Reklama

Św. Anna Prostyńska - opiekunka małżeństw i rodzin

Ewa Jakubik
Edycja podlaska 32/2011

Święta Anna, ukazując się w Prostyni pierwszy raz w 1510 r., poleciła wybudować we wskazanym miejscu kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Na znak prawdziwości swych słów zostawiła cztery wieńce bylicowe: trzy złączone ze sobą - jako symbol Trójcy Przenajświętszej i jeden na swoją pamiątkę. Objawienie to jest udokumentowane, a jego autentyczność potwierdził Synod Diecezji Łuckiej w 1589 r. W niedługim czasie św. Anna ukazała się pewnemu człowiekowi w pobliskiej wsi Złotki, skąd kazała się przewieźć przez bagna do Prostyni. Po szczęśliwym dotarciu do celu wyjawiła, kim jest, i wyjaśniła, że przybyła tu, aby oddać cześć Trójcy Przenajświętszej. Drugie objawienie się św. Anny przekazywane było przez pokolenia w formie ustnej, oficjalnie spisane zostało przez ks. Stefana Obłozę w 1904 r. Przez długi czas w Prostyni funkcjonowały dwa kościoły: jeden ku czci Trójcy Świętej, drugi ku czci św. Anny. Obecnie w miejscowości jest jedna świątynia - sanktuarium pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. W ołtarzu głównym znajduje się Cudowna Statua Trójcy Przenajświętszej, tzw. Tron Łaski wykonana z drzewa lipowego, pochodząca prawdopodobnie z otoczenia Wita Stwosza. Podarowana została przez biskupa łuckiego Pawła Holszańskiego po objawieniu się św. Anny. Powyżej statuy znajduje się lipowa rzeźba św. Anny nauczającej Maryję wykonana przez H. Bąkowskiego w 1914 r. Wcześniej figura ta znajdowała się w kapliczce naprzeciwko kościoła, w miejscu drugiego objawienia Świętej. W połowie lat 90. po renowacji znalazła miejsce w ołtarzu głównym w kościele. W kapliczce pozostawiono jej wierną kopie. Od dwóch lat w odpust św. Anny w Prostyni organizowana jest Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. W tym roku odpust ubogacony został o uroczystą koronację figury św. Anny.

Maryja i św. Anna - wzór dla rodziny

Tegoroczny odpust miał miejsce w niedzielę 24 lipca. Głównym punktem uroczystości była Msza św. o godz. 12 celebrowana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza. Na tę uroczystość przybyły dwie piesze pielgrzymki - z Kosowa Lackiego i Rytel Olechnych, obecnych było wielu księży z bliższych i całkiem dalekich parafii, także z zagranicy, oraz kilkutysięczna rzesza pielgrzymów zmotoryzowanych i parafian prostyńskich. Przed Mszą św. prelekcję dotyczącą małżeństwa i rodziny wygłosił ks. dr Piotr Arbaszewski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Poruszył wiele ciekawych i trudnych tematów, przede wszystkim wskazywał na postać Maryi i Jej matki - Anny jako wzór tradycyjnej rodziny wielopokoleniowej, w której każdy ma swoje miejsce. Msza św. rozpoczęła się uroczystą koronką do Trójcy Przenajświętszej. Następnie kustosz sanktuarium prostyńskiego ks. kan. Krzysztof Maksimiuk przywitał przybyłych gości, przedstawił przebieg uroczystości i poprosił Księdza Biskupa o sprawowanie uroczystej Mszy św. i wygłoszenie homilii. Ksiądz Biskup wyraził wielką radość ze spotkania z rodzinami drohiczyńskimi w sanktuarium Babci Pana Jezusa. Homilia dotyczyła prawidłowego funkcjonowania rodziny, w której wszyscy są ważni i podążają wytartymi ścieżkami Bożych przykazań. Wyraził również zaniepokojenie przedstawicielami władz różnych szczebli, którym najbardziej zależy na swoich dobrach materialnych, podczas gdy sakramentalne małżeństwo staje się celem ataków ateistycznych środowisk i jest wypierane przez „nowoczesne” związki partnerskie. Zwrócił również uwagę na polską ziemię, która dawniej stanowiła główne źródło utrzymania dla całych rodzin, a dziś nieuprawiana dziczeje, przestaje być symbolem Ojczyzny, o której niegdyś marzyli polscy wygnańcy. Dla dzisiejszych emigrantów jest tylko skibą niewartościowego piachu. Po kazaniu ks. Paweł Rytel-Andrianik odczytał dekret sporządzony na okoliczność koronacji na prawie diecezjalnym figury św. Anny i Maryi.

Reklama

Dar na 500-lecie parafii

Przepiękne korony wykonane ze srebra próby 925, pokryte podwójną warstwą złota, powstały w pracowni mistrza złotnictwa Aleksandra Prafianowicza w Bielsku Podlaskim w dniach od 8 marca do 11 czerwca 2011 r., według projektu Magdaleny Moniki Abramowskiej z Warszawy. Korona św. Anny zdobiona jest 5 syntetycznymi rubinami, a Maryi 5 syntetycznymi szmaragdami. Rubiny i szmaragdy w koronach są darem małżeństwa Danuty i Andrzeja Wudkiewiczów z Warszawy. Korony ufundowane zostały przez parafian prostyńskich z okazji 500-lecia utworzenia parafii Prostyń. Dekret został podpisany 24 lipca 2011 r. przez bp. Dydycza, kanclerza Kurii, dziekana, proboszcza, przedstawicieli kapituł, kapłanów, samorządów, ofiarodawców, projektanta i koordynatora prac oraz wykonawcę koron. Uroczystego poświęcenia i nałożenia koron dokonał Pasterz diecezji. Po nałożeniu koron kwiaty pod ukoronowaną figurą złożyło małżeństwo z Prostyni, które było również fundatorem wszystkich kwiatów ozdabiających tego dnia świątynię. Pod koniec Mszy św. odbyło się odnowienie przyrzeczeń przez wszystkich małżonków znajdujących się w kościele. Było to wielkie przeżycie dla rodzin obecnych w sanktuarium. Po Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła. Nabożeństwo zakończyło się uroczystym „Te Deum”. Następnie wszyscy przybyli goście mieli okazję adorować ołtarz i uczestniczyć w tradycyjnej koronacji koronami św. Anny - wianki, które zostawiła św. Anna w 1514 r. zamknięte zostały w srebrnej koronie, którą kapłan dotyka głów wiernych. Przy kościele można było zaopatrzyć się w wydawnictwa i pamiątki związane z Prostynią oraz książki poświęcone rodzinie przywiezione przez ks. Piotra Arbaszewskiego.

Coś dla ciała

Następnie licznie przybyli pielgrzymi udali się na agapę zorganizowaną i przygotowaną przez Księdza Proboszcza, parafialną Akcję Katolicką i mieszkańców parafii prostyńskiej. Poczęstunek odbył się na podwórku przy plebanii. Były bigos, kiełbaski z grilla, smalec, ogórki, pomidory, niezliczona ilość ciasta i napoje. Nikt z przybyłych nie odszedł głodny. Po posiłku na prostyńskim wzgórzu ks. Arbaszewski odprawił Drogę Krzyżową wokół kościoła, podczas której rozważane były zagadnienia z życia rodziny.
II Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin zbiegła się cudownie z koronacją figury św. Anny i Maryi. Św. Anna (hebr. „Hanna” - łaska; jest patronką rodziny, małżeństwa i dzieciństwa) w Prostyni przedstawiona jest z Maryją - nauczająca Córkę. Razem tworzą wspaniałą, kochającą się rodzinę, wzór dla minionych, współczesnych i przyszłych pokoleń. Babcia i Matka Jezusa. Rodzina. Coś stałego, niezmiennego, bezinteresownego, czysta miłość i zrozumienie. Dekret koronacyjny kończy się wymownymi słowami: „Niech te korony, które są wyrazem czci i wdzięczności za otrzymane łaski, przyczyniają się do rozwoju kultu św. Anny w Prostyni i całej okolicy; niech przypominają wszystkim tutaj przybywającym o wielkiej roli rodziny w przekazywaniu prawd wiary, tradycji i wartości chrześcijańskich”.

Reklama

Śląsk: Spotkania z siostrą zamordowanej w Boliwii Heleny Kmieć

2019-10-13 18:40

ks. SK / Katowice (KAI)

W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, w Pszczynie oraz Tychach gościła Teresa Kmieć, siostra zamordowanej w Boliwii misjonarki Heleny. Podczas spotkań dzieliła się swoim odkrywaniem relacji z Chrystusem.

facebook/Helena Kmieć

– To nie jest tak, że ja chcę kontynuować misję Helenki – mówiła Teresa Kmieć podczas spotkań. – Każda z nas ma swoją „misję”. Helenki była inna, moja jest inna – stwierdziła.

Podczas spotkań Teresa podzieliła się swoją drogą chrześcijańską, która jest mocno związana z Ruchem Światło-Życie. – Owszem, myślałam już wcześniej o misjach, ale zawsze było coś do zrobienia – powiedziała.

Podzieliła się również tym, że poznała misje przez swoją siostrę Helenę, która mocno angażowała się w salezjański wolontariat misyjny. – W końcu kiedyś mnie tam zaprosiła i tak zaczęła się moja przygoda z misjami – stwierdziła.

Pytana o swoją relację z siostrą stwierdziła, że nikt nie spodziewał się tego, że Helenka nie wróci z półrocznego wyjazdu na wolontariat. – Już wcześniej była w Afryce, czy na Węgrzech i zawsze wszystko szczęśliwie się kończyło. Nikt nie spodziewał się takiej sytuacji – mówiła.

Podczas spotkania miała również miejsce projekcja filmu „Helenka” ukazującego zaangażowanie młodej misjonarki, jak również pokazującego to, jak najbliżsi oraz inne osoby posługujące na misjach przeżyły tragiczne wydarzenia. – Przebaczyliśmy mordercy, odbywa teraz sprawiedliwą karę – stwierdza na filmie ojciec sióstr misjonarek. – Ludzie też mówią o łaskach, jakie się dzieją przez wstawiennictwo Helenki – dodaje mama Teresy i Heleny.

Spotkania z Teresą Kmieć zostały zorganizowane przez alumnów śląskiego seminarium oraz członków Ruchu Światło-Życie. Wpisują się one w wydarzenia związane z nadzwyczajnym miesiącem misyjnym ogłoszonym przez papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Mural patriotyczny: sztuka czy manifest?

2019-10-14 15:09

Centrum Myśli Jana Pawła II, KAI / Warszawa

Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy zaprasza na debatę, podczas której uczestnicy poszukają odpowiedzi m.in. na pytanie: czy murale patriotyczne mogą być piękne? Spotkanie jest otwarte dla publiczności i odbędzie się we wtorek 15 października o godz. 18.00 w siedzibie organizatora przy ul. Foksal 11.

youtube.com

Jak zauważa Sebastian Frąckiewicz, autor książki „Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” – murale z żołnierzami wyklętymi, upamiętniające rocznice powstań (głównie powstania warszawskiego) i murale kibicowsko-patriotyczne opanowały polskie miasta i wyparły ze ścian klasyczne graffiti oparte na literach.

Zdaniem Frąckiewicza, wszystko wskazuje na to, że możemy mówić o narodzeniu się nowego miejskiego folkloru i nowego rodzaju sztuki, z własnymi kanonami i elementami obowiązkowymi. W większości przypadków murale tworzone przez środowiska kibicowskie, patriotyczne i konserwatywne nie mają ambicji artystycznych, ani nawet estetyzujących. Można odnieść wrażenie, że nie idzie tu o sztukę, tylko wyraźne manifestowanie w przestrzeni siebie i swoich poglądów. To niemal powrót do korzeni graffiti, dla którego zaznaczanie terenu było jedną z podstaw działań.

Podczas spotkania nastąpi szukanie odpowiedzi na pytania związane z rolą społeczną, estetyczną i artystyczną murali patriotycznych. Co popularność tego typu murali mówi o naszym społeczeństwie i jego wrażliwości estetycznej? Gdzie szukać przypadków pięknych murali patriotycznych? Dlaczego mural jako narzędzie oddziaływania cieszy się taką popularnością wśród środowisk dążących do upowszechniania wartości patriotycznych?

W spotkaniu wezmą udział:

Mariusz Libel - współtwórca grupy artystycznej Twożywo. Realizuje projekty z pogranicza poezji konceptualnej i grafiki: grafikę użytkową, murale i akcje społeczno-artystyczne w przestrzeni miejskiej i wirtualnej. Jest laureatem Paszportu „Polityki” (2006) w kategorii sztuki wizualne;

Ewa Gorządek – historyk sztuki, szefowa działu sztuk wizualnych CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, kuratorka wielu wystaw polskich oraz zagranicznych;

Marcin Budziński – absolwent gdańskiej ASP, na co dzień zajmuje się grafiką użytkową w studiu Wakeuptime, twórca licznych murali patriotycznych w Gdańsku;

Marcin Napiórkowski – semiotyk, wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi autorski blog „Mitologia współczesna”. Publikuje w "Tygodniku Powszechnym", "Krytyce Politycznej", "Więzi", "Znaku" i "Gazecie Wyborczej".

Spotkanie poprowadzi Ewa Kiedio.

Debata odbywa się w ramach projektu Zmień perspektywę, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Partnerzy: Dom Spotkań z Historią, Dom Kultury Śródmieście, Kwartalnik Aspiracje, Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej Disce.

Patroni medialni: KAI, RADIO PLUS, Gość Niedzielny

Debata jest częścią projektu realizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach programu „Odpowiedzialność za dobro wspólne” upamiętniającego pierwszą pielgrzymkę papieża do Polski. Projekt rozpoczęła kwiatowa instalacja artystyczna „Ustrojenie” w Łazienkach Królewskich (sierpień 2019). Zwieńczeniem będzie realizacja muralu przy ul. Górczewskiej na Woli oraz performance w wykonaniu artystów z Warszawskiego Centrum Pantomimy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem