Reklama

Pomocnicy św. Krzysztofa

Każdego roku pod koniec lipca przy wielu kościołach widzimy kapłanów święcących zebrane tam pojazdy mechaniczne. To w związku ze wspomnieniem św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, wielu ludzi daje wyraz wiary w Boga, a także w orędownictwo świętych. W te dni przypominamy sobie i innym o potrzebie poświęcenia pojazdu, modlitwy Kościoła w intencji podróżujących, sprawdzamy czy w naszym samochodzie jest święty znak, a nawet dokonujemy refleksji dotyczącej moralnej postawy wobec podróży.
Przekonujemy się coraz wyraźniej, jak bardzo wielkim dobrodziejstwem jest dziś samochód czy inny środek lokomocji. Życie ludzi dzięki temu staje się o wiele lżejsze, praca bardziej owocna, a ludzie mogą być bliżej siebie.
Doświadczamy także bardzo boleśnie coraz częściej zdarzających się wypadków samochodowych, skutków niewłaściwego wykorzystywania różnego rodzaju pojazdów. Statystyki policyjne mówią o wypadkach drogowych i związanych z nimi bólem, śmiercią, kalectwem. Czy można w wielu takich sytuacjach coś zrobić, jakoś temu zaradzić? Nad tym zastanawiają się drogowcy, projektanci samochodów, zastanawiają się ci, którzy tworzą przepisy drogowe i czuwają nad ich przestrzeganiem, mówią o tym nauczyciele i wychowawcy.
Niezależnie od tych wysiłków, zawsze będzie istniał przed kierowcą, pasażerem i każdym innym człowiekiem, który we współczesnym świecie ma kontakt ze środkami lokomocji, moralny obowiązek właściwego z nich korzystania. Oczywiście, że ten obowiązek nie jest jednakowy wobec wszystkich, niemniej jednak istnieje, a może nawet dziś nabiera większej mocy.
Kierujący pojazdami odpowiedzialni są za życie i zdrowie własne, pasażerów i innych użytkowników dróg. Z tego podstawowego zobowiązania wypływa konieczność troski o sprawny samochód, dokonywanie okresowych badań, napraw i usuwanie zaistniałych usterek. Łączy się z tym także konieczność przestrzegania przepisów drogowych, nawet w sytuacji, gdy wydaje się kierującemu, że są to drobne i nieistotne sprawy, lub niezachowanie ich nikomu niczym nie grozi. Istnieje obowiązek poznawania nowych przepisów i zgłębiania już istniejących. Warto tu przypomnieć obowiązki płynące z życzliwości i kultury codziennego życia, np. ułatwianie włączenia się do ruchu, znak podziękowania czy też wyrozumiałości wobec innego kierowcy, który czuje się zagubiony czy zdezorientowany, nie mówiąc już o konkretnej pomocy, jakiej należy udzielić na trasie.
W tej refleksji dotyczącej naszej odpowiedzialnej postawy jako kierowców i podróżujących, nie można pominąć jakże ważnego zagadnienia związanego ze spożywaniem alkoholu i prowadzeniem pojazdu. Niestety, zarówno statystyki, jak i doświadczenie życiowe mówią, że w tej dziedzinie jest źle. Są kierowcy, którzy będąc w takim stanie, prowadzą różnego rodzaju pojazdy, narażając tym samym życie i zdrowie własne i innych. Każdy kto spożywa alkohol i zasiada za kierownicą, może stać się potencjalnym sprawcą wypadku, kalectwa, śmierci, wielkich cierpień innych osób i dużych strat materialnych.
Przy okazji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, warto także przypomnieć sobie o modlitwie i znaku krzyża przed rozpoczęciem podróży, o chwili refleksji. Miejmy zwyczaj modlitwy dziękczynnej po skończonej podróży za wszelkie dobro, szczęśliwą i bezpieczną drogę, załatwione sprawy. Bądźmy tymi współczesnymi pomocnikami św. Krzysztofa, którzy pomagają innym podróżować w chrześcijańskim duchu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję