Reklama

Niedziela Lubelska

Synod. Prace komisji "Powołanie świeckich w Kościele"

Trwają prace III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, który pod hasłem „Kościół - dom i szkoła komunii” został zwołany przez abp. Stanisława Budzika.

Paweł Wysoki

Pandemia koronawirusa wpłynęła na zmianę terminu uroczystego otwarcia synodu oraz pierwszej sesji plenarnej (obecnie planowana data to czerwiec 2021), ale nie zatrzymała prac 12 komisji tematycznych oraz 271 zespołów parafialnych. Współpraca pomiędzy nimi ma zaowocować dokumentami, które zostaną zaprezentowane członkom synodu podczas sesji plenarnych. Wspólny wysiłek osób duchownych i świeckich podejmowany jest dla ustanowienia prawa diecezjalnego i programu duszpasterskiego na kolejne lata.

Rola laikatu

Reklama

Prace nad przygotowaniem ankiet dla parafii podjęło już kilka komisji tematycznych, m.in. „Rodzina Kościołem domowym” i „Kościół w dialogu z kulturą”. 7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej, działalność zainaugurowała komisja „Powołanie świeckich w Kościele”. W jej skład wchodzi kilkanaście osób, w tym małżeństwa związane z ruchem odnowy posoborowej, a także kapłani. Pod przewodnictwem Małgorzaty Stacharskiej, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, komisja podejmie refleksję nad rolą laikatu w przestrzeni Kościoła. - Przygotowujemy się do synodu, który w życiu Kościoła jest momentem przełomowym, wyznacza nowe kierunki i kładzie nowe akcenty na życie Kościoła. Zostaliśmy powołani, by aktywnie uczestniczyć w tym procesie - powiedział ks. Tomasz Gap. Dyrektor „Domu na Podwalu” w Lublinie oraz członek komisji, podkreślił, że praca na rzecz synodu jest podejmowana z ufnością nie we własne siły, ale w łaskę Pana, daną wszystkim na mocy chrztu św. i innych sakramentów. Duszpasterz zawierzył działanie komisji Matce Bożej i zachęcił do modlitwy o światło Ducha Świętego.

W świecie i dla świata

Po Mszy św. w kościele św. Wojciecha, w gościnnych progach „Domu na Podwalu”, Małgorzata Stacharska poprowadziła pierwsze spotkanie. Wskazując na główne kierunki pracy komisji przypomniała, że „ludzie świeccy żyją w świecie, pośród wszystkich razem i poszczególnych spraw i obowiązków świata, w zwyczajnych warunkach życia rodzinnego i społecznego, z których niejako utkana jest egzystencja; tam Bóg ich powołuje, aby przyczyniali się do uświęcania świata i przez przykład życia promieniowali wiarą, nadzieją i miłością, ukazując innym Chrystusa”. Na kanwie myśli zaczerpniętych z Pisma Świętego, dokumentów soborowych oraz nauczania św. Jana Pawła II, rozpoczęła się pierwsza dyskusja, której celem jest wypracowanie pewnej strategii dla diecezji, by świeccy w Kościele mogli rozpoznawać swoje powołanie i realizować je dla dobra całej wspólnoty. Jak podkreśliła M. Stacharska, ważna jest harmonijna współpraca między laikatem a duchowieństwem oraz wychowanie młodego pokolenia w duchu wierności Ewangelii i tradycji chrześcijańskiej.

Reklama

Wspólna troska

W najbliższym czasie członkowie komisji: Małgorzata Stacharska, Urszula Buglewicz - Kamińska, ks. Tomasz Gap, ks. Sławomir Jargiełło, Jerzy Jarosiński, Teresa i Wojciech Kaczmarkowie, Alina i Kazimierz Krajewscy, ks. Mirosław Ładniak, Monika i Maciej Münnich, Danuta Nowakowska - Bartłomiejczyk, Marianna Olszańska, Iwona i Włodzimierz Pytlakowie oraz Hanna i Tadeusz Zychowie opracują ankiety dla synodalnych zespołów parafialnych, na podstawie których przeprowadzą analizę obecnego stanu oraz zaproponują nowe rozwiązania duszpasterskie służące wzmocnieniu roli świeckich w Kościele. Komisja zaprasza do współpracy wiernych naszej diecezji; indywidualne refleksje i opinie nt. powołania świeckich w Kościele można nadsyłać na adres swieccy@synodlublin.pl.

2020-10-19 07:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 49/2017, str. 33

[ TEMATY ]

adwent

arepa/fotolia.com

Okres Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, ma trzy zasadnicze wymiary. Po pierwsze – upamiętnia oczekiwanie starotestamentowego Izraela na zbawczą interwencję Bożą, które doczekało się spełnienia w życiu i działalności Mesjasza, którym jest Jezus z Nazaretu. Po drugie – ma ukierunkowanie eschatologiczne i wskazuje na powtórne przyjście uwielbionego Jezusa Chrystusa, które nastąpi na końcu czasów. Po trzecie – przygotowuje wiernych na radosne przeżywanie uroczystości Bożego Narodzenia. Na progu Adwentu z ufnością powtarzamy modlitwę starotestamentowego psalmisty: „Odnów nas, Boże, i daj nam zbawienie”.

Pierwsze czytanie, które pochodzi z Księgi Izajasza, nawiązuje do dramatycznej sytuacji Izraelitów, którzy przez liczne grzechy odwrócili się od Boga i zaniedbali podatność na Jego miłosierdzie. Obrazy skrwawionej szmaty i zwiędłych liści świadczą, że własnymi siłami nie zdołają wydobyć się z otchłani zła, które ich gnębi i poniża. Dlatego wołaniu proroka towarzyszą mocne wyznanie wiary w Boga, który jest Ojcem i Odkupicielem, oraz donośne wołanie do Niego: „Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił”. Bóg zawsze wychodzi naprzeciw tym, co radośnie pełnią sprawiedliwość i pamiętają o Jego drogach. Zbawcze działanie Boga, w którym przejawia się Jego miłosierdzie, umożliwia głęboką wewnętrzną odnowę człowieka, której owocem jest uzdrawiające nawrócenie.

Czytanie z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian ukazuje, na czym polega nowa sytuacja wyznawców Chrystusa. Wzbogaceni przez Jego łaskę mają dawać o niej wierne świadectwo. Życie chrześcijan, naznaczone oczekiwaniem na objawienie się Pana, jest przez Niego stale podtrzymywane i umacniane. Już cieszymy się współuczestnictwem z Synem Bożym, a zarazem wyczekujemy trwałego zjednoczenia z Nim w wieczności. Życie chrześcijan ma więc dwa bieguny: „już tak” oraz „jeszcze nie”. Wzgląd na to wzmacnia naszą nadzieję, że w tym, co dotyczy sensu i ostatecznego przeznaczenia życia, nigdy nie jesteśmy sami ani zdani wyłącznie na siebie.

W słowach, które Jezus skierował do swoich uczniów, dar życia został porównany do domu powierzonego naszej opiece i trosce. Dawcą i Panem życia jest Bóg, który w swoim czasie odbierze swoją własność. Nie wiemy, kiedy to nastąpi i dlatego zawsze trzeba być przygotowanym na spotkanie z Bogiem. Wezwanie do czujności brzmi szczególnie donośnie w okresie Adwentu. Czas, którego rytm wyznaczają cztery kolejne niedziele, to dobra sposobność do odnowienia życia i jeszcze mocniejszego związania go z Bogiem. Wezwanie do czujności skierowane jest do wszystkich, a więc do każdego. Przeciwieństwo czujności stanowi obraz snu, kiedy nie jesteśmy podatni na to, co do nas przychodzi. Czujność to cnota, która otwierając nas na bezmiar Bożego Miłosierdzia, sprzyja odrzuceniu grzechów, które nas gnębią i upokarzają. Podczas Adwentu szczególnie doniośle brzmi wołanie Jezusa: „Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!”.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się spotkanie premierów Polski i Węgier

2020-11-30 19:25

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Węgry

polonia.tvp.pl

W poniedziałek wieczorem w Warszawie rozpoczęło się spotkanie robocze premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Tematem spotkania - jak zapowiadał wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller - jest m.in. omówienie dalszych działań w kontekście negocjacji budżetowych w UE oraz zbliżającego się szczytu Rady Europejskiej.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

W piątek premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Niemcy w ramach prezydencji w Radzie UE prowadzą obecnie negocjacje budżetowe. Po rozmowie premier poinformował, że oświadczył kanclerz Niemiec, iż Polska oczekuje dalszych prac pozwalających na znalezienie rozwiązania, które zagwarantuje prawa wszystkich państw UE i potwierdził gotowość do zawetowania nowego budżetu.

Szef polskiego rządu zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Premier Węgier skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

W czwartek w Budapeszcie premierzy Polski i Węgier podpisali deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności". (PAP)

pś/ mro/ godl/

CZYTAJ DALEJ
NIE PRZEGAP
#NiezbednikAdwentowy

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję