczne zapobieganie mnożeniu się rozmówców wobec przestawicieli władz politycznych. Tutaj głównymi partnerami ze strony Kościoła katolickiego pozostają reprezentanci papiestwa oraz wikariusze apostolscy. W myśl reskryptu Kościoły patriarchalne będą mogły sprawować bezpośrednią opiekę nad wiernymi, którzy od 2003 r. znajdowali się pod opieką łacińskich wikariuszy apostolskich. Jednoczesnie Kościoły łacińskie i wschodnie mogą teraz, w bardziej skoordynowany sposób podejmować posługę na rzecz emigrantów w regionie, aby mogli usłyszeć Ewangelię oraz być otoczeni opieką przez swoich prawowitych pasterzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję