Reklama

Roztoczański Przegląd Młodzieżowych Orkiestr Dętych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie już, w pierwszy weekend wakacji, młodzi muzycy z kraju i zagranicy przyjechali do Zwierzyńca. Przybyli oni na VIII Roztoczański Przegląd Młodzieżowych Orkiestr Dętych, który miał miejsce w dniach 25-26 czerwca br. Widzowie przysłuchiwali się muzycznym zmaganiom sześciu orkiestr z: miejscowości Aba (Węgry), Sitna, Krasnegostawu, Czajkowa (województwo wielkopolskie), Gogolina (województwo opolskie) i oczywiście Zwierzyńca. Przegląd nie miał charakteru konkursu, było to spotkanie młodzieży, której pasją jest muzyka i okazja do wspólnego grania a także możliwość wymiany doświadczeń.
Przegląd rozpoczął się warsztatami musztry paradnej na placu przy Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska - co zrobiło na widzach wielkie wrażenie. Dwie godziny później orkiestry przemaszerowały ulicami Zwierzyńca (Wachniewskiej i ul. 1 Maja) przed zwierzyniecki ratusz, gdzie wszystkich przybyłych gości powitał i klucze do miasta młodym muzykom przekazał burmistrz Zwierzyńca - Jan Skiba. Dalsze uroczystości odbywały się przy kościele pw. św. Jana Nepomucena na Wodzie; piękna sceneria nadała niepowtarzalnego klimatu całemu wydarzeniu. Uroczysty koncert połączony z indywidualną prezentacją orkiestr zgromadził szeroką widownię. Podczas prezentacji mogliśmy się dowiedzieć więcej na temat historii powstania każdego z zespołów. Orkiestra z Węgier została założona we wrześniu 1994 r., członkami są młodzi muzycy wybierani zazwyczaj podczas konkursów. Muzyka dla orkiestry jest - jak mówią jej członkowie - całym światem a to, co grają - grają prosto z serca. Muzycy dużo podróżują, odwiedzili m.in. Rumunię, Niemcy, Szwajcarię, w roztoczańskim Przeglądzie brali udział po raz trzeci. 14-lecie istnienia obchodzi w tym roku orkiestra z gminy Gogolin, w zwierzynieckim Przeglądzie brała udział po raz pierwszy, jednak nie była to pierwsza wizyta w Zwierzyńcu. Muzycy trzy lata temu brali udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek i jak zapewniali - jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie - z przyjemnością wezmą udział w kolejnym, IX Roztoczańskim Przeglądzie Młodzieżowych Orkiestr Dętych. Tegoroczny Przegląd okazał się debiutanckim występem dla orkiestry z Sitna, była to najmłodsza orkiestra festiwalu. Zespół działa od trzech lat, natomiast jego kapelmistrz Ryszard Gryciak jest doświadczonym muzykiem, grającym od 35 lat w Polskiej Orkiestrze Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. „Jestem bardzo wzruszony, piękna uroczystość, to jest taka uczta duchowa, wyjeżdżamy stąd wzbogaceni o kulturę” - podsumował spotkanie kapelmistrz Ryszard Gryciak. Orkiestra z Czajkowa zaprezentowała się pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Sowy, jednego ze współinicjatorów Roztoczańskiego Przeglądu w Zwierzyńcu. Kapelmistrz Krzysztof Sowa po raz pierwszy brał udział w Przeglądzie wspólnie z orkiestrą z Czajkowa, wcześniej trzykrotnie gościł w Zwierzyńcu z młodymi muzykami z Brzezin. Gospodarze, czyli Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Zwierzyńca z inicjatorem przedsięwzięcia - Janem Sochą, aktywnie uczestniczy od drugiego Przeglądu, który miał miejsce w 2005 r. Po indywidualnej prezentacji uczestników przyszedł czas na wspólne wykonanie „Barki” w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II. Utwór został odegrany przez wszystkich muzyków punktualnie o symbolicznej godzinie - 21.37. Licznie zebrana publiczność zapaliła świece i włączyła się w śpiew „Barki”.
Gościem specjalnym tegorocznego spotkania był profesor dyrygentury Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - Sławek Adam Wróblewski. W swym dorobku ma wiele osiągnięć, m.in. Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej za „wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktyczno-wychowawczej”. Prof. Wróblewski docenił pracę wszystkich muzyków. - Cieszę się, że tutaj jestem i jednocześnie jestem zły, że przyjechałem dopiero na VIII festiwal, powinienem być tutaj już osiem lat temu. Dla mnie jest to fantastyczna praca u podstaw, praca organiczna, to co jest moją filozofią życiową - pozytywistyczne podejście do działania. Nie robienie wielkich fajerwerków, nie tworzenie stolic kultury, w takich momentach tutaj jest kulturowa stolica Polski. - To jest zaczarowane miejsce i niech się rozwija - dodał. Prof. Wróblewski zapowiedział swój udział w przyszłym roku.
Drugi dzień Przeglądu rozpoczął się Mszą św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski, gdzie muzycy zapewnili oprawę muzyczną a na zakończenie Mszy św. w ramach podziękowania za lata życzliwości zadedykowali utwór „Barka” proboszczowi parafii ks. Emilowi Wojtasiowi. „Każda z orkiestr jest inna i na tym polega cały urok, ponieważ nie ma powtarzalności, repertuar jest bardzo różny” - mówi inicjator Przeglądu Jan Socha i dodaje - każda orkiestra, która choć raz bierze udział w Przeglądzie bardzo chętnie zapowiada swój udział w przyszłych latach - i tak również było tym razem”. Na Przeglądzie nie mogło zabraknąć Bożeny Sochy, która jak w poprzednich edycjach imprezy dbała o jej stronę organizacyjną.
VIII Roztoczański Przegląd Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Zwierzyńcu zakończył koncert finałowy przed siedzibą Zespołu Szkół Drzewnych i pokaz musztry paradnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Święty ostatniej godziny

Niedziela przemyska 15/2013, str. 8

[ TEMATY ]

święty

pl.wikipedia.org

Nawiedzając pewnego dnia przemyski kościół Ojców Franciszkanów byłem świadkiem niecodziennej sytuacji: przy jednym z bocznych ołtarzy, wśród rozłożonych książek, klęczy młoda dziewczyna. Spogląda w górę ołtarza, jednocześnie pilnie coś notując w swoim kajeciku. Pomyślałem, że to pewnie studentka jednej z artystycznych uczelni odbywa swoją praktykę w tutejszym kościele. Wszak franciszkański kościół, dzisiaj mocno już wiekowy i „nadgryziony” zębem czasu, to doskonałe miejsce dla kontemplowania piękna sztuki sakralnej; wymarzone miejsce dla przyszłych artystów, ale także i miłośników sztuki sakralnej. Kiedy podszedłem bliżej ołtarza zobaczyłem, że dziewczyna wpatruje się w jeden obraz górnej kondygnacji ołtarzowej, na którym przedstawiono rzymskiego żołnierza trzymającego w górze krucyfiks. Dziewczyna jednak, choć później dowiedziałem się, że istotnie była studentką (choć nie artystycznej uczelni) wbrew moim przypuszczeniom nie malowała tego obrazu, ona modliła się do świętego, który widniał na nim. Jednocześnie w przerwach modlitewnej kontemplacji zawzięcie wertowała kolejne stronice opasłego podręcznika. Zdziwiony nieco sytuacją spojrzałem w górę: to św. Ekspedyt - poinformowała mnie moja rozmówczyni; niewielki obraz przedstawia świętego, raczej rzadko spotykanego świętego, a dam głowę, że wśród większości młodych (i chyba nie tylko) ludzi zupełnie nieznanego... Popularność zdobywa w ostatnich stu latach wśród włoskich studentów, ale - jak widać - i w Polsce. Znany jest szczególnie w Ameryce Łacińskiej a i ponoć aktorzy wzywają jego pomocy, kiedy odczuwają tremę...

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję