Reklama

7 Przykazań Pielgrzyma, czyli co każdy pielgrzym wiedzieć powinien

Co zabrać ze sobą na trasę? Jak się przygotować? Jak będzie wyglądał każdy dzień? Te pytania rodzą się w sercu przede wszystkim tych, którzy na rekolekcje w drodze wybierają się po raz pierwszy. Oto kilka zasad, o których należy pamiętać - niezależnie od tego, jak wytrawnym jest się pielgrzymem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto znalazłeś się w gronie pielgrzymów, którzy co rok w sierpniu wyruszają na maryjny szlak z archidiecezji wrocławskiej do tronu Królowej Polski w Częstochowie. Bądź pozdrowiony przez całą pielgrzymkową wspólnotę. Abyś mógł jak najowocniej przeżyć te dziewięciodniowe „rekolekcje w drodze” zechciej uważnie przeczytać to, co tutaj z myślą o Tobie zostało napisane - tymi słowami ks. Stanisława Orzechowskiego, „Orzecha”, rozpoczyna się „Vademecum pielgrzyma”. Treści w nim zawarte postanowiłam potraktować jako 7 przykazań pielgrzyma. Oto one:

I Pielgrzymka to akt religijny

O tym fakcie zapomnieć w żadnym razie nie można. W błędzie są ci, którzy w pielgrzymowaniu upatrują jedynie wycieczki, rajdu, lub metody na zrzucenie kilku kilogramów. Ten czas to przede wszystkim rekolekcje w drodze, czas modlitwy, śpiewu, zasłuchania w Słowo Boże, refleksji, spotkania z Bogiem w drugim człowieku, a nade wszystko w Eucharystii. Będą takie etapy wędrówki, na których obowiązywać będzie cisza - ten czas, choć może się on wydawać trudny, warto przeznaczyć na osobistą refleksję. W drodze do duchowej przemiany ma także pomóc sakrament pokuty. Nietypowy, bo najczęściej w drodze, jednak z tą samą mocą odpuszczania grzechów. Wymiar religijny pielgrzymki uwidacznia także intencja, którą zanosimy przed tron Maryi - tę osobistą dobrze jest przemyśleć jeszcze przed wyruszeniem w trasę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

II Przygotuj się na umartwienie i pokutę

Każdy, kto wyobraża sobie pielgrzymkowe wygody, może się w tym momencie poczuć zawiedziony. Jednak trzeba wiedzieć, że taka jest rzeczywistość wędrowania: każdy dzień przyniesie większą lub mniejszą niewygodę, trudność, z którą przyjdzie się zmierzyć. Może to być upał, deszcz, komary, zły humor, bolące stopy, czy brak łazienki... Na to wszystko, idąc na pielgrzymkę, trzeba się przygotować i przyjąć to jako nieodłączny element wędrówki. Podobnie, jak skromny strój, jaki wybieramy na trasę (zakryte kolana i ramiona) oraz rezygnację z używek, które na co dzień nas zniewalają. Ten czas ma być czasem rekolekcji, odmówienia sobie pewnych przyjemności, zmiany postępowania, czasem nawrócenia.

Reklama

III Pielgrzymi tworzą wspólnotę

„Bracie! Siostro!” - takie zwroty usłyszymy na pielgrzymim szlaku. Nie oznaczają one, że w naszej grupie pielgrzymuje jakaś niewyobrażalnie wielodzietna rodzina. Owszem, pielgrzymi też tworzą rodziną - w znaczeniu wspólnoty, która zawiązuje się przez kilka dni wędrowania, a nierzadko i przenosimy ją na nasze relacje po pielgrzymce. Wspólnota to jednak także wyzwanie. Bywa bowiem, że w duchu umartwienia trudniej jest przejść ponad swoje słabości i zwrócić się z uśmiechem do współpielgrzymujących. Tymczasem kubek wody podany na trasie, pomoc w składaniu namiotu, dobre słowo - to właśnie te, z pozoru małe gesty, budują wzajemne relacje na pielgrzymce. I to one sprawiają, że idzie się jakby lżej.

IV Bądź posłuszny i dbaj o porządek

Przez cały czas pielgrzymowania grupom towarzyszą służby. To one mają za zadanie dbać o porządek. Jednak nic nie zdziałają, jeśli każdy brat i siostra nie zadbają o niego wokół siebie. Chodzi tu oczywiście o niezostawianie śmieci, ale nie tylko. Także o zdyscyplinowanie na trasie, posłuszeństwo, np. wobec porządkowych, skupienie w czasie modlitwy i stref ciszy. Ważną kwestią jest również punktualność i dbanie o porządek przy odbieraniu i składaniu bagażu. Co roku służby apelują także o przestrzeganie zakazu wcześniejszego rozbijania namiotów czy zajmowania miejsc noclegowych przed przyjściem całej grupy. Ten punkt Przykazań Pielgrzyma jest bardzo istotny - czyni możliwym funkcjonowanie tak licznej wspólnoty, jaką jest pielgrzymka.

V Bądź wdzięczny

Na trasie spotkamy nie tylko siostry i braci z pielgrzymki. Wyjdą nam na spotkanie także mieszkańcy miast i wiosek, przez które wiedzie szlak rekolekcji w drodze. To wobec nich w sposób szczególny należy pamiętać o wdzięczności. Brat Przewodnik, ks. Orzech, wielokrotnie podkreśla, że to wszystko, co otrzymujemy, jest darem, że nic nam się nie należy. Warto więc zadbać nie tylko o słowo „dziękuję”, ale także pamiętać o modlitwie za życzliwe nam osoby oraz o obrazkach lub cukierkach, które nie zajmują przecież dużo miejsca w plecaku, a mogą być drobnym gestem naszej wdzięczności. Zwyczajem godnym podtrzymywania jest również notowanie intencji i adresów tych osób, które spotkaliśmy na trasie. Intencję przedstawimy na Jasnej Górze, a na podany adres możemy wysłać np. kartkę świąteczną. Ci wszyscy ludzie, mimo iż pozostają w domach, tak naprawdę pielgrzymują razem z nami.

Reklama

VI Dobrze się przygotuj

Przygotowanie do pielgrzymowania powinno objąć zarówno zadbanie o dobry sprzęt jak i o własne zdrowie. Dobrym i odpowiedzialnym krokiem będzie więc konsultacja z lekarzem i pytanie, czy stan zdrowia pozwala na pójście na pielgrzymkę. Następnie należy przygotować potrzebne rzeczy, a więc: namiot, śpiwór, materac lub karimatę oraz duży plecak - te przedmioty będą wiezione na trasie dużymi samochodami. Ze sobą niesiemy cały czas jedynie mały plecak, w którym powinny się znaleźć przede wszystkim: woda, nakrycie głowy, śpiewnik, książeczka do nabożeństwa, płaszcz przeciwdeszczowy, kubek, prowiant na dany dzień. Każdy z bagaży powinien być podpisany (imię, nazwisko, adres, numer grupy) oraz odpowiednio zabezpieczony na wypadek deszczu (odzież może być np. włożona do worków foliowych i dopiero potem do torby, czy plecaka). Na wypadek złego samopoczucia, pomocne pielgrzymom na trasie są służby medyczne. W sytuacjach niewymagających natychmiastowej pomocy można zgłaszać się do punktów medycznych na postojach i noclegach.

VII Domem pielgrzyma jest namiot

To właśnie tych kilka rurek i kawałek materiału będzie pielgrzymowi służył za dom przez kilka dni wędrowania. Gdy zdarzy się, że ktoś nie ma możliwości kupna bądź pożyczenia namiotu, wtedy pomogą służby kwatermistrzowskie i zaproponują spanie w stodołach. Ten rodzaj noclegu wymaga jednak szczególnej uwagi i dbałości o powierzone miejsce. Poza tym pielgrzym powinien oszczędnie i umiejętnie korzystać z wody i wszelkich innych przejawów gościnności mieszkańców. Dbałość o te szczegóły sprawia, że pielgrzymka pozostawia w pamięci ludzi dobry ślad i z radością czekają oni na pielgrzymów w kolejnych latach.
Kiedy buszując po Internecie wpiszemy w wyszukiwarce słowo „pielgrzymka”, wówczas na pierwszym miejscu wśród wyników wyszukiwania pokaże się strona internetowa Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Warto tam zajrzeć, jeśli my sami, lub ktoś z naszych bliskich wybiera się pieszo do Częstochowy. Owocnego pielgrzymowania!

Reklama

* * *

Program duchowego pielgrzyma

DZIEŃ PIERWSZY PIELGRZYMKI
Wtorek 2 sierpnia 2011 r.
• rasa: Wrocław Katedralna - Krzyżanowice - Malin - Wysoki Kościół - Trzebnica
• Msza św. - Las za Malinem. Intencja - za duchowych pielgrzymów.
• Hasło dnia: Gaude Mater Polonia I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, 2-10 VI 1979.
Ten pierwszy dzień pielgrzymowania jest dla niektórych osób bardzo trudny, gdyż trzeba przyswoić sobie rytm marszu w wielkiej grupie, wytrzymać duże zmęczenie, wyciszyć się, przystosować do słuchania, zaangażować we wspólne śpiewy i modlitwy, poradzić sobie ze stroną techniczną w organizowaniu noclegu.
Oby duchowi uczestnicy PPWr. już od pierwszego dnia weszli w rytm tych rekolekcji, organizując sobie dzień tak, by mógł im przynieść jak największe owoce.
Czytania mszalne: Lb 12, 1-13; Mt 15, 1-2. 10-14.
Dziś modlimy się za grupy pielgrzymkowe:
Gr. 16 Duchowi uczestnicy pielgrzymki - przewodnik ks. Aleksander Radecki
Gr. 1 Pokutna - grupę prowadzi ks. Włodzimierz Wołyniec

DZIEŃ DRUGI PIELGRZYMKI
środa 3 sierpnia 2011 r.
• Trasa: Trzebnica - Boleścin - Jaksonowice - Jenkowice - Oleśnica
• Msza św. - Trzebnica. Intencja - Za mieszkańców miejscowości, przez które przechodzi pielgrzymka, za gospodarzy, którzy udzielają nam noclegów.
• Hasło dnia: Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja II pielgrzymka, 16-22 VI 1983
W drugim dniu pielgrzymki zwykle ma miejsce nabożeństwo pokutne, którego celem jest głębokie przygotowanie do przeżycia sakramentu spowiedzi. Tę posługę jednania podejmują kapłani podczas całej drogi. Może i duchowi pielgrzymi przygotują się w tych dniach do tego sakramentu? Wszak w najbliższych dniach przypadną I czwartek, piątek i sobota miesiąca.
Zalecana lektura: Jan Paweł II, Encyklika „Dives in misericordia” (o Bożym miłosierdziu) (1980).
Czytania mszalne: Lb 13„ 1-2a. 25-14, 1. 26-29. 34-35; Mt 15, 21-28.
Dziś modlimy się za grupy pielgrzymkowe:
Gr. 2 Paulińska - grupę prowadzi o. Arkadiusz Jaczewski
Gr. 3 Akademicka - grupę prowadzi ks. Marcin Werczyński

Reklama

DZIEŃ TRZECI PIELGRZYMKI
czwartek 4 sierpnia 2011 r.
wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, kapłana
• Trasa: Oleśnica - Wszechświęte - Gorzesław - Bukowie - Wilków
• Msza św. - Wszechświęte. Intencja za wszystkich ks. przewodników pielgrzymki i księży, którzy uczestniczyli w pielgrzymce oraz za wszystkie powołania zrodzone na pielgrzymce
• Hasło dnia: Do końca ich umiłował (J 13, 1) III pielgrzymka, 8-14 VI 1987
Patronem dnia jest święty proboszcz z Ars, ks. Jan Vianney, patron proboszczów. Warto pamiętać, że takich będziemy mieli duszpasterzy, jakich młodzieńców wychowamy w rodzinach. Warto sprawdzić, jaka jest nasza postawa wobec osób konsekrowanych. Ciekawe: ilu z Was, duchowych pielgrzymów PPWr. już wie, czym jest apostolstwo Margaretka?
Czytania mszalne: Lb 20, 1-13; Mt 16, 13-23.
Dziś modlimy się za grupy pielgrzymkowe:
Gr. 4 Ziemia oławska - grupę prowadzi ks. Mariusz Szypa
Gr. 5 Ziemia oleśnicka - grupę prowadzi ks. Paweł Jędrzejski

Reklama

DZIEŃ CZWARTY PIELGRZYMKI
piątek 5 sierpnia 2011 r.
• Trasa: Wilków - Namysłów - Siemysłów - Wielołęka - Wierzbica Górna
• Msza św. - Namysłów. Intencja - Za otrzymane łaski
• Hasło dnia: cz. I Bogu dziękujcie, ducha nie gaście (1 Tes 5, 18-19) IV pielgrzymka, 1-9 VI 1991
Wszystkie piątki roku oraz dni Wielkiego Postu to dla chrześcijan dni pokuty. Chciej podjąć praktykę postu, która nie ograniczy się tylko do koncentrowania uwagi na własnym przewodzie pokarmowym - po to, byś wtedy, kiedy trzeba, umiał sobie powiedzieć nie, a kiedy trzeba tak. Reasumując: post to szansa do duchowego wzrostu i pogłębienia wiary każdego z nas. Zobacz, jak z tej szansy możesz skorzystać już dzisiaj.
Czytania mszalne: Pwt 4, 32-40; Mt 16, 24-28.
Dziś modlimy się za grupy pielgrzymkowe:
Gr. 6 Brzeg, Wołów, Brzeg Dolny - grupę prowadzi ks. Marcin Krawczyk
Gr. 7 Ziemia strzelińska - grupę prowadzi ks. Wiesław Wawrzynów

DZIEŃ PIĄTY PIELGRZYMKI
sobota 6 sierpnia 2011 r.
święto Przemienienia Pańskiego
• Trasa: Wierzbica Górna - Świniary Wielkie - Wołczyn - Smardy Górne - Kluczbork
• Msza św. - Kluczbork. O rozeznanie i wierność powołaniu życiowemu.
• Hasło dnia: cz. II Bogu dziękujcie, ducha nie gaście (1 Tes 5, 18-19) IV pielgrzymka, 1-9 VI 1991
Góra Tabor wzywa nas wszystkich do wewnętrznej przemiany - i nie jest to temat zarezerwowany jedynie na czas Wielkiego Postu czy jakiejś jednorazowej „akcji”. Przemiana, nawrócenie - to proces, który tak naprawdę nigdy nie może mieć kresu na ziemi. Oczywiście, że to boli, kosztuje, wiąże się z krzyżem, może nawet z różnymi formami prześladowań. Ale czy inne życie rzeczywiście ma wartość?
Czytania mszalne: Dn 7, 9-10, 13-14 albo 2P 1, 16-19; Mt 17, 1-9.
Dziś modlimy się za grupy pielgrzymkowe:
Gr. 8 Salwatoriańska - grupę prowadzi ks. Rafał Ziajka
Gr. 9 Salezjańska - grupę prowadzi ks. Paweł Kajl SDB

Reklama

DZIEŃ SZÓSTY PIELGRZYMKI
niedziela 7 sierpnia 2011 r.
XIX niedziela zwykła
• Trasa: Kluczbork - Chocianowice - Olesno św. Anna - Borki Wielkie
• Msza św. - Olesno św. Anna. Intencja - O uzdrowienie duchowe i fizyczne pielgrzymów.
• Hasło dnia: Chrystus wczoraj, dziś i na wieki (Hbr 13, 8) VI pielgrzymka, 31 V - 10 VI 1997
Niedziela jest dniem Pańskim, czyli należeć winna do Pana Boga. Dla chrześcijanina i jego Kościoła domowego jest to oczywistość i dlatego zrobi on wszystko, by centrum tego dnia była Eucharystia. Godzina Mszy św. powinna być centralnym punktem, wokół którego buduje się cały plan dnia świątecznego. Ten dzień zachęcać winien także do dłuższej modlitwy (wspólnotowej i indywidualnej), do lektury religijnej, korzystania z programów katolickich...
Lektura obowiązkowa:
List apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II „Dies Domini” (o świętowaniu niedzieli) (1998).
Czytania mszalne: 1 Krl 19, 9a. 11-13; Rz 9, 1-5; Mt 14, 22-33.
Dziś modlimy się za grupy pielgrzymkowe:
Gr. 11 Ziemia namysłowska - grupę prowadzi ks. Kuba Bartczak
Gr. 13 Franciszkańska (czarna) - grupę prowadzi o. Wojciech Kiełtyka

DZIEŃ SIÓDMY PIELGRZYMKI
poniedziałek 8 sierpnia 2011 r.
wspomnienie św. Dominika, kapłana
• Trasa: Borki Wielkie - Stany/Górki - Bór Zapilski - Czarna Wieś
• Msza św. Las z Dąbrową. Intencja - Za małżeństwa i narzeczeństwa
• Hasło dnia: Bóg jest miłością (1 J 4, 8) VII pielgrzymka, 5-17 VI 1999
Kiedy w kalendarzu liturgicznym pojawiają się wspomnienia świętych (jak dziś św. Dominika), chrześcijanin musi odważnie stanąć wobec powszechnego wezwania do świętości. „Święci nie przemijają. Święci wołają o świętość”. Takie słowa zakończyły homilię Jana Pawła II, wygłoszoną 16 czerwca 1999 r. w Starym Sączu.
A jakie masz, Siostro i Bracie pielgrzymie, wyobrażenia o świętości i jak traktujesz zadanie dążenia do świętości w odniesieniu do siebie? Mogli jedni, mogli drudzy - możesz i ty! Tylko: czy chcesz?!
Czytania mszalne: Pwt 10, 12-22; Mt 17, 22-27.
Dziś modlimy się za grupy pielgrzymkowe:
Gr. 14 Góra Śl., Milicz - grupę prowadzi ks. Paweł Misiołek
Gr. 15 Franciszkańska (brązowa) - grupę prowadzi o. Emilian Gołąbek OFM

Reklama

DZIEŃ ÓSMY PIELGRZYMKI
wtorek 9 sierpnia 2011 r.
święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein) dziewicy i męczennicy, Patronki Europy
• Trasa: Puszczew - Cisie - Blachownia - Częstochowa Gnaszyn - Częstochowa Zacisze
• Msza św. - Blachownia „Górka Przeprośna”. Intencja - Za wszystkich ludzi ze służb pielgrzymkowych, którzy pomagają i pomagali przy pielgrzymce.
• Hasło dnia: Bóg bogaty w miłosierdzie VIII pielgrzymka, 16-19 VIII 2002
Dziś pielgrzymi po raz pierwszy na horyzoncie dostrzegą wieżę jasnogórską i z radością przeżyją Eucharystię pod Przeprośną Górką. Duchowi pielgrzymi również mogą dziś skonkretyzować swoje postanowienia, decyzje związane ze swoim chrześcijańskim życiem. Bez tej konkretyzacji prawdopodobnie wszystko się posypie - i to szybko…
Czytania mszalne: Oz 2, 16b. 17b. 21-22; Mt 25, 1-13 albo Mt 16, 24-27.
Dziś modlimy się za służby pielgrzymkowe:
służbę liturgiczną, służbę medyczną, służbę porządkowych, służbę kwatermistrzowską, kuchnię pielgrzymkową, sanepid, transport bagażowy, radiotechników, zaopatrzenie i informację.

DZIEŃ DZIEWIĄTY PIELGRZYMKI
środa 10 sierpnia 2011 r.
święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Trasa: Częstochowa Zacisze - Jasna Góra
Msza św. - Jasna Góra. Intencja - za Ojczyznę.
Wejście na Jasną Górę Alejami Najświętszej Maryi Panny, ucałowanie ziemi pod jasnogórskim klasztorem, nawiedzenie kaplicy Cudownego Obrazu - jak to opisać? Może warto wtedy wejść z pielgrzymami, by przeżyć to wydarzenie osobiście?
Czytania mszalne: Na Jasnej Górze prawdopodobnie wykorzystane będą czytania już z uroczystości Wniebowzięcia NMP (zob.: Ap 11, 19a. 12, 1.3-6a. 10ab; 1 Kor 15, 20-26; Łk 1, 39-56.
Dziś modlimy się za grupę pielgrzymkową:
- Gr. 12 Akademicka „Wawrzyny” - grupę prowadzi ks. Piotr Bęza CMF. Grupa obchodzi swoje święto św. Wawrzyńca diakona i męczennika

Oprac. ML

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny Kmieć

2024-04-14 14:19

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej - czytamy w dokumencie podpisanym przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Marek Jędraszewski wydał edykt zachęcający wiernych do przekazanie do Kurii Metropolitalnej w Krakowie, jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Heleny Kmieć.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję