Reklama

Hrubieszowskie dziękczynienie

W uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy wszystkie drogi prowadziły do Hrubieszowa. Przybyli na nią: bp Jan Śrutwa, żołnierze 2. Pułku Rozpoznawczego ze swoim dowódcą, funkcjonariusze Straży Granicznej, Urzędu Celnego, Policji oraz burmistrz miasta - Paweł Pellermuter. Plac przed kościołem zapełnili pielgrzymi ziemi hrubieszowskiej

Biskup Jan został uroczyście przyprowadzony z Domu Parafialnego do kościoła przez asystę lektorów, ministrantów, orkiestrę wojskową oraz kapłanów na czele z ks. prał. Kazimierzem Gawlikiem i ks. prał. Andrzejem Puzonem. Po krótkiej modlitwie w kościele procesja liturgiczna udała się do ołtarza, aby rozpocząć sprawowanie Mszy św. W imieniu rodzin katolickich powitała Księdza Biskupa rodzina Szabatów. Z ich ust padły m.in. takie słowa: „Obecność wśród nas Księdza Biskupa odczytujemy jako Dar Boży. Pamiętamy, jakim wysiłkiem Ksiądz Biskup tworzył naszą diecezję zamojsko-lubaczowską, w skład której weszła nasza parafia. Pamiętamy przyjacielskie spotkania podczas wizytacji z nauczycielami, młodzieżą, organizacjami katolickimi. Z tych spotkań wynosiliśmy ogromny ładunek wiary, nadziei i miłości (...)”. Następnie głos zabrał gospodarz parafii ks. dziek. Andrzej Puzon, który cytując słowa św. Cyryla z Aleksandrii wygłoszone w 431 r. na Soborze w Efezie, powiedział: „Witaj nam, Maryjo Bogarodzico, czcigodny klejnocie całego świata, lampo, która nie zagasa, korono dziewiczości, berło prawowiernej nauki, niezniszczalna świątynio miejsca Tego, który miejscem ogarnąć się nie da; Matko i Dziewico! (...)”. Ksiądz Prałat powitał w imieniu swoim i parafii bp. Jana wygłaszając okolicznościowe przemówienie; przypominał w nim m.in.: „Kiedy Prymas Tysiąclecia był po II wojnie na ziemiach odzyskanych, wypowiedział charakterystyczne słowa: «Wrócił tu Kościół». Drogi Księże Biskupie. I tu w tej części Hrubieszowa 30 lat temu wrócił ten kościół - Dom Boży. Jakże przedziwne były jego losy. W czasie wojny zamieniony przez Niemców na stajnię dla koni, a po wojnie system totalitarny zamknął kościół dla wojska. W latach 50. zamieniono go na magazyn słomy, sienników. Był niekonserwowany. Zawalił się strop i dach, a na wieży rosły brzozy grubości nogi. Był przywieziony ładunek trotylu, aby go wysadzić w powietrze. Kościół zdewastowano. Same mury zwątpiły, czy będzie tu kiedykolwiek sprawowany kult Boży. Ten lud upominał się o kościół. Już w 60. latach bp Piotr Kałwa, bp Pylak, ks. dziek. Franciszek Osuch i ks. Stanisław Chomicz, podjęli starania o odzyskanie kościoła. Oddelegowano do załatwienia tych spraw ks. Stanisława Chomicza. Można napisać pewnie pracę magisterską: u jakich ludzi odpowiedzialnych za Ojczyznę byli…, wszyscy obiecywali i na tych obietnicach się kończyło. Wierny lud Hrubieszowa patrząc na zawalony kościół, modlił się o jego zwrot. 30 lat temu dzięki życzliwości różnych osób, a m.in. prof. Wiktora Zina - zwrócono kościół, który wyglądał, jak żebrak obszarpany i pogryziony przez zwierzęta...”.
Po powitaniach rozpoczęła się Msza św. z ceremoniałem wojskowym, w oprawie zespołu „Lechici” pod kierunkiem Leszka Opały, Orkiestry Wojskowej i dużej grupy ministrantów i lektorów. Pierwszą lekcję odczytał żołnierz 2. Pułku Rozpoznawczego, chorąży Janusz Rycerz, a drugą dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 mgr Roman Giergiel. W homilii bp Jan nawiązał do kultu maryjnego w naszym Kościele, Ojczyźnie i w Hrubieszowie, gdzie jest czczony obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, do bł. Jana Pawła II oraz do 30. rocznicy odzyskania świątyni w Hrubieszowie. W zbiorowej modlitwie wiernych wypunktowano współczesne problemy Kościoła, Ojczyzny oraz lokalnej społeczności. W procesji z darami oprócz świecy, kwiatów, owoców, chleba, niesiono piękną rzeźbę Matki Bożej wykonaną w drewnie lipowym przez pensjonariusza miejscowego więzienia. Zespół „Lechici” na ofiarowanie wykonał pieśń o bł. Janie Pawle II - „Zostań z nami”. Partię solową wykonała tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, a jednocześnie członkini Zespołu „Lechici” - Aleksandra Opała-Wójcik. Po modlitwie komunijnej zabrał głos ks. prał. Andrzej Puzon, który podziękował Księdzu Biskupowi za obecność, Mszę św. i homilię oraz złożył w imieniu kapłanów i wiernych życzenia imieninowe Ekscelencji. Nie zabrakło przemówień i życzeń od zastępcy przewodniczącego Rady Parafialnej - Mariana Garaja. Ujmujące i głębokie przemówienie wygłosił burmistrz miasta Paweł Pellermuter nawiązując zarówno do pielgrzymek, dziejów Kościoła, jak i pracy kapłanów. Przed procesją, przy wystawionym Najświętszym Sakramencie Ksiądz Prałat - w imieniu Księdza Biskupa - dokonał zawierzenia parafii, dekanatów Hrubieszowa oraz miasta w opiekę bł. Jana Pawła II. Dziękczynnym „Te Deum” za dar Matki Bożej Nieustającej Pomocy, bł. Jana Pawła II i odzyskanie świątyni, zakończono uroczystość odpustową.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: rozpoczęły się XXVI Targi Wydawców Katolickich

2021-09-23 14:33

[ TEMATY ]

książka

targi

Magdalena Mścichowska

Ponad 100 wydawców zgromadziły tegoroczne, 26. już Targi Wydawców Katolickich, które otwarte zostały uroczyście w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Tegoroczna edycja, przesunięta ze względu na pandemię, odbywa się w dniach 23-26 września w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie. „Potrzebujemy dziś książek wartościowych, budzących nadzieję, wzajemną życzliwość i poczucie wspólnoty” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które odczytane zostało podczas otwarcia Targów.

Targi zainaugurował bp Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, członek Papieskiej Rady Kultury. Odczytał też przesłanie, jakie na otwarcie Targów wystosował kard. Gianfranco Ravasi, prezydent Papieskiej Rady Kultury. Kard. Ravasi życzył wydawcom katolickim entuzjazmu w docieraniu do czytelników oraz czerpania inspiracji z takich postaci jak bł. kard. Wyszyński i Cyprian Kamil Norwid których dzielił i czas i charakter życiowego powołania ale łączyły głęboka wiara, patriotyzm i świadomość znaczenia kultury w życiu społeczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Papież mianował swego delegata dla Memores Domini

2021-09-24 14:34

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Papież mianował swego delegata dla Stowarzyszenia Memores Domini. Jest to żeńskie stowarzyszenie świeckich, związane z Ruchem Komunia i Wyzwolenie. Jego członkinie żyją według ewangelicznych rad ubóstwa, czystości i posłuszeństwa.

Papieskim delegatem dla Memores Domini został abp Filippo Santoro, który w przeszłości był bliskim współpracownikiem ks. Luigiego Giussaniego, założyciela Ruchu Komunia i Wyzwolenie. Od jutra przejmie on tymczasowo z pełnymi uprawnieniami zarządzanie stowarzyszeniem, aby – jak czytamy w komunikacie prasowym - zabezpieczyć jego charyzmat i zachować jedność jego członków. Franciszek zapewnia, że leży mu na sercu doświadczenie Memores Domini, a w jego charyzmacie dostrzega przejaw łaski Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję