Reklama

Pielgrzymka to życie codzienne przeżyte w atmosferze miłości

Niedziela podlaska 29/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

EDYTA HARTMAN: - Przejmuje Ksiądz kierownictwo nad Pieszą Pielgrzymką Drohiczyńską na Jasną Górę po 9 latach kierowania nią przez ks. Wiesława Niemyjskiego, więc wiele jej elementów jest już w pełni dopracowanych, trudno też zmieniać to, co dobre i co udało się osiągnąć na przestrzeni tych lat. Ale nowy kierownik to też świeże spojrzenie. Czy i co zamierza Ksiądz zmienić w funkcjonowaniu pielgrzymki?

KS. JANUSZ BOLEWSKI: - Rzeczywiście przejmuję kierowanie pielgrzymką, która ma wypracowaną swoją tradycję, jest to już przecież 21. pielgrzymka. Myślę, że większych zmian w tegorocznej pielgrzymce nie będzie. Zmienili się w większości przewodnicy poszczególnych grup z racji na zmiany personalne, które nastąpiły po pielgrzymce wśród księży pracujących w poszczególnych parafiach. Nowi księża przewodnicy to ludzie młodzi, liczę więc, że wniosą do naszego pielgrzymowania dużo radości i zapału. Chciałbym, by wszyscy, którzy wyruszą na pielgrzymi szlak, przeżyli prawdziwą radość, która pomoże im zobaczyć, że chrześcijaństwo i bycie w Kościele to bardzo radosna rzeczywistość.
Tak więc w tym roku nie nastawiam się na zmiany, chcę przyjrzeć się i zobaczyć, jak to wszystko funkcjonuje, a także nauczyć się od tych, którzy już od wielu lat tworzą naszą pielgrzymkę.

- Piesza pielgrzymka to ogromne przedsięwzięcie, i to zarówno pod względem organizacyjnym: trzeba powołać poszczególne służby, które odpowiadają za jej sprawne funkcjonowanie, by wszystko działało jak w przysłowiowym zegarku, jak i duchowym: trzeba wybrać hasło pielgrzymki, tematy konferencji głoszonych w drodze, powołać ojca duchownego pielgrzymki itd. Kiedy więc rozpoczynają się przygotowania?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ksiądz Biskup przekazał mi kierowanie pielgrzymką tuż przed świętami Bożego Narodzenia i tak naprawdę od tego momentu rozpoczęły się przygotowania. Pierwszy etap to był wybór tematu i hasła. W tym roku było to stosunkowo proste, bo to, co stało się naszym udziałem, a więc beatyfikacja Jana Pawła II i świętowanie w naszej diecezji 20. rocznicy jej utworzenia, samo podpowiedziało nam temat do pielgrzymiego rozważania. Również hasło roku duszpasterskiego: „W Komunii z Bogiem” podpowiedziało nam, jaki cel powinien przyświecać pielgrzymce, dlatego postanowiliśmy, że naszemu wędrowaniu będzie przewodzić hasło: „Odwaga świętości”. Przypomina ono o naszym chrześcijańskim powołaniu do bycia świętym, tzn. życia w komunii z Bogiem, a także wskazuje na osobę Jana Pawła II, który jest dla nas przewodnikiem w drodze do osobistej świętości. Dlatego na pielgrzymim szlaku będziemy rozważali fragmenty z nauczania Papieża dotyczące różnych dziedzin ludzkiego życia.
Oprócz tego pielgrzymka to także wydarzenie, które potrzebuje przygotowania od strony logistycznej. Dlatego czas ten potrzebny jest na skompletowanie służb, transportu, a także strony informacyjnej. Myślę, że w przyszłości takie przygotowania rozpoczną się już od momentu zakończenia tegorocznej pielgrzymki, tak byśmy mogli dotrzeć z informacją o pielgrzymce do jak największej liczby osób.

- Czy Ksiądz również pielgrzymował na Jasną Górę? Jeżeli tak, to kiedy i dlaczego warto podjąć się tego trudu?

- Moje pielgrzymowanie rozpoczęło się tuż po święceniach kapłańskich w 1999 r. i niestety nie trwało zbyt długo, bo byłem na pielgrzymce zaledwie cztery razy. Pamiętam jednak z tego okresu niesamowitą atmosferę dobroci i życzliwości, jaka towarzyszy drodze na Jasną Górę. Nie da się tego porównać z niczym. Wydaje mi się, że pielgrzymka to życie podobne do tego opisanego w księdze Dziejów Apostolskich: „Jeden Duch, jedna wiara i miłość wzajemna ożywiały wszystkich wierzących w Chrystusa...” (por. 4,32). Te wyjątkowe rekolekcje wnoszą w życie niesamowity spokój i pozwalają dotknąć Nieba. Nigdzie nie doświadczyłem czegoś podobnego. Kiedyś powiedziano mi, że pielgrzymka to życie codzienne przeżyte w atmosferze miłości. Tego doświadczałem za każdym razem, kiedy szedłem na Jasną Górę i gdy potem odwiedzałem pielgrzymów.

Reklama

- Jest Ksiądz zastępcą asystenta Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej, na co dzień więc współpracuje z młodymi pełnymi zapału i doceniającymi katolickie wartości. Tych do podjęcia pątniczego trudu nie trzeba przekonywać, ale jak dotrzeć do tych nieprzekonanych, a nawet przeciwnych?

- Człowiek szuka wewnętrznego pokoju i myślę że szuka prawdziwej Miłości, która ten pokój niesie. Przygotowując się do pielgrzymki, rozwieszamy plakaty, robimy ogłoszenia w parafiach, docieramy różnymi dostępnymi środkami, ale myślę, że najcenniejsze jest świadectwo człowieka. Z mojego, może krótkiego doświadczenia duszpasterskiego wiem, że najlepszą metodą dotarcia do człowieka i przekonania go jest świadectwo, dlatego liczę tutaj na pomoc pielgrzymów, którzy poprzez osobiste spotkania i zaproszenie zachęcą innych do udziału w pielgrzymce. To zawsze przynosi największe owoce.
Chcę powiedzieć, że pielgrzymka to nie bolące nogi i nudne dni wypełnione wędrowaniem, ale spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem, jakiego nigdzie indziej nie doświadczysz.

- Wielu właśnie podejmuje plany urlopowe. Przypomnijmy więc, w jakim terminie trwa pielgrzymka, od kiedy i gdzie można się na nią zapisywać, jakie hasło będzie towarzyszyło tegorocznemu pielgrzymowaniu, ile wynosi wpisowe itd.?

- Pielgrzymka wyruszy już tradycyjnie w sześciu grupach (bielskiej, katedralnej, łochowskiej, sokołowskiej, węgrowskiej i srebrnej - stanowić ją będą pozostający w domach pielgrzymi duchowi). Może w niej uczestniczyć każdy, kto akceptuje jej religijny charakter. Osoby niepełnoletnie pielgrzymują pod opieką pełnoletnich opiekunów. Pielgrzymka będzie miała miejsce w dniach od 30 lipca do 15 sierpnia. 30 lipca po Mszy św. o godz. 7 wyruszy grupa z Bielska Podlaskiego (przewodnik ks. Andrzej Falkowski); 1 sierpnia po Mszy św. o godz. 7 - grupa z Drohiczyna (przewodnik ks. Łukasz Suszko) i po Mszy św. o godz. 8 - z Łochowa (przewodnik ks. Paweł Hryniewicki); 2 sierpnia po Mszy św. o godz. 6.30 wyruszy grupa z Sokołowa Podlaskiego (przewodnik ks. Sylwester Falkowski), a o godz. 9 - z Węgrowa (przewodnik ks. Mariusz Woltański). Wszystkie grupy połączą się na terenie diecezji siedleckiej w Grębkowie. 13 sierpnia o godz. 9.15 pielgrzymi dotrą do Częstochowy, a o godz. 12.30 zostanie odprawiona dla ich wspólna Msza św. na Szczycie Jasnogórskim. Wpisowe wynosi 100 zł (druga osoba z najbliższej rodziny płaci 50 zł).
Tak jak już wspomniałem, tegoroczna pielgrzymka wyruszy pod hasłem: „Odwaga świętości” i będziemy dziękować Bogu za dar życia Jana Pawła II i jego beatyfikację, a także za 20 lat istnienia naszej diecezji.
Zapisy będą prowadzone już tradycyjnie od 25 lipca w poszczególnych parafiach: Hajnówka - pw. Świętych Cyryla i Metodego oraz fara, Bielsk Podlaski - pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i pw. Matki Bożej z Góry Karmel, Brańsk, Ciechanowiec, Siemiatycze, Drohiczyn, Sokołów Podlaski - konkatedra, Węgrów - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, Łochów, Prostyń i Sadowne.
Od kilku już lat podejmujemy dzieło duchowego pielgrzymowania dla tych wszystkich, którzy nie mogą wyruszyć w drogę: chorych, pracujących, starszych, ale chcących mieć swój udział w pielgrzymce. Każdy, kto chciałby towarzyszyć duchowo pielgrzymom zdążającym na Jasną Górę, uczestniczyć w modlitwach i ofiarach oraz złożeniu swojej intencji przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, zapisuje się do grupy srebrnej w swojej parafii. Otrzyma znaczek i kartę duchowego pielgrzyma i zobowiązuje się na czas trwania pielgrzymki codziennie uczestniczyć w Mszy św. i przyjąć Komunię św. (jeśli nie jest to możliwe, pomodlić się przed obrazem lub figurą Matki Bożej), odmówić jedną cząstkę Różańca, zdobyć się na jakiś dobry uczynek (np. post, pomoc potrzebującym itp.).

- Proszę przedstawić się Czytelnikom „Niedzieli Podlaskiej”

- Urodziłem się 8 marca 1974 r. w Siemiatyczach. Pochodzę ze wsi Stadniki należącej do parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrożanach, diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej. Szkołę Podstawową ukończyłem w rodzinnej miejscowości. Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego w Drohiczynie ukończyłem w 1993 r. i w tym roku wstąpiłem do Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Święcenia przyjąłem 19 czerwca 1999 r. z rąk bp. Antoniego Dydycza w Bielsku Podlaskim w parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel. Pracowałem jako wikariusz w parafiach pw.: Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim, św. Wawrzyńca w Korytnicy, św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sarnakach, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamionnie. Jako rezydent przebywałem w parafii pw. św. Anny w Sterdyni. W tym czasie odbyłem studia zaoczne w Instytucie Nauk o Rodzinie w Łomiankach i stacjonarne studia doktoranckie z zakresu teologii pastoralnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jestem w trakcie pisania pracy doktorskiej. Od 1 września 2011 r. zostałem skierowany do pracy w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. 20 czerwca zostałem proboszczem parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Wirowie.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek w archikatedrze przemyskiej

2024-03-29 10:59

Rafał Czepiński

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego.

28 marca 2024 r. Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję