Reklama

Roztoczański Przegląd Młodzieżowych Orkiestr Dętych

Tradycyjnie już, w pierwszy weekend wakacji, młodzi muzycy z kraju i zagranicy przyjechali do Zwierzyńca. Przybyli oni na VIII Roztoczański Przegląd Młodzieżowych Orkiestr Dętych, który miał miejsce w dniach 25-26 czerwca br. Widzowie przysłuchiwali się muzycznym zmaganiom sześciu orkiestr z: miejscowości Aba (Węgry), Sitna, Krasnegostawu, Czajkowa (województwo wielkopolskie), Gogolina (województwo opolskie) i oczywiście Zwierzyńca. Przegląd nie miał charakteru konkursu, było to spotkanie młodzieży, której pasją jest muzyka i okazja do wspólnego grania a także możliwość wymiany doświadczeń.
Przegląd rozpoczął się warsztatami musztry paradnej na placu przy Zespole Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska - co zrobiło na widzach wielkie wrażenie. Dwie godziny później orkiestry przemaszerowały ulicami Zwierzyńca (Wachniewskiej i ul. 1 Maja) przed zwierzyniecki ratusz, gdzie wszystkich przybyłych gości powitał i klucze do miasta młodym muzykom przekazał burmistrz Zwierzyńca - Jan Skiba. Dalsze uroczystości odbywały się przy kościele pw. św. Jana Nepomucena na Wodzie; piękna sceneria nadała niepowtarzalnego klimatu całemu wydarzeniu. Uroczysty koncert połączony z indywidualną prezentacją orkiestr zgromadził szeroką widownię. Podczas prezentacji mogliśmy się dowiedzieć więcej na temat historii powstania każdego z zespołów. Orkiestra z Węgier została założona we wrześniu 1994 r., członkami są młodzi muzycy wybierani zazwyczaj podczas konkursów. Muzyka dla orkiestry jest - jak mówią jej członkowie - całym światem a to, co grają - grają prosto z serca. Muzycy dużo podróżują, odwiedzili m.in. Rumunię, Niemcy, Szwajcarię, w roztoczańskim Przeglądzie brali udział po raz trzeci. 14-lecie istnienia obchodzi w tym roku orkiestra z gminy Gogolin, w zwierzynieckim Przeglądzie brała udział po raz pierwszy, jednak nie była to pierwsza wizyta w Zwierzyńcu. Muzycy trzy lata temu brali udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek i jak zapewniali - jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie - z przyjemnością wezmą udział w kolejnym, IX Roztoczańskim Przeglądzie Młodzieżowych Orkiestr Dętych. Tegoroczny Przegląd okazał się debiutanckim występem dla orkiestry z Sitna, była to najmłodsza orkiestra festiwalu. Zespół działa od trzech lat, natomiast jego kapelmistrz Ryszard Gryciak jest doświadczonym muzykiem, grającym od 35 lat w Polskiej Orkiestrze Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu. „Jestem bardzo wzruszony, piękna uroczystość, to jest taka uczta duchowa, wyjeżdżamy stąd wzbogaceni o kulturę” - podsumował spotkanie kapelmistrz Ryszard Gryciak. Orkiestra z Czajkowa zaprezentowała się pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Sowy, jednego ze współinicjatorów Roztoczańskiego Przeglądu w Zwierzyńcu. Kapelmistrz Krzysztof Sowa po raz pierwszy brał udział w Przeglądzie wspólnie z orkiestrą z Czajkowa, wcześniej trzykrotnie gościł w Zwierzyńcu z młodymi muzykami z Brzezin. Gospodarze, czyli Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Zwierzyńca z inicjatorem przedsięwzięcia - Janem Sochą, aktywnie uczestniczy od drugiego Przeglądu, który miał miejsce w 2005 r. Po indywidualnej prezentacji uczestników przyszedł czas na wspólne wykonanie „Barki” w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II. Utwór został odegrany przez wszystkich muzyków punktualnie o symbolicznej godzinie - 21.37. Licznie zebrana publiczność zapaliła świece i włączyła się w śpiew „Barki”.
Gościem specjalnym tegorocznego spotkania był profesor dyrygentury Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie - Sławek Adam Wróblewski. W swym dorobku ma wiele osiągnięć, m.in. Nagrodę Indywidualną Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej za „wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktyczno-wychowawczej”. Prof. Wróblewski docenił pracę wszystkich muzyków. - Cieszę się, że tutaj jestem i jednocześnie jestem zły, że przyjechałem dopiero na VIII festiwal, powinienem być tutaj już osiem lat temu. Dla mnie jest to fantastyczna praca u podstaw, praca organiczna, to co jest moją filozofią życiową - pozytywistyczne podejście do działania. Nie robienie wielkich fajerwerków, nie tworzenie stolic kultury, w takich momentach tutaj jest kulturowa stolica Polski. - To jest zaczarowane miejsce i niech się rozwija - dodał. Prof. Wróblewski zapowiedział swój udział w przyszłym roku.
Drugi dzień Przeglądu rozpoczął się Mszą św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski, gdzie muzycy zapewnili oprawę muzyczną a na zakończenie Mszy św. w ramach podziękowania za lata życzliwości zadedykowali utwór „Barka” proboszczowi parafii ks. Emilowi Wojtasiowi. „Każda z orkiestr jest inna i na tym polega cały urok, ponieważ nie ma powtarzalności, repertuar jest bardzo różny” - mówi inicjator Przeglądu Jan Socha i dodaje - każda orkiestra, która choć raz bierze udział w Przeglądzie bardzo chętnie zapowiada swój udział w przyszłych latach - i tak również było tym razem”. Na Przeglądzie nie mogło zabraknąć Bożeny Sochy, która jak w poprzednich edycjach imprezy dbała o jej stronę organizacyjną.
VIII Roztoczański Przegląd Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Zwierzyńcu zakończył koncert finałowy przed siedzibą Zespołu Szkół Drzewnych i pokaz musztry paradnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję