Reklama

Niedziela Wrocławska

"Orzech" - film o wyjątkowym wrocławskim duszpasterzu

Projekcja filmu Orzech w reżyserii Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego była pierwszym wydarzeniem kulturalnym, inaugurującym 35. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów – MAKSYMILIANY 2020.

2020-10-18 20:50

Mateusz Cieniawski

Pierwszą katechezę wygłosił ks. Stanisław Orzechowski

Pierwszą katechezę wygłosił ks. Stanisław
Orzechowski

Według organizatorów na projekcję filmu zapisało się ponad 4 tys. osób, co spowodowało niewielkie opóźnienie w emisji. To świadczy o tym, że Orzech dalej przyciąga do siebie ludzi, nawet wtedy, kiedy jest po drugiej stronie ekranu.

Film pokazuje najważniejsze momenty życia ks. Orzechowskiego, zaczynając od jego dzieciństwa i dorastania w domu rodzinnym. Wypowiadają się jego bracia, którzy twierdzą, że „Staszek” był najprzystojniejszym z nich wszystkich. Rodzeństwo zgodnie twierdzi, że przyszły duszpasterz „Wawrzynów” chodzi na dwóch różnych nogach. Jednej silnej i zdecydowanej po ojcu, a drugiej wrażliwej i delikatnej po mamie.

Reklama

W obrazie widzimy historię wrocławskiej Solidarności i wpływ Orzecha na ludzi, którzy w tamtym okresie musieli zmagać się z komunistyczną rzeczywistością. Pokazany jest też „współczesny” kapłan, który zawsze ma dobrą, ojcowską radę dla każdego.

Obawiano się przed emisją tego filmu, że będzie to swego rodzaju bezkrytyczny i cukierkowy obraz wrocławskiego kapłana. Po obejrzeniu okazało się, że wcale tak nie jest. Potwierdzają to liczne komentarze, które pojawiały się w serwisie YouTube podczas premierowej projekcji on-line.

Jak przyznają sami reżyserzy Magdalena Piejko i Damian Żurawski, nakręconego materiału jest dużo więcej niż pokazano w tym filmie. Przez 5 lat tworzenia ujęć można by stworzyć kolejną część filmu „Orzech”. Na pytania internautów czy takie są plany, twórcy nie powiedzieli wprost, że jest to niemożliwe.

Reklama

Co było najtrudniejsze w nakręceniu tego obrazu? Damian Żurawski odpowiadając na zadane pytanie przez internautów tłumaczy, że sam moment decyzji ks. Orzechowskiego – zgodzi się czy nie? I warunek, który postawił reżyserom – mało księży, dużo ludzi.

Film ogląda się bardzo przyjemnie. Dla niektórych na pewno będzie to powrót do studenckich czasów na Bujwida. Dla pamiętających Orzecha jest to przypomnienie tego, o czym nauczał. Dla tych, którzy go nie poznali, będzie na pewno drogowskazem, w myśl słów autorów tego filmu - „jak walczyć o wolność i jak z tej wolności korzystać”.

Film „Orzech” będzie dostępny na stronie internetowej www.maksymiliany.pl przez cały czas trwania Festiwalu Niepokalanów, do piątku 23 października. Start emisji każdego dnia festiwalowego, równo o godzinie 20:00. Zapraszamy.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: chcemy objąć programem wsparcia wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami

2020-10-27 09:44

[ TEMATY ]

premier

Kancelaria Premiera

Będziemy chcieli, by wszystkie przedsiębiorstwa dotknięte obostrzeniami w związku z pandemią, zostały również objęte programem wsparcia - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że znajdujemy się w decydującym momencie walki z epidemią, a rząd wprowadził szereg obostrzeń z tym związanych. "Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a bardzo trudnymi wyborami gospodarczymi, zapaścią gospodarczą, długotrwałymi kłopotami. Znalezienie właściwej ścieżki po środku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarczego w najbliższej przyszłości" - powiedział szef rządu.

"Wirus nie pozostawia wiele pola manewru, dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte i zostają dotknięte tym rygorem, obostrzeniami, które wdrożyliśmy, chcemy, by zostały również objęte programem wsparcia" - podkreślił premier.

Jak mówił, największe obciążenie dla przedsiębiorców w czasie drugiej fali pandemii dotyczy różnego rodzaju obostrzeń w dziedzinie usług m.in. w gastronomii, ale także rozrywki, branży fitness, jak również sprzedawców na targach i bazarach. "Tu także dokonamy pewnych zmian w sprzedaży detalicznej" - dodał Morawiecki.

Rząd nie bierze na razie pod uwagę zniesienia zakazu handlu w niedziele - powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Kancelaria Premiera

Premier zaznaczył, że z pomocy i ulg przewidzianych przez rząd będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, których przychód w październiku lub listopadzie będzie mniejszy o 40 proc w porównaniu do października i do listopada 2019 roku. "Czyli do czasu, kiedy nie było epidemii i kiedy te wartości można ze sobą we właściwy sposób porównać, czyli październik do października, listopad do listopada" - dodał Morawiecki.

Kancelaria Premiera

Jak poinformował, wsparcie to dotyczy ponad 170 ponad firm, w których zatrudnionych jest łącznie prawie 400 372 tys. pracowników. "Wartość pomocy szacujemy na ponad 1,8 mld; według niektórych szacunków przekroczy ona wartość 2 mld" - powiedział szef rządu.

Kancelaria Premiera

Zaznaczył, że zaprezentowane we wtorek rozwiązania dla przedsiębiorców dotyczą listopada. "Życzyłby wszystkim rodakom, przedsiębiorcom, żeby na listopadzie się to zakończyło, bo to będzie oznaczało, że możemy pod koniec listopada zmieniać warunki funkcjonowania i przy utrzymaniu rygorów sanitarnych dopuścić funkcjonowanie wielu tych przedsiębiorców" - podkreślił.

Zapewnił, że jeżeli tak się nie stanie i jeżeli będzie konieczne przedłużenie tych obostrzeń, to będzie ono przedłużone na grudzień i na kolejne miesiące. "Dokonamy odpowiednich decyzji w odpowiednim czasie, żeby wsparcie było dostępne dla wszystkich przedsiębiorców" - powiedział premier.

Zwolnienie ze składki ZUS za listopad, wypłaty postojowego, bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. zł, zwolnienie z opłaty targowej z cały 2021 rok - to elementy wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami związanymi z epidemią, przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Premier poinformował na wtorkowej konferencji prasowej o wsparciu dla branż powodu wprowadzenia różnego rodzaju obostrzeń, w tym kontekście mówił m.in. o gastronomii, ale także firm z branży rozrywki, fitness, jak również sprzedawców detalicznych.

"Dla tych branż w listopadzie dokonujemy zwolnienia ze składki ZUS" - powiedział Morawiecki.

Ponadto - dodał - wdrożone zostanie postojowe, czyli "dopłata z budżetu państwa do utrzymania zatrudnienia w tych firmach".

"Po trzecie bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tys. złotych dla tych małych mikrofirm, które wpadają w trudną sytuację gospodarczą, a po czwarte zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 z jednoczesną rekompensatą tego zwolnienia dla samorządów" - informował premier.

CZYTAJ DALEJ

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry

2020-10-27 22:49

PAP

Za przyjęciem wniosku głosowało 217 posłów, 232 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wniosek o wotum nieufności wobec Ziobry został złożony przez posłów KO na początku października. Jak podkreślono w uzasadnieniu tego wniosku, miał on na celu "zahamowanie szkodliwej i koniunkturalnej działalności Zbigniewa Ziobro, odpowiadającego za fatalny stan polskiego wymiaru sprawiedliwości".

"Kierowane przez Zbigniewa Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura, wykorzystywane są jako narzędzia polityczne, służą wyłącznie jego osobistym oraz partyjnym interesom. Zbigniew Ziobro posługując się uprawnieniami wynikającymi z zajmowanych przez siebie stanowisk, ukierunkowuje swoje działania na poszerzanie wewnętrznych wpływów w strukturze Zjednoczonej Prawicy i zdobycie awansu politycznego" - wskazali autorzy wniosku. (PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ robs/

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję