Reklama

Pielgrzymka nieustannej nadziei

† Kazimierz Ryczan, Biskup Kielecki
Edycja kielecka 32/2011

6 sierpnia wyruszyła na Jasną Górę z Wiślicy jubileuszowa XXX Piesza Pielgrzyma Kielecka pod duchowym przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Rozpoczęła ją Msza św. 5 sierpnia w Wiślicy. W poniedziałek 8 sierpnia powitamy pielgrzymów w Kielcach. Eucharystia na Placu Jana Pawła II rozpocznie się o godz. 15.30. Na Jasną Górą pielgrzymi dotrą 13 sierpnia. Z okazji jubileuszowej pielgrzymki biskup kielecki Kazimierz Ryczan skierował do diecezjan list. Pisze w nim o wielkiej wartości modlitwy i pielgrzymiego trudu, o wdzięczności wobec wszystkich, którzy pomagają i przyjmują pielgrzymów, o świadectwie wiary pątników i niezliczonych łaskach, jakie otrzymują pielgrzymujący do stóp Czarnej Madonny. Fragmenty publikujemy poniżej

Ta jubileuszowa pielgrzymka niech będzie dziękczynieniem za dar błogosławionego Jana Pawła II. Jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, bo na naszych oczach wyrastał i dojrzewał do świętości Jan Paweł II. Płynęła w nim polska krew. Karmiony był polskim chlebem. W Polsce dojrzewało jego powołanie kapłańskie, jego miłość do człowieka, jego miłość do Kościoła. W Polsce nauczył się pielgrzymowania do różnych sanktuariów. Nie wstydził się polskiej religijności, ani swojej maryjności. Maryi zawierzył całego siebie, powtarzając codziennie „Cały Twój”. (…)
Zapraszam was, Kochani Diecezjanie, na jubileuszową pielgrzymkę nieustannej nadziei. Pielgrzymi przez swój czyn wiary budują nasz ojczysty dom. Dom ten budowany jest od tysiąca lat przez wszystkich Polaków. Budowany jest przez wierzących i przez niewierzących. W domu tym szanowane było życie dziecka i osoby starszej. W domu tym było miejsce dla ludzi innych narodowości: dla Żydów, Niemców, Ukraińców, Romów. W domu tym komunia z Bogiem rodziła komunię z drugim człowiekiem. Niech nasza komunia z Bogiem wybłaga braterstwo dla naszego ojczystego domu. Bez braterstwa nie da się żyć w jednym domu. O tym wie każde dziecko. Bez braterstwa nie da się żyć w ojczyźnie. Prośmy gorąco Pana Boga, by zrozumieli to także politycy i nie gorszyli narodu, który sobie nie zasłużył na takie traktowanie. Przepraszajmy Boga i nie dozwólmy, by ktokolwiek niszczył dobre imię ofiar katastrofy smoleńskiej. Tego przewinienia nie usprawiedliwia ani chęć władzy, ani nienawiść, ani głupota nawet. Oni do Ojczyzny należą. Oni ją budowali i o jej wolność walczyli. Na jubileuszową pielgrzymkę dziękczynienia weźmy ze sobą ojczysty dom.
Drodzy Diecezjanie! Proszę was o solidarność modlitewną z pielgrzymami prowadzonymi przez przewodników duchownych, bez których pielgrzymka stałaby się turystycznym marszem.
Proszę wszystkich diecezjan: otoczmy pielgrzymów modlitwą. Otwórzmy dla nich serca i mieszkania. Niech mają gdzie skłonić głowę na noc. Przyjęcie pielgrzyma jest wkładem w dzieło pielgrzymowania. Pozostawajmy w tych dniach zjednoczeni duchowo, także z pielgrzymami z innych diecezji przechodzącymi po naszych drogach. Pozostańmy zgodnie z hasłem pielgrzymki „W Komunii z Bogiem” i ludźmi.
Niech błogosławieństwo Boga Ojca † i Syna † i Ducha Świętego † spocznie na pielgrzymach, organizatorach, współpracownikach i na pozostających w Komunii z Bogiem.

Reklama

Lech Dokowicz o filmie "Nieplanowane"

2019-10-04 17:10

Magdalena Wojtak / mat. prasowe

Od 1 listopada na ekrany polskich kin wchodzi film „Nieplanowane”. To mocny przekaz w obronie życia poczętego, pokazujący prawdziwą historię kobiety, która przez osiem lat pracowała w jednej z klinik aborcyjnych Planed Parenthood. Dziś działa w ruchu pro-life

kadr z filmu "Nieplanowane"/Youtube

Film nikogo nie oskarża. Pokazuje zło, jakim jest zabijanie nienarodzonych dzieci przez aborcyjne lobby, które pod pretekstem zmniejszenia niechcianych ciąż i decydowania o sobie, namawia kobiety do aborcji. Po premierze w Stanach Zjednoczonych dziewięć amerykańskich stanów zdecydowało się na uchwalenie prawa chroniącego nienarodzone dzieci, a blisko sto osób pracujących w aborcyjnej branży postanowiło z niej odejść. Dzięki ćwierć miliona polskich podpisów pod petycją do amerykańskich producentów filmu z prośbą o udostępnienie go naszym widzom, film trafi do kin w Polsce od listopada. Dystrybucją jego zajmuje się Rafael Film oraz Fundacja Solo Dios Basta, organizatorzy m.in. akcji „Polska pod krzyżem” i „Różaniec do Granic”.

- Autorom filmu „Nieplanowane” udało się zrobić coś niezwykłego, pokazać prawdziwą historię z centrum zła - mówił producent filmowy i dokumentalista Lech Dokowicz podczas czwartkowego przedpremierowego pokazu dla dziennikarzy, który odbył się w Warszawie.

Przez blisko dwie godziny śledzimy losy byłej dyrektorki placówki aborcyjnej, należącej do znanej korporacji Planed Parenthood, która wykonuje rocznie ponad 300 tys. aborcji, co stanowi około jednej trzeciej aborcji w USA (w ciągu roku przeprowadzanych w Ameryce jest przeprowadzanych ok. miliona aborcji). Abby Johnson od czasów studiów pracowała w klinice, szybko awansowała, stała się jej dyrektorką. Choć nigdy nie towarzyszyła aborcjom, z łatwością przychodziło jej namawianie do tego ciężarnych kobiet do. Sama dwukrotnie dokonała aborcji. Uodporniła się na śmierć nienarodzonych dzieci. Prowadziła podwójne życie. To rodzinne przy boku męża i córki, i to w klinice aborcyjnej. Jej przemiana dokonała się, gdy na USG zobaczyła 13-tygodniowe dziecko, podczas gdy wezwano ją do asystowania przy aborcji. 

 „Nieplanowane” to fabularyzowana prawdziwa historia oparta na świadectwie Abby Johnson, spisanym w książce, która stała się bestsellerem. Ale to także sceny, które pokazują siłę modlitwy nawet nielicznie stojących pod klinkami aborcyjnymi obrońców życia. Dzięki ich niezłomnej postawie, wiele kobiet w ciąży postanawia nie wchodzić do klinik. W ten sposób uratowanych zostaje wiele istnień ludzkich.

Film zarazem wstrząsa i wzrusza. Niesie też wiele nadziei. Pokazuje, że przemiana serca, nawrócenie i doświadczenie Bożej miłości może nastąpić w każdym człowieku, dopuszczającym się najgorszego zła. Abby była współodpowiedzialna za 22 tys. aborcji. W cztery godziny jej zespół, którym kierowała potrafił przeprowadzić 38 aborcji. Pracowała w przemysłowej machinie zabijającej nienarodzone dzieci. Gdy to sobie uświadomiła, stanęła po drugiej stronie płotu pod kliniką aborcyjną - razem z broniącymi życia od poczęcia.

I jeszcze jedna ważna informacja. Cary Solomon i Chuck Konzelman, scenarzysta i reżyser filmu, trafili na książkę Abby Johnson. Postanowili znaleźć możliwie jak najlepszą osobę do tej roli. Zdecydowali na Ashley Bratcher, charyzmatyczną dziewczynę z Karoliny, która świetnie wciela się w rolę głównej bohaterki.Ashley nie wiedziała, że to opatrzność Boża doprowadziła ją do tego filmu. Gdy z przefarbowanymi już włosami i scenariuszem w ręku zadzwoniła do swojej mamy, by się podzielić z nią informacją o nowej roli, ta niespodziewanie zalała się łzami i wyznała, że w wieku 16 lat, zanim urodziła Ashley, dokonała aborcji. Co więcej, będąc w ciąży z nią, również planowała dokonać takiego samego zabiegu. „Nie wiesz tego, ale leżałam na stole w klinice aborcyjnej, gotowa cię usunąć. Wtedy na salę weszła ciężarna pielęgniarka, a ja zeskoczyłam ze stołu i wyszłam” – wyjawiła zszokowanej córce.

Po reakcjach, które wśród Amerykanów wywołał film „Nieplanowane” należy mieć nadzieję, że coraz więcej osób będzie porzucać aborcyjną cywilizację śmierci. Film cieszy się także popularnością m.in. w Kanadzie, w Wielkiej Brytanii i Meksyku. Trafi również na ekrany całej Ameryki Łacińskiej.

Lista kin, w których film będzie wyświetlany dostępna będzie na stronie www.rafaelfilm.pl/nieplanowane/ . Dystrybutorzy filmu zachęcają do wspierania tej ekranizacji i organizowania pokazów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem