Reklama

Niedziela Lubelska

Świadek świętości. Wizyta abp. Mokrzyckiego na Felinie

Zawsze wybierajcie Chrystusa - to przesłanie, jakie pozostawił mieszkańcom Felina abp Mieczysław Mokrzycki.

Paweł Wysoki

Osobisty sekretarz św. Jana Pawła II przyjechał do parafii Trójcy Przenajświętszej w Lublinie na zaproszenie ks. Jana Bielaka, przyjaciela z czasów seminaryjnych. Wielkim pragnieniem proboszcza z Felina było, aby w roku stulecia urodzin Ojca Świętego abp Mokrzycki mógł opowiedzieć mieszkańcom parafii o życiu u boku świętego.

Ważne spotkanie

Reklama

Długo planowane i cierpliwie wyczekiwane spotkanie odbyło się 1 października. U progu różańcowego miesiąca metropolita lwowski przewodniczył Mszy św., podczas której za wstawiennictwem Matki Bożej i św. Jana Pawła II wypraszał duchownym i wiernym potrzebne łaski. Szczególnie modlił się za młodzież, której w sakramencie bierzmowania udzielił darów Ducha Świętego. Młodym parafianom towarzyszyli rodzice i krewni, a także nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie z dyrektor Małgorzatą Stacharską. - Cieszymy się z twojej obecności i witamy w naszym kościele parafialnym, w którym czcią otaczamy relikwie św. Jana Pawła II. Prosimy, błogosław nam i umacniaj na drodze wiary - powiedział ks. Jan Bielak podczas powitania abp. Mokrzyckiego. Proboszcz poprosił też o poświęcenie różańców dla dzieci klas III, które rozpoczęły przygotowania do I Komunii św.

Na drogach wiary

W homilii gość ze Lwowa zwrócił uwagę na trzy etapy dorosłości człowieka. Wyznaczają je: otrzymanie dowodu osobistego i pełna odpowiedzialność za podejmowane czyny; świadectwo szkolne potwierdzające gotowość do pracy oraz sakrament bierzmowania, który potwierdza dojrzałość w wierze. Jak wyjaśniał, ten kto otrzymał dary Ducha Świętego nie może wiary zatrzymać dla siebie, ale winien ją dzielić z innymi, jak czynili to apostołowie po Zesłaniu w Wieczerniku. - Musicie być gotowi na działanie łaski Bożej i pilnie zwracać uwagę, czy idąc waszymi śladami inni ludzie znajdą drogę do Boga - powiedział abp Mokrzycki. Przywołał świadectwo 17-letniego Egipcjanina, który oddał życie za wiarę w Chrystusa, i zaapelował o wierność Bogu w codziennym życiu. - Od was nikt nie wymaga tak wielkich poświęceń, ale wasza wierność Chrystusowi to modlitwa, sakramenty, Dekalog oraz przykazanie miłości Boga i bliźniego - podkreślił. - Kierujcie wzrok ku Chrystusowi. Niech On będzie obecny w waszych myślach i rozmowach, żyjcie z Nim w przyjaźni. Zawsze wybierajcie Chrystusa - apelował za św. Janem Pawłem II.

Reklama

Błogosławi z domu Ojca

Nim abp Mieczysław Mokrzycki udzielił zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II, przywołał wspomnienia z czasów swojej służby u boku Piotra naszych czasów. Podkreślił, że Ojciec Święty może być dla każdego doskonałym przewodnikiem w życiu. - Jan Paweł II uczył nas jak być dobrym człowiekiem, jak się modlić, jak od siebie wymagać. Mimo, że jako głowa Kościoła codziennie miał wiele zajęć i spotkań z ludźmi świata polityki i kultury, wiele czasu spędzał na modlitwie. Zawsze modlił się za tych, z którymi rozmawiał; codziennie z okien swojego apartamentu błogosławił pielgrzymom, miastu i światu - powiedział ksiądz arcybiskup. - Starsze osoby pamiętają homilię z pogrzebu papieża, gdy kard. Ratzinger powiedział, że Jan Paweł II błogosławi nam z okna domu Ojca. Za życia Jan Paweł II na zakończenie dnia długo się modlił, a potem, w drodze do sypialni sam podchodził lub w ostatnim czasie prosił o powiezienie do okna. Gaszono światło, otwierano okiennice, a on podnosił się, modlił i błogosławił wszystkim. Wierzę, że jest obecny wśród nas i nam błogosławi - powiedział świadek świętości Jana Pawła II.

2020-10-19 07:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit o Mszy św. trydenckiej

2021-07-19 13:43

[ TEMATY ]

trydencka

Msza trydencka

Karol Porwich

Co ceniony benedyktyn o. Leon Knabit sądzi o dwóch formach odprawiania Mszy św. tzw. trydenckiej, czyli przedsoborowej i nowej, czyli posoborowej?

Msza św. do Soboru Watykańskiego II była odprawiana w rycie tak zwanym rzymskim klasycznym. Ale to nie był jedyny ryt, o tym warto pamiętać, był ryt dominikański, ryt mozarabski, Kościoły wschodnie miały swój ryt i dbano o to, by było zachowane to, co jest istotne: mianowicie liturgia czytań, liturgia… to się rozmaicie nazywało: liturgia katechumenów itd.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja/ Na papieskiej mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję