Reklama

Bóg - Ojczyzna - Patriotyzm

W dniach 25-26 czerwca br. na placu konkatedry lubaczowskiej odbył się XI Narodowy Polski Festiwal Pieśni, Piosenki i Poezji Patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” im. ks. kard. Władysława Rubina. Jego motywem przewodnim była 100. rocznica Harcerstwa Polskiego, 70. rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz beatyfikacja bł. Jana Pawła II

Każdy dzień Festiwalu rozpoczynał się odśpiewaniem hymnu „Bogurodzica”. Jego otwarcia dokonał dziekan i proboszcz lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra i burmistrz Lubaczowa Maria Magoń. Po nich plenerową scenę opanowali harcerze Hufca w Lubaczowie i X Drużyny Harcerskiej „Traperski Krąg” z Suśca, by harcerską piosenką uczcić jubileusz własnej organizacji. Wsparła ich znana aktorka scen warszawskich Katarzyna Łaniewska, która podzieliła się wspomnieniami o podporuczniku Armii Krajowej, podharcmistrzu i poecie Janku Bonawenturze Romockim, uczestniku Powstania Warszawskiego, który został w nim dwukrotnie ranny 4 i 12 sierpnia, a zginął 18 sierpnia 1944 r. w zbombardowanym szpitalu przy ul. Miodowej 23. Następnie artystka przypomniała jego wiersz „Modlitwa”.
Już po raz piąty przyjechał do Lubaczowa Teatr „Łazienki” z Warszawy. Tym razem ze spektaklem o św. Maksymilianie M. Kolbem. W sobotni wieczór wzruszała, ale i bawiła publiczność „Kapela Znad Baryczy”. Gra i śpiewa od 24 lat współczesny folk miejski oparty na gwarze Wielkopolski Południowej i brzmieniu Kresów Wschodnich. W swoim repertuarze ma piosenki patriotyczne, religijne i obyczajowe.
W niedzielę franciszkanin z Horyńca Zdroju o. Kazimierz Okrzesik wygłosił wykład na temat „Drogi do świętości” Maksymiliana M. Kolbego. Zespół wokalno-instrumentalny z parafii z Starego Lublińca, prowadzony przez proboszcza ks. Janusza Wyłupka, zaśpiewał kilka piosenek religijnych. Z autorskim programem poezji patriotycznej wystąpiła znana aktorka filmowa i telewizyjna (babcia z „Ziarna” i babcia Józia z serialu „Plebania”) - Katarzyna Łaniewska. „W stanie wojennym aktorzy zbojkotowali środki masowego przekazu - telewizję, radio. Nie było nas tam, gdzie padały słowa kłamstwa, gdzie występowano przeciwko prawdzie i Kościołowi. Ks. Jerzy Popiełuszko zapraszał nas do kościoła pw. św. Stanisława na Msze św. za Ojczyznę. Był to dla mnie i moich kolegów w zawodzie zaszczyt, stanąć wraz z Kapłanem przy ołtarzu i mówić słowem poetyckim prawdę. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca mówiliśmy z balkonu kościoła do stojących tłumów, których trudno było objąć wzrokiem. Tam była chwila prawdy i wolności. Szykanowano nas za to. Mnie spalono samochód, Szczepanikowi, który śpiewał - stodołę w gospodarstwie. Chciano nas zastraszyć. Nie zlękliśmy się. Rozlała się po Polsce fala takich Mszy św. i nabożeństw. Jeździliśmy tam, gdzie nas zapraszano. Byłam i w Lubaczowie. Ludzie oddawali nam swoje łóżka, świeżą pościel za te słowa poezji, które recytowaliśmy. Dawali azyl dla kultury. Byli z nami” - wspominała aktorka. Recytowała wiersze o ks. Jerzym Popiełuszce, poemat maryjny Jana Pawła II, fragmenty poematu „Stanisław” Karola Wojtyły, a który recytowała przed Ojcem Świętym Janem Pawłem II w Castel Gandolfo. „Są talenty dane i zadane. Te zadane trzeba odrabiać. Stąd moja obecność tutaj. Występuję wszędzie, gdzie mnie proszą. Boleję, że rozdrobniły się nam teraz podziały na: my, oni, tamci, owi… Ja pozostałam przy Kościele” - podkreśliła i dalej recytowała montaż wierszy o Ojczyźnie i te nowe o katastrofie smoleńskiej. Ten występ nagrodzony został gromkimi brawami na stojąco.
Wiersze o patriotyzmie, Ojczyźnie, bł. Janie Pawle II i poezję śpiewaną zaprezentowali także młodzi lubaczowianie.
Kulminacyjnym punktem programu było wręczenie statuetek „Bogu i Ojczyźnie im. ks. kard. Władysława Rubina”, przyznawanych przez Zarząd Kapituły za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury polskiej, działalność narodowo-patriotyczną oraz miłość do narodu polskiego i wartości chrześcijańskich. Pierwszą statuetkę otrzymał w ubiegłym roku kard. Marian Jaworski. Przewodniczący Kapituły poinformował, że Zarząd w tym roku statuetki przyznał: w kategorii „organizacja” dla Caritas Polska, a w kategorii „osoba” - Maksymilianowi Biskupskiemu, wybitnemu rzeźbiarzowi, twórcy takich pomników, jak: „Poległym i Pomordowanym na Wschodzie” w Warszawie, Jana Pawła II w Dukli i Wadowicach, Ignacego Paderewskiego w Genewie, „Wspólnej Modlitwy” - dedykowany ofiarom zamachu 11 września 2001 r. w Nowym Jorku. Artysta odbierając statuetkę wyraził zachwyt nad pięknem ziemi lubaczowskiej przesiąkniętej krwią przodków poległych za Ojczyznę. Statuetkę przyznaną Caritas Polska odebrał diecezjalny duszpasterz tej organizacji ks. dr Wiesław Banaś. Przypomniał, że ta katolicka organizacja charytatywna reaktywowana została w 1990 r. i niesie pomoc ludziom chorym, cierpiącym, biednym, doświadczonym przez kataklizmy, nie tylko w Polsce, ale i w Afryce i Azji oraz na Wschodzie. Realizuje takie programy, jak: „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, „Jałmużna Wielkopostna”, „Kromka chleba”, „Program Skrzydła”, „Okno życia”, „Adopcja na odległość”. Bratanek ks. kard. Władysława Rubina - Marian Rubin przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane nad trumną śp. kard. Władysława Rubina w Rzymie oraz na Jego temat podczas pielgrzymki w Lubaczowie, 2 czerwca 1991 r.
Po Apelu Jasnogórskim grał zespół „Zayazd” z Gdyni. Ta formacja muzyczna z pogranicza muzyki pop, country i folku, działająca od 1986 r. zaprezentowała się w autorskim programie o tematyce historycznej, przedstawiając najważniejsze wojenne epizody z dziejów Polski.
„Dyrektorem tego Festiwalu, jego ikoną jest Wojciech Mamczur - zauważył starosta lubaczowski Józef Michalik. - To dzięki niemu krzewiony jest patriotyzm na tej lubaczowskiej ziemi w wykonaniu coraz to szerszej i lepszej grupy wykonawców przyjeżdżających na ten Festiwal z Warszawy, Gdyni, Odolanowa i innych miast. On też zabiega o sponsorów tej imprezy”. Burmistrz Maria Magoń dodała, że dzisiejszy kresowy Lubaczów był kiedyś w centrum Rzeczypospolitej, a dziś przypadło mu kontynuować tamto dziedzictwo m.in. poprzez ten Festiwal. W imieniu lubaczowian podziękowała artystom za wzruszenia, przekazane bogate treści i duchowe przeżycia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję